Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Férová volební soutěž do Sněmovny. Jitrnice, jakou svět neviděl

13. 03. 2018 22:08:29
Tak nám tu změnili pravidla hry. Prý aby to bylo všechno férovější, transparentnější a vůbec tak aby bylo líp. Je skvělé, že se můžu s ostatními podělit o osobní zkušenosti. A rád. Tak pro začátek: leccos je jinak.

Staré politické strany, které už mnohdy opakovaně prošly Sněmovnou a Senátem, prý měly netransparentní kampaně. Stály ve skutečnosti víc, než kolik vykázaly. Na volby prý nosili kandidáti peníze v igelitkách podle toho, jakou měli šanci na zvolení. Dodavatelé prý šli hodně pod standardní tržní ceny, protože pak dostávali veřejné zakázky po zvolení těch, kterým vyšli vstříc. Já sám důkazy nemám. Nemám ale také žádné iluze. Dokonce souhlasím i s tím, že to chtělo změnu. Jenže tu změnu připravovali ti samí hráči, kvůli kterým měla přijít. Už tehdy tu něco smrdělo.

A tak nám všem novelizovali zákon o sdružování v politických stranách a hnutích a zákon volební. Ochránci transparentnosti jásali, že bude jako konečně líp. Měl jsem tu čest se onoho klání osobně zúčastnit. Předem říkám, že chovám naprostý respekt k výsledkům voleb. Podle mě věrně vystihují stav ve společnosti. Neúspěch má člověk připisovat sám sobě, ne jiným. A příště to udělat líp. Chci se jen podělit o osobní reálnou zkušenost s důsledky těch změn na konkrétních případech. Zkrátka abyste věděli od přímého účastníka, která opravdu bije.

Tak například došlo ke změně financování stran a hnutí. Vznikla tak první a zásadní nerovnost mezi parlamentními stranami a těmi, které se chtějí pokusit ty v parlamentu vyměnit a nabídnout něco nového. Zatímco parlamentní strany dostávají peníze od státu bez jakéhokoli stropu (záleží jen na počtu jejich poslanců a senátorů) a jde o rozpětí desítek až stovek milionů korun, ty neparlamentní mají strop pro příjem daru ve výši 3 000 000 na dárce a rok. Zatímco se všichni daňoví poplatníci podílet skrze státní příspěvky na financování všech politických stran v parlamentu musí, nedali těm mimoparlamentním šanci ani na to, aby jim dárce veřejně ze svých vydělaných a zdaněných peněz svobodně na transparentní účet přispěl tolik, kolik sám chce.

Co třeba přístup veřejnoprávních médií a zákonem deklarovaná pluralita názorů? Není nad osobní zkušenost. Například já si dovolil v jednom pořadu ČRo, kam jsem se dostal jen proto, že mě tam vzít ze zákona museli, odpovídat jinak než ostatní podle nastavených not moderátora. Ihned po vypnutí nahrávacích mikrofonů (naštěstí si dělám vždy záznam svůj) jsem se dozvěděl, že už se tam nedostanu, protože „jestli mi bude v Moskvě líp...“ (srdečné pozdravy panu Vladimíru Krocovi). A to jsem jen obhajoval právo občanů na referendum o Evropské unii jako základ všech domácích politik. Jo, správně, od té doby jsem pozván nebyl.

ČRo nás nechal dvakrát přetočit volební spot, protože prý „poplašná zpráva“. Nebo chtěli, abych přetočil svou vizitku lídra, protože „jste to při porovnání se všemi ostatními určitě četl“. Teprve zaslání mojí vlastní nahrávky, kde moderátorka konstatovala „nečetl jste to, kdyby byl takhle připravený každý...“, způsobilo na druhé straně ticho a odvysílání vizitky v původním znění. Ovšem už s jiným moderátorem, který tu vizitku se mnou nedělal. Snad ta původní ještě žije.

Dozvěděli jsme se o nás, že jsme agenti Putina. Vzpomněl jsem si v ten okamžik, přeci jen mi táhne na padesát, na staré dobré „republiku si rozvracet nedáme“. Jen je teď v kurzu Evropská unie, zejména když chcete, aby se lidé v referendu rozhodli sami. Jinak je to s praktikami hodně podobné. Já jen, až budou v podstatě veřejnoprávní umělci zase bojovat v ulicích za nezávislost našich veřejnoprávních médií.

Fakt dobrým „zlepšením“ je povinnost mít identifikaci každého dárce. Každého. To vám tak někdo ze svého pošle třeba 100,- Kč. Sám od sebe a považte, nedá vám předem vědět. To prostě neovlivníte. No jo, jenže kdo to je? To vám banka samozřejmě neřekne a kontakt nemáte. A tak musíte všechny ty dary, které vám občané o své dobré vůli svobodně poslali, zase na své náklady pěkně všechny vrátit. Když to neuděláte, nejenže byste je museli poslat státu, ale ještě by vám napařil dohledový úřad pokutu. Pořádek musí být, to je jasný. Chápu, že námi všemi skrze stát jednou ranou ročně financované parlamentní strany to netrápí.

