Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Solidarita. Nejen v souvislosti s imigrací je čas vracet slovům původní význam

2. 10. 2015 9:17:27
Silnými slovy v souvislosti s obhajobou povinných kvót, podepřenou mediálními hlubokými lidskými příběhy, které mají lidem vhrnout slzy do očí, jsou solidarita a sdílená odpovědnost. Nový díl slavného Vrtěti psem.

Tak předně mám pro zastánce bezhlavého přijímání nelegálních imigrantů do Evropy jednu špatnou zprávu. Sdílená odpovědnost ve skutečnosti neexistuje. Je to umělý konstrukt sociálních inženýrů, který v sobě nese jediný cíl, a sice přenést důsledky špatných rozhodnutí některých lidí na lidi všechny. Existuje výhradně konkrétní odpovědnost konkrétního člověka za jeho konkrétní činy. Pokud by sdílená odpovědnost coby princip v reálném přirozeném světě jako institut opravdu existovala, pak by si mohl klidně i vrah oddechnout, neboť namísto dvaceti let by soudce rozprostřel trest minimálně mezi lidi v sále při vynesení rozsudku. Vraťme se ale k solidaritě, abychom jí vrátili její původní význam a napravili dosavadní prznění a znásilnění tohoto pojmu současným establishmentem a na veřejné peníze napojenými tzv. neziskovými organizacemi.

Solidarita tak, jak ji představuje současná tzv. elita, je v podstatě násilím na lidech, kteří pod pohrůžkou trestu musí pomáhat ostatním. Lidé musí pomáhat nejen v případě, že nechtějí, ale dokonce i v případě, že si příjemce pomoci takovou pomoc nezaslouží, natož aby za ni byl vděčný. Co je skutečná solidarita? Když přijdu za konkrétním člověkem a požádám o pomoc a onen konkrétní člověk se rozhodne vyslyšet mou prosbu a pomůžeme mi, lhostejno zda penězi či službou, ale vždy ze svého (!), jedná se o solidaritu. Když přijdu za konkrétním člověkem či lidmi, aby mi pomohli, a oni vezmou cizí (!) peníze, o jejichž zrod se ničím nezasloužili, aby je poskytli mně, nebo za ně pro mě vykonali službu, je to možná pomoc, byť mnohdy proti vůli těch, kteří to ze svých daní zaplatili, ovšem ani omylem to není solidarita. Solidarita je vztah dvou lidí. Vztah toho, kdo o solidaritu žádá a je za ni vděčný, a toho, kdo ji dobrovolně a bez nátlaku poskytne.

Vrcholem arogance při prznění a znásilňování pojmu solidarita je, když si o pomoc dokonce člověk či skupina lidí ani sama neřekne, ale politici či neziskový sektor si o své vůli usmyslí, že pomoc potřebují - aby mohli utratit veřejné peníze, o jejichž zrod se ničím nezasloužili, na nové „projekty“ a „výzvy“. Co nezasloužili, mnohdy byl dokonce tento zrod peněz daňových poplatníků v soukromoprávním sektoru zrodem i přes úpornou snahu současných tzv. elit a státní moci házet jim klacky pod nohy, komplikovat životy, procesy, a k tomu šmírovat, poučovat, moralizovat a perzekvovat každého, kdo nesouhlasí. Vytvoří tak další umělý „problém“, který před tím neexistoval, aby ho za veřejné peníze mohli „řešit“. Ideální stav pro ně pak je, když „problém“ skutečné řešení nemá, protože nekonečné průběžné „řešení“ znamená více peněz z veřejného v čase na jejich vlastní existenci - to vše zaštítěno ohnutými slovy o solidaritě a sdílené odpovědnosti.

Skutečnou solidaritu dnes, bohužel, pod tíhou existence sociálních států mnohdy nenajdete už ani v rodinách. Je to důsledek toho, že si solidaritu představitelé státní moci a neziskových organizací zprivatizovali, ovšem s kapitalizací zisků pro sebe a socializací ztrát na účet všech ostatních.

