Jak zpřetrhat soudržnost v rodině a tradice? Zkuste Fair Trade

23. 01. 2012 19:43:01
Jak my jsme oproti zbylému světu vyspělí, když u nás nemusí děti pracovat. Co nemusí, ony dokonce nesmí! No není to úžasné? A tak to vyvážíme do světa, abychom ho zase změnili k obrazu svému.

Podle definice Mezinárodní organizace práce zahrnuje dětská práce „všechny formy soustavné práce, které jsou vykonávány dětmi mladšími 14 let, a práci vykonávanou dětmi mladšími 18 let, která je škodlivá pro jejich fyzické nebo psychické zdraví a vývoj a brání jim ve školní docházce bez ohledu na to, zda dítě za tuto práci dostává mzdu”. No a máme pro celý svět nalinkováno, jak to má být. Například nová osvětová kampaň neziskové organizace Na Zemi uvádí jako jeden ze základů existence tohoto údajně neblahého stavu (tedy že i lidé mladší 18 let v různých částech světa pracují), že „děti pracovat musí, i když si to nikdo nepřeje, protože jejich výdělek je jediným prostředkem k uživení nemocných rodičů či mladších sourozenců“, nebo že „levná dětská pracovní síla snižuje platy na celém trhu práce a v důsledku trpí celá společnost. Dá se také tvrdit, že za dětskou prací stojí do velké míry i tradice v řadě komunit.“ Jenže co jsou to tradice předávané z pokolení na pokolení, co je to předávání pracovních návyků a soudržnost členů rodiny od malička, přetrvávající celý život, když my vyspělí máme jasno. Všimněte si těch znovu se opakujících slov, která někteří používají, když obhajují svou touhu měnit lidi a jejich zvyky a tradice v různých končinách světa proti jejich vůli: nikdo si to nepřeje, trpí celá společnost a můžou za to tradice v řadě komunit...

Nová „osvětová kampaň“ proti práci dětí na adrese www.praceprodeti.cz má ve svém úvodu hned několik tvrzení, které přes svou zjevnou pravdivost absolutně přechází a zlehčuje. „Zlobí Vaše dítě? Potřebujete vylepšit rodinný rozpočet? Vyberte mu jednu z mnoha pracovních příležitostí v naší databázi. Vylepší rodinný rozpočet, zbavuje hyperaktivity, rozvíjí manuální schopnosti, úspora za kroužky a hračky, testováno v mnoha zemích světa.“ Člověk by málem řekl, že se jedná o záchvěv zdravého rozumu a konečně nějakou zajímavou, byť jistě netradičně pojatou, formu podpory skutečného solidárního soužití v rodinách bez závislosti na státu, že obsah akce nabízí zdravou a tolik žádoucí alternativu k počítačovým hrám a hamburgerům, ústup od dotovaných brainwashingových kroužků pro mladé integrované světoobčany, nebo že snad dokonce nabídne pomoc rodičům v tom, aby pomohli svým dětem pochopit hodnotu peněz a náročnost jejich získávání prací. Chyba, všechno špatně.

Nic takového nás nečeká. Místo toho prý musíme těm státům, ve kterých děti pracují, tak nějak osvětově pomoct, aby tam lidi pochopili, že děti pracovat nemají. A tak, zatímco některé děti (tedy lidé pod 18 let, jak to definuje Mezinárodní organizace práce) například v Číně pracují, jsou odmalička manuálně zručné, podílejí se na příjmu rodiny a pomáhají tak svým rodičům ve starosti o mladší sourozence nebo nemocné členy rodiny, my to kritizujeme, abychom tam pak jezdili s prosíkem na kobereček pro peníze na státní dluhy našich vyspělých států.

Ne, netoužím po povinné práci dětí u nás a je mi líto řady dětských osudů ve světě. Zároveň však dodávám, že právě kvůli naší snaze plošně předělávat jiné lidi v jejich vlastních lokalitách a podmínkách k obrazu našemu, je ve světě stále větší bordel. Vždyť my „vyspělí“ už máme ambice kecat nejen do toho, jak má kdo žít u nás, ale dokonce i do toho, jak mají žít lidé na druhé straně Země. No a stačí k tomu ještě vybrat ty správné fotky a záběry do kampaní, byť by ukazovaly jen jeden špatný příklad z tisíců dobrých, a peníze ze společné kasy se na další projekty lidskoprávního všehoblaha jen sypu. Běžte do háje každý, kdo takový princip plošného zasahování do tradic a zvyků ve světě hájíte a prosazujete. Vaše cíle jsou totiž zase jen plošnou aktivitou, která absolutně nerespektuje jedinečnost každého člověka a skutečných potřeb jeho i jeho rodiny, ale ani místní podmínky a tradice, předávané z generace na generaci.

