Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zrušte si Asociaci hotelů a restaurací ČR. Ve věci protikuřáckého zákona zcela selhala

29. 03. 2015 18:21:35
„Je štěstím pro stát, když lidi nepřemýšlejí.“ Tento citát mě napadne vždy, když přijde další utažení smyčky kolem krku podnikatelů a živnostníků, zatímco představitelé jejich oborových organizací popíjejí s politiky na rautech, místo aby je před zvůlí politiků hájili.

Klasickou ukázkou výše uvedeného je aktuální návrh zákona, který má ambici zakázat kouření už nejen ve všech hospodách, restauracích a barech. Půjde i o místa pro pořádání zábav, koncertů, nebo diskoték, byť by byly 100% soukromé a neexistuje zákon, který by návštěvníka nutil k pobytu v nich a setrvání tam. Před dvěma lety jsem byl k tomuto tématu jedním z pozvaných hostů v pořadu Máte slovo. V té době jsem kouřil krabičku a půl denně a vážil o 15kg víc. Teď zrovna půl roku nekouřím, ale nikdy by mě nenapadlo ani kvůli tomu, abych měnil názor na svobodu užívání soukromého majetku a způsob určení si vlastníkem, zda jeho hospoda bude kuřácká nebo nekuřácká. Na straně jedné stál tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger, profesor Jan Pirk a náměstek policejního prezidenta pro vnější službu Tomáš Tuhý, na straně druhé pak vedle mě prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka a prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Při obhajobě principů svobody podnikání a ústavních práv vlastníků majetku před jejich skrytým novodobým znárodněním jsem si tam ale i tak připadal sám. Jako kdyby stáli Juračka se Stárkem na opačné straně. Za pravidelné příspěvky (!) členů svých organizací, zejména pak právě u Asociace hotelů a restaurací ČR, bych od nich očekával neústupný boj za zájmy těchto členů. Jenže byli politicky korektní až běda a výsledek je na stole socialisty z ČSSD Němečka, který hrdě převzal otěže tažení po socialistovi z TOP09 Hegerovi. (pořad ke shlédnutí zde).

Dnes se pan Stárek diví. Návrh protikuřáckého zákona (novela zákona č. 379/2009 Sb.) z pera ministra zdravotnictví prý, jak kdyby snad nečekaně a najednou, „skrývá mnohem více rizik pro provozovatele restaurací a hotelů než pouhý zákaz kouření.“ Ve vyjádření asociace, které je pan Stárek prezidentem, můžeme najít věty jako „Jedná se o další přenos odpovědnosti za neschopnost státu zajistit kontrolu a dodržování stávajícího zákona. Platit mají však opět podnikatelé. Za posledních deset let naši politici neudělali jediné opatření, které by pomohlo podnikání v gastronomii a pohostinství všeobecně.“ Nebo pro oblast odpovědnosti za do podniku příchozí podnapilé mladistvé například „Toto opatření je zatím nejabsurdnějším v historii našich politiků a jeho implementace nemá žádnou oporu v zákoně. Provozovatelé restaurací by pravděpodobně museli mít u vchodu policistu, který by měl právo hosty lustrovat. Nebo právo lustrovat občany dostane obsluhující personál. Přitom stávající zákon se opírá o nutnost prokázat prodej alkoholu. Sankce mohou být až likvidační.“ A já si tak říkám, když to čtu, protože směr a cíl byly jasné už tehdy, když jsme vedle sebe v tom televizním studiu stáli, co proboha ten člověk čekal.

Asociace hotelů a restaurací ČR jako profesní organizace, která má hájit své členy i před politickou zvůlí a nestálostí právního prostředí pro podnikání, selhala na plné čáře. Budiž to poučením pro ostatní profesní organizace či sdružení, že politická korektnost, zdánlivě uhlazené vystupování bez zvýšeného hlasu a spoléhání se na to, že žábě v hrnci už tak vysokou teplotu vody přece nikdo zvyšovat nebude, nikam nevedou. Samostatnou kapitolou je pak skutečnost, že v rámci protikuřáckého tažení, které já považuji jen za součást celkového tažení proti svobodě jako takové, chce ministr Němeček zákonem založit fond na podporu projektů souvisejících s prevencí před užíváním návykových látek. S nadsázkou si dokážu v odůvodnění návrhu zákona v kuloárech sněmovny představit něco jako „ty vole, v dosavadních veřejných fondech už nejsou prachy pro kámoše, co nám platí kampaně a posílají nám přes lobbisty návrhy zákonů, tak tady bude další“. Ono totiž Němečkem navrhované jedno procento z celkového příjmu spotřební daně z tabákových výrobků dělá do fondu každoročně k přerozdělování něco málo pod půl miliardy.

