Kéž by jim ta letadla CASA konečně zlomila vaz

16. 06. 2012 18:38:49
Nejnovější video ministra Kalouska je obhajobou zneužívání státních peněz a mělo by policistům posloužit jako důkaz k řadě dalších stíhání. Veřejně potvrdil, že stejně jako při nákupu letadel CASA postupovali celou dobu a vědomě.

Gripeny

V roce 2001 bylo jednobarevnou vládou ČSSD vyhlášeno výběrové řízení na nové stíhačky. Členy vlády byli mimo jiné premiér Miloš Zeman, ministr financí Pavel Mertlík, ministr vnitra Stanislav Gross a ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Vláda vybrala za 60 miliard Gripeny, když zbylí účastníci tendru odstoupili pro jeho netransparentnost. V roce 2002 jsme měli vládu ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Pod vedením premiéra Vladimíra Špidly vláda od nákupu odstoupila, protože nás postihly povodně a nákup by byl neobhajitelný. Hned v roce 2003 se však ke Gripenům vrátila a podepsala pronájem těchto strojů na deset let a to za 20 miliard korun. V té době byl ministrem financí Bohuslav Sobotka, ministrem vnitra Stanislav Gross a ministrem obrany Jaroslav Tvrdík.

Obrněné vozy Pandur

V roce 2006 jsme tu měli opět vládu ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Za účasti Jiřího Paroubka v roli premiéra, kdy ministrem financí byl Bohuslav Sobotka, ministrem vnitra František Bublan a ministrem obrany Karel Kühnl, chtěla vláda nakoupit 199 Pandurů s opcí na 35 dalších a to v hodnotě 20,8 miliardy korun. Koncem roku 2007 sice nová vláda ve složení ODS, KDU-ČSL a Zelených od zakázky ustoupila kvůli údajnému porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr, ale netrvalo dlouho a v nové zakázce jsme nakonec koupili 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Premiérem byl Mirek Topolánek, ministrem financí Miroslav Kalousek, ministrem obrany Vlasta Parkanová a ministrem vnitra Ivan Langer.

Obrněné vozy Dingo a Iveco

V roce 2008 pořídila Česká republika obrněná vozidla Dingo za 500 milionů a následně obrněná vozidla Iveco za více než 4 miliardy. Vládli titíž, co před tím koupili Pandury.

Letadla CASA

V roce 2009 jsme koupili letadla CASA. Podle EU v rozporu s pravidly výběrových řízení, ale jelikož od naší vlády potřebovala v té době pravděpodobně něco důležitějšího, od potrestání ustoupila s odůvodněním, volně přeloženo, že příště to už bude jistě OK, až implementujeme ještě nějaká ta nařízení do naší legislativy. Premiérem byl opět Mirek Topolánek, ministrem financí Miroslav Kalousek, ministrem obrany Vlasta Parkanová a ministrem vnitra Ivan Langer.


Současný ministr financí Miroslav Kalousek natočil video (nabízím zde), které je vydáváno mluvčím úřadu za „tiskovou zprávu ministerstva“, ve kterých budou pokračovat. Vše umocnili pro výstrahu ještě státní vlajkou České republiky a vlajkou EU v pozadí, aby ti, kdož mají nyní snahu postihnout šlendrián, viděli, jakou má Kalouskova pozice váhu. To video mě však zaujalo z jiného důvodu. Domnívám se, že by mohlo policistům posloužit jako další důkaz v řadě stíhání, která očekávám a moc si je přeju. Miroslav Kalousek totiž veřejně potvrdil, že stejným způsobem, jako v případě nákupu letadel CASA, postupovali politici napříč politickým spektrem celou dobu u všech jiných nákupů. Toto přiznání považuji za klíčové.