Autor: František Matějka | pátek 2.10.2015 9:17 | karma článku: 43.82 | přečteno: 2858x

Další články blogera

František Matějka

Referendum o Evropské unii bude. Není otázkou, jestli bude, ale kdy bude

Stále častěji zaznívají slova o tom, že lidé nemají na to se rozhodnout správně, což však v době vstupu do EU zjevně nevadilo. Pro volbu prezidenta přímé hlasy voličů nevadí, rozhodnout o osudu vlastního státu však už nesmí.

1.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 48.19 | Přečteno: 12538 | Diskuse

František Matějka

Konec přešlapování. Střelci si budou muset vybrat. Buď ohnou hřbet, nebo si vyberou czexit

Zapomeňte na to, že nepřítelem EU je terorista s ilegální zbraní. Terorista slouží jako záminka k utahování šroubů. Nepřítelem EU je ve skutečnosti slušný občan členského státu, který má zbraň legální.

8.12.2016 v 11:05 | Karma článku: 48.70 | Přečteno: 24525 | Diskuse

František Matějka

Evropská komise navrhuje, aby dal stát povinně lidem práci. Tam už jsme byli. V padesátých

Brusel přišel s návrhem pilíře nových sociálních práv v EU. Držte si své peněženky. Stát by měl, mimo mnoho jiného, zajistit všem lidem po škole práci. Naše padesátá léta jsou zpět. Komunisté tomu tehdy říkali umístěnka.

22.11.2016 v 19:33 | Karma článku: 47.91 | Přečteno: 15574 | Diskuse

František Matějka

Kauza Brady. Když se dva perou a baví o ničem, třetí se smějí a řežou svobodu

Antichartista Bartoška zase podepsal, Krnáčová dala po prezidentovi Číny i Bradymu klíč od Prahy, na Staromáku mluví o svobodě lidé, kteří tlačí EU, a Vojtěch Dyk s mobilem vyrobeným v Číně bojuje za lidská práva.

30.10.2016 v 10:36 | Karma článku: 47.61 | Přečteno: 8819 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Prouza

Nafasujeme volební lístky, ale nehodíme je do urny, aby se ukázalo

Slov o ohrožení demokracie padlo dnes před volbou předsedy sněmovny na tuny. Balast, hodný pádu do zapomnění už ve chvíli vyslovení. Protože – podle činů poznáte je.

22.11.2017 v 20:47 | Karma článku: 28.93 | Přečteno: 729 | Diskuse

Karel Šindelář

Vzestup Andreje Babiše je logickým vyústěním současné ekonomické politiky

Pomyslná pražská kavárna už delší dobu hledá „viníky“ výsledků posledních parlamentních voleb. Ovšem Jiří Pehe ve svém komentáři zaperlil. Příčinou vzestupu Andreje Babiše je prý politika Václava Klause.

22.11.2017 v 19:48 | Karma článku: 23.42 | Přečteno: 602 | Diskuse

Tonička Plíšková

Drzé Sirény lžou a řvou

V politice, v médiích, v běžném životě, když nás potřebují obalamutit, využít a nechat nás narazit na tvrdou skálu. I zkušení námořníci ztroskotali, když podlehli vábivému hlasu Sirén. I dnešní zlé Sirény se ozývají...

22.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 15.11 | Přečteno: 396 | Diskuse

Janis Sidovský

Marné čekání na chlapskou slušnost

Čekal jsem, že se pan poslanec zachová jako slušný chlap. A postaví se čelem k výrokům svého tajemníka. Místo toho jsem se dočkal naprosté ignorace.

22.11.2017 v 18:52 | Karma článku: 21.62 | Přečteno: 1077 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Kalousek chlastá v přímém televizním přenosu?

Nemohu si pomoct, ale nešlo to přehlédnout. Vypadalo to, že poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) chodil doplňovat inspiraci pro parlamentní diskusi do baru poslanecké sněmovny.

22.11.2017 v 18:50 | Karma článku: 37.66 | Přečteno: 1734 | Diskuse
Počet článků 1575 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6490

František Matějka (*1970) je český bloger, držitel ocenění Bloger roku 2010, 2011 a 2012 na iDNES.cz. V roce 2013 se umístil na třetím místě, v letech 2014 a 2015 na místě druhém. Je předsedou celostátního politického hnutí Referendum o Evropské unii.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.