Závěrem jedno přání, na kterém mám osobní zájem: Budiž výše uvedené poučením i pro občanské sdružení LEX, bránící zájmy všech legálních držitelů zbraní, že jejich politická korektnost a snaha nevybočit může skončit zákonem, kterým politici občany odzbrojí - to vše pod heslem, které si berou politici jako štít i při prosazování zákazu kouření: „Zařadíme se tím konečně mezi vyspělé západní státy.“ Podobně došlo v řadě měst u nás k dehumanizaci, když lidé v místě na chvíli nedávali pozor a zaspali zrod různých zklidňovacích a revitalizačních zón bez aut, zato nově s módní přehlídkou cykloaktivistů ve slušivých přiléhavých oblečcích - to vše mezi zavřenými obchody a provozovnami služeb zklidněním zkrachovalých živnostníků. Mimochodem, pokud jakékoli zařazení se skrze přijímané nové legislativní normy mezi ty tzv. „vyspělé západní státy“ znamená, že nám jako příklad slouží ještě vyšší státní dluhy, dvojnásobná nezaměstnanost, vojenské útoky na jiné suverénní země, nebo odzbrojení občané v roli položek v denní nabídce lovné zvěře pro pachatele trestných činů, pak takové zařazení se mezi ně s díky odmítám, neboť o vyspělosti mám úplné jiné představy.

Autor: František Matějka | neděle 29.3.2015 18:21 | karma článku: 43.81 | přečteno: 6325x

Další články blogera

František Matějka

Referendum o Evropské unii bude. Není otázkou, jestli bude, ale kdy bude

Stále častěji zaznívají slova o tom, že lidé nemají na to se rozhodnout správně, což však v době vstupu do EU zjevně nevadilo. Pro volbu prezidenta přímé hlasy voličů nevadí, rozhodnout o osudu vlastního státu však už nesmí.

1.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 48.19 | Přečteno: 12538 | Diskuse

František Matějka

Konec přešlapování. Střelci si budou muset vybrat. Buď ohnou hřbet, nebo si vyberou czexit

Zapomeňte na to, že nepřítelem EU je terorista s ilegální zbraní. Terorista slouží jako záminka k utahování šroubů. Nepřítelem EU je ve skutečnosti slušný občan členského státu, který má zbraň legální.

8.12.2016 v 11:05 | Karma článku: 48.70 | Přečteno: 24525 | Diskuse

František Matějka

Evropská komise navrhuje, aby dal stát povinně lidem práci. Tam už jsme byli. V padesátých

Brusel přišel s návrhem pilíře nových sociálních práv v EU. Držte si své peněženky. Stát by měl, mimo mnoho jiného, zajistit všem lidem po škole práci. Naše padesátá léta jsou zpět. Komunisté tomu tehdy říkali umístěnka.

22.11.2016 v 19:33 | Karma článku: 47.91 | Přečteno: 15574 | Diskuse

František Matějka

Kauza Brady. Když se dva perou a baví o ničem, třetí se smějí a řežou svobodu

Antichartista Bartoška zase podepsal, Krnáčová dala po prezidentovi Číny i Bradymu klíč od Prahy, na Staromáku mluví o svobodě lidé, kteří tlačí EU, a Vojtěch Dyk s mobilem vyrobeným v Číně bojuje za lidská práva.

30.10.2016 v 10:36 | Karma článku: 47.61 | Přečteno: 8819 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Prouza

Nafasujeme volební lístky, ale nehodíme je do urny, aby se ukázalo

Slov o ohrožení demokracie padlo dnes před volbou předsedy sněmovny na tuny. Balast, hodný pádu do zapomnění už ve chvíli vyslovení. Protože – podle činů poznáte je.

22.11.2017 v 20:47 | Karma článku: 28.93 | Přečteno: 734 | Diskuse

Karel Šindelář

Vzestup Andreje Babiše je logickým vyústěním současné ekonomické politiky

Pomyslná pražská kavárna už delší dobu hledá „viníky“ výsledků posledních parlamentních voleb. Ovšem Jiří Pehe ve svém komentáři zaperlil. Příčinou vzestupu Andreje Babiše je prý politika Václava Klause.

22.11.2017 v 19:48 | Karma článku: 23.42 | Přečteno: 606 | Diskuse

Tonička Plíšková

Drzé Sirény lžou a řvou

V politice, v médiích, v běžném životě, když nás potřebují obalamutit, využít a nechat nás narazit na tvrdou skálu. I zkušení námořníci ztroskotali, když podlehli vábivému hlasu Sirén. I dnešní zlé Sirény se ozývají...

22.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 15.11 | Přečteno: 400 | Diskuse

Janis Sidovský

Marné čekání na chlapskou slušnost

Čekal jsem, že se pan poslanec zachová jako slušný chlap. A postaví se čelem k výrokům svého tajemníka. Místo toho jsem se dočkal naprosté ignorace.

22.11.2017 v 18:52 | Karma článku: 21.62 | Přečteno: 1088 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Kalousek chlastá v přímém televizním přenosu?

Nemohu si pomoct, ale nešlo to přehlédnout. Vypadalo to, že poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) chodil doplňovat inspiraci pro parlamentní diskusi do baru poslanecké sněmovny.

22.11.2017 v 18:50 | Karma článku: 37.73 | Přečteno: 1745 | Diskuse
Počet článků 1575 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6490

František Matějka (*1970) je český bloger, držitel ocenění Bloger roku 2010, 2011 a 2012 na iDNES.cz. V roce 2013 se umístil na třetím místě, v letech 2014 a 2015 na místě druhém. Je předsedou celostátního politického hnutí Referendum o Evropské unii.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.