S úžasem jsem z toho záznamu poslouchal i další slova, která se týkala práce soudních znalců. Vnímejte ta slova pozorně, neboť to, co rozporuje ministr financí Kalousek, je základním principem práce jakéhokoli znalce v jakémkoli znaleckém oboru: „Obvyklou cenu v případě speciální techniky, jako je vojenská technika pro zajištění obrany a bezpečnosti státu, nelze stanovit. Nelze ani předložit znalecký posudek na stanovení ceny obvyklé. Ocenění znalcem by bylo pouze jeho vlastním názorem. Píše se v materiálu, který schválil ministr financí Sobotka, a já s tímto názorem plně souhlasím. Oba dva ministři financí, dá se říct napříč politickým spektrem, jsou přesvědčeni, že policie nemůže mít v ruce znalecký posudek, pouze subjektivní názor znalce. Tudíž z toho vůbec nelze vyvozovat, že došlo k nějaké škodě, to zaprvé, a zadruhé že je nesmyslné vůbec znalecký posudek na vojenskou techniku požadovat.“ Kdybychom měli vzít tento jeho panický výlev ze strachu o zpětné šetření obchodů na obraně jako základní východisko, přičemž připomínám, že Kalousek je letitý ústavní činitel, nepotřebovali bychom znalce vůbec. Na základě jejich posudků by nemohl být odsouzen jediný člověk v České republice k jakémukoli trestu či plnění - a přitom právě na jejich znaleckém názoru jsou obžaloby a rozsudky mnohdy postaveny a to nejen v ekonomické oblasti při určování škod, ale dnes už dokonce také u verbálních trestných činů.

Vše výše uvedené lze shrnout takto:

1) Stejným způsobem, jako v případě nákupu letadel CASA, postupovali konkrétní lidé s konkrétní odpovědností i u jiných nákupů vojenské techniky za posledních minimálně deset let.

2) Pokud se podaří prokázat pochybení v případě Vlasty Parkanové, jakkoli ta je v tom podle mě jen posledním neinformovaným kolem u vozu a za jejími kroky stojí lidé jako je Martin Barták, neznamenalo by to nic jiného, než že je možné zcela analogicky jít po lidech, odpovědných za uplatnění stejného postupu i v předchozích případech nákupu vojenské techniky.


Přesně tohle vyvolalo tu panickou hrůzu v očích a výstupech politiků, když nyní užívají ve svých emotivních vystoupeních slova jako „policejní zvůle“ nebo „parta policejních plukovníků nebo podplukovníků“. Nemít posudek je možná v celém tom vojenském byznysu za naše peníze malým kolečkem. Takovým, na které někdo zkrátka zapomněl a nevěnoval mu pozornost. Vždyť oni jsou vláda, armáda je strategická věc a utajení je utajení, tudíž si cenu mohou vlastně stanovit sami (když parafrázuji Kalouskova slova), neboť ji není jak porovnat a zkontrolovat. Jistě je to hrozná představa, že po těch letech je může dostat taková volovina.

A jedno zamyšlení na závěr: Imunita ústavních činitelů, o kterou teď bojují u Parkanové a podle médií se chystá policie požádat o další poslance, má sloužit k tomu, aby moc výkonná nedestabilizovala moc zákonodárnou. Pokud by však destabilizace současné zákonodárné moci měla být cenou za odsouzení nejvyšších politiků této země za posledních deset let za zneužití jejich postavení a nezodpovědné hospodaření, jsem jednoznačně pro. Ona tu žádná velká stabilita stejně není.Aktuálně nabízím také článek na téma:
Milovníci filmů o tajných službách a kontraktorech musí být poslední dobou nadšení. Já věřím, že je vše opět jednodušší, než se zdá...
Rath, Parkanová... Policii moc nemusím, ale za tohle jí děkuju

.

Autor: František Matějka | sobota 16.6.2012 18:38 | karma článku: 44.21 | přečteno: 6053x

Další články blogera

František Matějka

Chceme pryč z EU! Nikdy to nevzdáme!

Chci v tuto chvíli všem jasně říct, že to nikdy nevzdáme. Říkám to přesvědčeným, kteří už vědí, že jsme jejich volbou. Říkám to váhavým. A říkám to i našim nepřátelům. Nikdy to nevzdáme!

24.5.2019 v 15:17 | Karma článku: 34.03 | Přečteno: 1365 | Diskuse

František Matějka

Gunlex je jako ochránce střelců fajn. Bez vystoupení z EU ale nakonec prohrajeme

Jediným řešením, jak ochránit dosavadní práva na poli držení a nošení zbraní v této zemi, je vystoupení České republiky z Evropské unie. Myslíte si, že je to bláhové a naivní? Ani omylem. Dosavadní nařízení EU je jen začátkem.

14.5.2019 v 18:12 | Karma článku: 38.07 | Přečteno: 1413 | Diskuse

František Matějka

Zakázaná Karkulka a novodobí Koniášové!

Není to nic nového, jde jen další tykadlo normalizované korektnosti, které vystrkují samozvaní strážci morálky a narovnávači údajných nespravedlností. Pokusy měnit dějiny a kultury se nám množí a jsou pro Evropu stejně nebezpečné.

12.4.2019 v 11:59 | Karma článku: 41.81 | Přečteno: 2129 | Diskuse

František Matějka

Bruselská propaganda v českých školách je morální zločin!

Dnes mi nepříčetně zvedl tlak rektor olomoucké univerzi Ladislav Miller, který si opět osobuje patent na pravdu, konkrétně tu jedinou, po bruselku normalizovanou. Navíc ji chce vtloukat do hlavy dětem, což je morální zločin.

7.4.2019 v 13:21 | Karma článku: 43.99 | Přečteno: 2793 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiřina Holotová

Násilník je v režimu strpění! To nevymyslíš! A ministra zajímají jen komentáře na sítích.

Dva roky se poflakoval Evropou Afričan, který znásilnil dívku na Litoměřicku. V roce 2017 žádal neúspěšně o azyl v Německu a od té doby má u Bundespolizei čtyři záznamy pro násilnou trestnou činnost!

20.6.2019 v 20:44 | Karma článku: 36.74 | Přečteno: 884 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Perský záliv, místo opakování dějin

Dějiny se bohužel opakují. Jako teď v Perském zálivu, kde je už, obrazně řečeno, horká nejen půda, ale i moře.

20.6.2019 v 17:47 | Karma článku: 15.70 | Přečteno: 311 | Diskuse

Vladislava Chourová

Demokracie na protézách.

Milion chvilek pro demokracii se v neděli chystá uspořádat jednu z nejmasovějších demonstrací na Letné. Kolik jen už takových bylo a demokracie stále stojí na vratkých protézách. Pamatuji si tu polistopadovou Letnou, kdy

20.6.2019 v 14:30 | Karma článku: 36.93 | Přečteno: 1459 | Diskuse

Josef Karlický

Prokletí zákona o státním zastupitelství. Měla by se vláda konečně poučit?

Vláda pro posílení nezávislosti justice stále nic neudělala. Připravuje vládní novelu zákona o státním zastupitelství - platnou až za dva a půl roku. Nebo taky vůbec. Snahy osmi ministrů o vládní návrh doposud vždy ztroskotaly.

20.6.2019 v 13:52 | Karma článku: 4.69 | Přečteno: 209 | Diskuse

Ladislav Cihlář

úmyslné(?)odsouvání tr. stíhání Babiše v režii oposice

Odborníci i laici (občané) se diví, jak kausa trestního stíhání Babiše nemá konce. Buď jsou důkazy nebo nejsou, takže by měl být již dávno poslán k soudu, nebo zproštěn podezření.

20.6.2019 v 11:50 | Karma článku: 35.70 | Přečteno: 995 | Diskuse
Počet článků 1588 Celková karma 37.97 Průměrná čtenost 6490

František Matějka (*1970) je předsedou celostátní Strany nezávislosti České republiky a předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz

Najdete na iDNES.cz