Opět řešíme jednotlivosti, místo abychom se zamysleli na principy a systémem trestů a postihů u nás. Dva nebo tři roky trvá, než někoho pošleme do basy na pár měsíců nebo rok. Ve většině případů tím, místo abychom tvrdě dohlédli na viníka a úhradu jím způsobené škody, způsobíme nemožnost výdělku, čímž ve své podstatě sice někoho potrestáme odnětím svobody, ale škoda zůstane nevyřešena. Tresty za násilné činy proti životu a zdraví jsou mnohdy nižší, než za finanční delikty v řádech desetitisíců či statisíců, kdy mnohdy stačilo, aby na druhé straně měl někdo trochu rozumu, čin se nemusel stát a pachatel měl smůlu. Více než polovina lidí je u nás ve vězení opakovaně, a my je opakovaně pouštíme zpět, abychom je pak popáté, pošesté... zatýkali, soudili a posílali zase do vězení. Vrah, který svým činem způsobil nenapravitelnou újmu oběti a jejím rodinným příslušníkům, má právo se dostat zpět mezi nás. Hodiny bych mohl pokračovat.
Po dobu uvěznění (mnohdy ale ani potom) nejenže v drtivé většině případů poškozený své peníze stejně neuvidí, ale zároveň platíme za každého vězně cca 30.000,- Kč měsíčně, na čemž se ze svých daní poškození podílejí. Tak trochu duševní a finanční společenský masochismus.
Amnestie prezidenta jistě přinese nové křivdy, to bez pochyby. Přesto bych uvítal, místo zbytečných populistických pokusů o její zrušení, což je nemožné a je nutno ji považovat za status quo, a místo zbytečných peticí, které nemají v českém právním řádu žádnou sílu, nově započatou diskusi nikoli nad zněním Ústavy, ale nad pravidly, na základě kterých zatýkáme, soudíme a posíláme lidi do vězení.
Já osobně jsem zastáncem takových pravidel, aby se vrah už nikdy nemohl dostat zpět mezi nás, aby existovalo pravidlo třikrát a dost u hrubých násilných trestných činů, abychom místo trestu vězení dohlédli u finančních škod na jejich skutečnou nápravu ze strany viníků, protože ve vězení ještě nikdo své škody neuhradil, abychom přestali trestat v takové míře za neúmyslné trestné činy a místo toho výrazným způsobem zpřísnili tresty za úmysl někoho poškodit.
Jedním z největších problémů nepředvídatelnosti práva u nás je stav, kdy se naši zákonodárci vždy chytí nějaké davové psychózy, a když pod touhou urvat na tom nějaké politické body se začnou předhánět na základě nějakého aktuálního dění v návrzích na dílčí změny. Jenže když vyměníte omítku na polorozpadlých cihlách, což je přesně to, co zákonodárci dělají, stavba lepší nebude. Zavíráme lidi za blbosti, přičemž v řadě jiných států naše trestné činy ani neznají, a tam, kde to bylo opravdu vážné, je pouštíme opakovaně zpět. Tohle je problém, který bez změny myšlení s sebou přinese jen další a další křivdy a nepravosti. Až ustoupí ten hon po amnestii, protože si média zase najdou něco jiného, co nám budou servírovat, a Václav Moravec nám vysvětlí co a jak, budeme bez změny systému zase ve starých kolejích. Jsem zvědav, na koho budete nadávat potom.
AKTUÁLNĚ NABÍZÍM TAKÉ ČLÁNEK:
EU dá Egyptu 5 mld eur na jejich ́demokracii ́. Peníze, které nemáme
.
Amnestie? Běžte už do háje. Náš trestní systém je větší problém
Další články blogera
František Matějka
Rezignuji na post předsedy strany. Je čas udělat další krok na cestě

Vážení čtenáři, přátelé, mnozí z vás mě podporují a spolupracují se mnou už dlouhé roky. Je čas seznámit vás s novou etapou mé cesty. Rozhodl jsem se udělat další krok, který je logickým vyústěním dosavadní práce.
František Matějka
Návrh Ústavního zákona o referendu o členství České republiky v Evropské unii

Občas je mně a kolegům vytýkáno, že prý ve věci czexitu a tedy vystoupení České republiky z EU odmítáme spolupracovat s jinými. Není tomu tak. Jako důkaz předkládám naše zásadní rozhodnutí a návrh ústavního zákona.
František Matějka
Děkuji za fantastickou příležitost zažít upřímnou solidaritu v této zemi

Koronavirus přinesl strach, zmar, nenávist i kýbly žluče. Přinesl ale také očekávání, naději, víru a nové příležitosti. A hlavně přinesl upřímnou a dobrovolnou solidaritu, jaká tu nebyla desítky let. Nevěřil bych, že to zažiju.
František Matějka
Byl jsem tam. Happy Brexit Day, jednu vteřinu jste v EU a druhou už ne

Představte si to. Stojíte na jednom místě a ani se nehnete. Na rozdíl od Dobytí severního pólu Járy Cimrmana a slavného „Jdu na sever. A už jdu na jih!“, nemusíte udělat jediný krok. Jednu vteřinu jste v EU a druhou už ne.
Další články z rubriky Politika
Tomáš Škeřík
Kuba – nová hvězda české politiky

Na MPO rok a půl neviditelný, po krizi v roce 2013 zmizel spolu s ODS skoro do propadliště dějin, ztratil se z očí. ODS se, asi jen o vlásek, zachránila, díky skalnímu voličskému jádru asi více, než díky nějaké osobnosti.
Vilém Barák
Ať žije elektronizace státní správy

Formulář, pokud jej ovšem najdete, pro podání datovou schránkou vytisknete a osobně odnesete na úřad. Upozornění na tuto věc ječerveně uvedenona první straně elektronického formuláře. Ať žije elektronizace státní správy.
Jan Lněnička
Smuteční projev za Miroslava Kalouska

Drazí pozůstalí, život každého z nás provází velké množství ztrát, po dlouhém váhání nás konečně opouští náš milovaný člen poslanecké sněmovny - pan Miroslav Kalousek.
Zdeněk Pokorný
Revoluce není Evoluce.

....kdy ráno vstávajíce do práce cikán unaven chystá se spáti at blaze mají ti což v politice co se dá dělat říkají si piráti ....citace. Stop TOTALITĚ
Vladimír Zeman
Boj s neviditelným nepřítelem je taky bojem o lidské charaktery.

S oblibou se říká, že nouzová situace český národ semkne. Takže to teď už rozhodně neplatí. Zřejmě se to za nouzovou situaci částí společnosti nepovažuje a nebo, to spíš, situace přímo vybízí k útokům, které někomu přinášejí
Počet článků 1599 | Celková karma 0.00 | Průměrná čtenost 6496 |
František Matějka (*1970) je předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky a ředitelem Národního střeleckého centra. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz