Vyrovnaný státní rozpočet jako součást Ústavy? Vždyť se toho bojí

19. 03. 2012 17:31:58
Představte si povinnost vyrovnaného státního rozpočtu jako žádným způsobem neměnnou součást Ústavy České republiky. A máme po politikaření, po krizi, stávkách, demonstracích, organizacích rádoby chránících lidská práva, a přitom stranících jedněm na úkor druhých, ale i po lžích v předvolebním klání i po politicích, kteří kandidují jen kvůli osobnímu prospěchu.

Základní pravidlo „neutratíme víc, než vybereme“, které by bylo možné porušit za souhlasu ústavní většiny v parlamentu pouze ve výjimečných situacích, jako je válečný konflikt (rozuměj obrana státu před přímým útokem, nikoli účast na bombardování jiných suverénních států například v Africe nebo na Blízkém Východě) nebo přírodní katastrofa (rozuměj opravdu nečekaná, nikoli například pravidelné záplavy, po kterých si na místě samém lidé počtvrté opět opraví dům), by v reálném životě přineslo o mnoho větší klid v České republice. A jelikož klid ve společnosti je paradoxně to poslední, co by si politici napříč parlamentem přáli, je téměř jisté, že v oné mnou navrhované krystalické podobě nebude současnými parlamentními stranami nikdy přijat.

Jen si to představte. Taková korupce ve veřejném sektoru, proti které tu všichni tak usilovně „bojují“, je primárně založena na příležitosti, tedy na možnosti za peníze či jinou protislužbu přidělit a rozdat vybrané peníze z daní společně s nově vytvořeným dluhem státního rozpočtu. Pokud by politici chtěli rozdávat stejným stylem, jako doposud, museli by fatálním způsobem, zvednout daně, protože by nemohli veřejné rozpočty zadlužit. Fatálním pro ně, protože by to bylo poslední rozhodnutí, které by udělali. Logickým důsledkem pravidla „neutratíme víc, než vybereme“ by byl podle mého soudu rapidní úbytek příležitostí ke korupci a tedy její podstatné snížení.

Popojděme o kousek dál, například k biopalivům nebo rádoby obnovitelným zdrojům elektrické energie. Politická rozhodnutí jsou v této oblasti opět založena na podpoře nějaké konkrétní skupiny lidí a firem, tedy na dotacích a přerozdělování z vybraných daní a nového zadlužení státního rozpočtu. V případě existence „neutratíme víc, než vybereme“ platí pozitivní důsledky uvedené v předchozím odstavci. V principu pak tyto důsledky platí ve všech oblastech lidské činnosti a fungování státu. Politici by museli významným způsobem zvednout daně a zavést nové, pokud by chtěli udržet současnou přebujelou administrativu a počet dříve uměle vytvořených zaměstnaneckých míst ve veřejné sféře. Stejně tak by najednou vysublimovaly stovky tzv. neziskových organizací, jejichž zástupci si mnohdy sami vytvořili nějaký problém, aby ho pak mohli za peníze z veřejné kasy „řešit“.

Ubylo by odborů v ulicích a jejich plánovaných protestů, protože kde nejsou prachy, ani smrt nebere - což ví i každý odborářský boss, který teď spoléhá na to, že si stát může zase někde půjčit na jeho požadavky, zatímco si velmi dobře uvědomuje, že přijít do ulic při existenci pravidla „neutratíme víc, než vybereme“ s požadavkem na například 50% daň ze všeho by znamenalo defenestraci z jejich kanceláří.

Mohl bych vyjmenovat další příklady, ale jen bych se vracel k principu samotnému. Vyrovnaný státní rozpočet by byl lékem téměř na všechny neduhy, které trápí lidi postupně vycházející do ulic. A jelikož to představitelé současných parlamentních stran moc dobře vědí, nikdy nebudou mít nejen odvahu, ale zejména snahu ho v té čisté podobě zavést. Přišli by o korupční prostředí, se kterým tak rádi mediálně „bojují“, přišli by o vracečky z výběrových řízení, o existenci nátlakových skupin, které používají podle toho, jaká je ve společnosti nálada a co chce lid zrovna slyšet (nebo co jiného teď zrovna slyšet nemá a je potřeba to přehlušit), a které tak rádi financují z veřejných peněz, aby se vlk nažral a koza zůstala, ovšem fakticky jen zdánlivě, celá. Přišli by o to základní, co jim dává dosavadní legitimitu – něco řešit. Vzpomeňte si na to, až zase někdo z těch nahoře bude jako jediné možné řešení současných problémů obhajovat zvýšené daně a nový schodek státního rozpočtu na další rok.
Aktuálně nabízím také článek na téma:
Že ho chtějí na letiště, to už víme. Že ho ale radní v Prachaticích málem naroubovali na tělo Svatého Václava a dali ho do výklenkové kapličky na Svatopetrské cestě, to už chce kus neotřelé invence...
Novým národním kýčem se in memoriam stává... Václav Havel


.

Autor: František Matějka | pondělí 19.3.2012 17:31 | karma článku: 42.76 | přečteno: 4990x

Další články blogera

František Matějka

Zažil jsem svobodu. Chci, aby moje děti měly šanci ji ještě ochutnat

Zažil jsem dobu, kdy auta měla pořádné motory. Policajt se na vás usmál, když jste na chopperu neměli helmu. Cigáro jste si, věřte nevěřte, zapálili v hospodě. Holky a kluci věděli, co a proč mají dole a neměli v tom bordel.

21.9.2019 v 21:36 | Karma článku: 48.47 | Přečteno: 11530 | Diskuse

František Matějka

Neskočme na klimatický alarmismus. Zničilo by nás to

Klimatický alarmismus je nebezpečnější, než si mnoho lidí připouští. Otevírá stavidla tzv. „nouze“, tedy stavu, pod který se legálně schovají zakázky z ruky bez výběrových řízení, krádeže a různé formy znárodňování. Ale nejen to.

19.8.2019 v 22:25 | Karma článku: 47.04 | Přečteno: 8744 | Diskuse

František Matějka

Slušný člověk po cizím nesáhne aneb veřejný versus soukromý majetek

Po vášnivé debatě o plošném zákazu kouření v restauracích a hospodách nakonec prohrála svoboda souboj s demokracií. A salámovou metodou přicházejí další oblasti. Aktuálně jsou na řadě například prázdné soukromé byty.

6.8.2019 v 20:05 | Karma článku: 46.07 | Přečteno: 5982 | Diskuse

František Matějka

Je po volbách do Evropského parlamentu. Reforma nebude, nic se nezměnilo

Máme po volbách do Evropského parlamentu. Protagonisté EU si otřeli čelo a oklepali se, protože mají další roky jisté. V oblastech, kde před volbami ubrali plyn, aby nenaštvali voliče, přidali teď do eurounijního auta nitro.

15.7.2019 v 11:30 | Karma článku: 38.00 | Přečteno: 1228 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Ani já nemám chuť slavit 17. listopad, pokud bude v režii jen pražské kavárny

Pan prezident Miloš Zeman oznámil, že se nebude účastnit veřejných akcí k 30. výročí Sametové revoluce. Pokud by ty oslavy pořádal jen někdo napojený na pražskou kavárnu, tak bych se neúčastnil ani já.

23.9.2019 v 18:33 | Karma článku: 29.24 | Přečteno: 434 |

Martin Braun

Padesát odstínů Grety

Anebo možná více. Kdo ví. Ten název je spíše jen taková hříčka, která mně napadá, když vidím, že tato útlá dívenka na nás čtenáře a diváky vykukuje ze všech možných míst a hlásá svá postpubertální moudra.

23.9.2019 v 17:34 | Karma článku: 31.42 | Přečteno: 757 | Diskuse

Jan Ziegler

Ne antisemitismu a protiizraelská nenávist islamistů v OSN

Čeští poslanci by měli co nejdřív schválit rezoluci odsuzující antisemitismus a cílené dehonestování Izraele. Dobrý příklad předvedla Mezinárodní federace juda, která suspendovala islamistický Írán.

23.9.2019 v 16:43 | Karma článku: 21.12 | Přečteno: 299 | Diskuse

Vilém Barák

Sovětské pomníky, ruské teritoriální značky

Snaha o zřízení památníků legionářům například v Samaře, uralském Zlatoustu a Lipjagách se podobá prorážení zdi hlavou. Bylo by nejlepší smlouvu s Ruskem vypovědět a péči o hroby zajišťovat pouze podle Ženevské úmluvy.

23.9.2019 v 16:06 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 310 | Diskuse

Jan Polanecký

Zregulovat, zakázat a zavřít je, až zčernaj!

Mentalita zákazů, usměrňování a represe se v České republice šíří od konce 90. let jako nezvladatelná infekce. A já pevně věřím, že nejsem sám, komu to už silně leze krkem.

23.9.2019 v 13:00 | Karma článku: 36.65 | Přečteno: 1335 | Diskuse
Počet článků 1592 Celková karma 47.19 Průměrná čtenost 6493

František Matějka (*1970) je předsedou celostátní Strany nezávislosti České republiky a předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz

Najdete na iDNES.cz