No a závěrem jsem si nechal úřední perličku. Protože jsme o jeden den nestihli kvůli technickým problémům zveřejnění identifikace všech dárců na webu, dostali jsme pokutu 35 000,- Kč. To je víc než jiné parlamentní strany za stejný prohřešek. Zdůvodnění je boží. „Úřad dále při určení výměry pokuty přihlédl ke zvláštnímu kritériu stanovenému v § 16i odst. 2 volebního zákona, tj. dopadu uložené pokuty na možnost další existence kandidující politické strany nebo politického hnutí. Toto kritérium ve své podstatě zohledňuje majetkové poměry kandidujícího subjektu. Protože obviněný jakožto politické hnutí vznikl až v letošním roce, dosud nepředložil výroční finanční zprávu. Skutečnosti vyplývající z volebního a zvláštního účtu obviněného však svědčí o dobrém finančním zázemí. Podle názoru úřadu tedy není namístě uložení pokuty při samé dolní hranici zákonné sazby.“

Sice jsme museli vrátit z 11 000 000 zpět dárci 8 000 000, protože jeho svobodně zaslané zdaněné peníze byly nad zákonný limit, ale podle úřadu jsme na tom byli zkrátka dobře. Dost dobře na to, abychom vytáhli po kampani, do které jsme logicky dali v té době poslední korunu dárců, ještě 35 000 a poslali státu. „Neměls zlobit,“ říkal mi kamarád.

Není nad férovou volební kampaň a férová pravidla. A není nad osobní zkušenost, která vám umožní dát vědět lidem, jak co opravdu je, aby to snad jednou bylo opravdu správně.

Vše dobré k Vám domů.

Autor: František Matějka | úterý 13.3.2018 22:08 | karma článku: 42.56 | přečteno: 2779x


Další články blogera

František Matějka

Referendum o Evropské unii bude. Není otázkou, jestli bude, ale kdy bude

Stále častěji zaznívají slova o tom, že lidé nemají na to se rozhodnout správně, což však v době vstupu do EU zjevně nevadilo. Pro volbu prezidenta přímé hlasy voličů nevadí, rozhodnout o osudu vlastního státu však už nesmí.

1.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 48.22 | Přečteno: 12936 | Diskuse

František Matějka

Konec přešlapování. Střelci si budou muset vybrat. Buď ohnou hřbet, nebo si vyberou czexit

Zapomeňte na to, že nepřítelem EU je terorista s ilegální zbraní. Terorista slouží jako záminka k utahování šroubů. Nepřítelem EU je ve skutečnosti slušný občan členského státu, který má zbraň legální.

8.12.2016 v 11:05 | Karma článku: 48.71 | Přečteno: 24691 | Diskuse

František Matějka

Evropská komise navrhuje, aby dal stát povinně lidem práci. Tam už jsme byli. V padesátých

Brusel přišel s návrhem pilíře nových sociálních práv v EU. Držte si své peněženky. Stát by měl, mimo mnoho jiného, zajistit všem lidem po škole práci. Naše padesátá léta jsou zpět. Komunisté tomu tehdy říkali umístěnka.

22.11.2016 v 19:33 | Karma článku: 47.93 | Přečteno: 15696 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Státní rozpočtová politika: Titanic?

Čtení ekonomický stránek nejrůznější médií začíná být stále více a více hororovým zážitkem. Naposledy materiál o sestavování rozpočtu a jeho jednotlivých výdajových kapitolách v deníku Právo (Jiří Vavroň, 14. 8.).

17.8.2018 v 14:40 | Karma článku: 17.20 | Přečteno: 354 | Diskuse

Markéta Kabourková

Podzim života bez partnerů a bez peněz aneb vdovy a vdovci musí žít dále

Je obecně známé, že labutě jsou symbolem věrnosti. Žijí v trvalých párech, a po smrti jednoho z páru, uhyne zanedlouho i labuť druhá.

17.8.2018 v 13:36 | Karma článku: 32.15 | Přečteno: 1129 | Diskuse

Jiří Paroubek

Potřebujeme změnu volby senátorů?

Za svůj život jsem se naučil, že prakticky všechno se dá zároveň dokázat i zpochybnit. A to vždy s velmi závažnými argumenty.

15.8.2018 v 15:33 | Karma článku: 9.05 | Přečteno: 344 | Diskuse

Eva Sykova

100 let od vzniku Československého letectva

V úterý 4. srpna jsem se zúčastnila pietního aktu u Okřídleného lva na pražském Klárově. Na pietní akci byli přítomni kromě politiků, vrcholní zástupci naší armády i velení NATO, kardinál Dominik Duka a především řadoví občané.

15.8.2018 v 14:52 | Karma článku: 10.42 | Přečteno: 183 | Diskuse

David Rath

Proč neprivatizovat nemocnice

Klišé zastánců privatizace říká, že je přeci jedno, komu nemocnice patří, důležité je, aby poskytovala kvalitní péči. Připomíná to tvrzení, že je jedno když je žena prostitutka, důležité je, aby sexovala jen s jedním mužem.

15.8.2018 v 9:47 | Karma článku: 19.63 | Přečteno: 552 | Diskuse
Počet článků 1576 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6500

František Matějka (*1970) je předsedou celostátní Strany nezávislosti České republiky, zakladatelem a ředitelem o.p.s. Hradiště Šárka bez veřejných dotací.

Najdete na iDNES.cz