Jestli chcete někomu konkrétnímu pomoct, seberte se z teplých kanceláří mnohdy rádoby neziskových organizací a jeďte tam, do rodin. Jakkoli se domnívám, že v naší vlastní zemi je stále dost našich dětí, které z mnoha důvodů potřebují pomoct, smeknu a možná i přispěju na cestu.


Aktuálně nabízím také článek na téma:
Válka slouží k prosazení politických, náboženských, ideologických nebo ekonomických cílů. Smyslem války je získání kontroly na nimi a schopnost ovládat je. Půjčky a dotace státům neslouží k ničemu jinému...
Půjčky a dotace jsou jen válkou v rukavicích. Cíle jsou ale stejné


.

Autor: František Matějka | pondělí 23.1.2012 19:43 | karma článku: 41.33 | přečteno: 5911x

Další články blogera

František Matějka

Zažil jsem svobodu. Chci, aby moje děti měly šanci ji ještě ochutnat

Zažil jsem dobu, kdy auta měla pořádné motory. Policajt se na vás usmál, když jste na chopperu neměli helmu. Cigáro jste si, věřte nevěřte, zapálili v hospodě. Holky a kluci věděli, co a proč mají dole a neměli v tom bordel.

21.9.2019 v 21:36 | Karma článku: 48.91 | Přečteno: 17177 | Diskuse

František Matějka

Neskočme na klimatický alarmismus. Zničilo by nás to

Klimatický alarmismus je nebezpečnější, než si mnoho lidí připouští. Otevírá stavidla tzv. „nouze“, tedy stavu, pod který se legálně schovají zakázky z ruky bez výběrových řízení, krádeže a různé formy znárodňování. Ale nejen to.

19.8.2019 v 22:25 | Karma článku: 47.10 | Přečteno: 8948 | Diskuse

František Matějka

Slušný člověk po cizím nesáhne aneb veřejný versus soukromý majetek

Po vášnivé debatě o plošném zákazu kouření v restauracích a hospodách nakonec prohrála svoboda souboj s demokracií. A salámovou metodou přicházejí další oblasti. Aktuálně jsou na řadě například prázdné soukromé byty.

6.8.2019 v 20:05 | Karma článku: 46.10 | Přečteno: 6067 | Diskuse

František Matějka

Je po volbách do Evropského parlamentu. Reforma nebude, nic se nezměnilo

Máme po volbách do Evropského parlamentu. Protagonisté EU si otřeli čelo a oklepali se, protože mají další roky jisté. V oblastech, kde před volbami ubrali plyn, aby nenaštvali voliče, přidali teď do eurounijního auta nitro.

15.7.2019 v 11:30 | Karma článku: 38.15 | Přečteno: 1259 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vladimíra Bošková

Kam vlastně naše pojistné zmizí?

Premiér a ministr zdravotnictví přihráli zdravotníkům další miliardy. Odbory, lékařská komora i další subjekty v resortu zůstávají nespokojené.

18.10.2019 v 14:43 | Karma článku: 9.58 | Přečteno: 294 | Diskuse

Jan Dvořák

Jen co prezident „vytáhl paty“…

Ještěže prezidenta Zemana nechali odříznout od informačních toků! Jeho dobrý zdravotní stav by se totiž mohl náhle zhoršit a rekondiční pobyt by se musel změnit na léčebný, pokud by se dozvěděl, co se v Praze děje za jeho zády.

18.10.2019 v 14:17 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 430 | Diskuse

Jan Ziegler

Nejen EU, ale i Česko ničíme šílenou byrokracií

Levice žije v představě, čím více úřadů, tím lépe. A bohužel tyto snahy se prosazují i v Evropském parlamentu. Tamní socialisté chtějí nový úřad pro boj s nezaměstnaností. Takové příšerné komunistické řešení.

18.10.2019 v 11:40 | Karma článku: 23.77 | Přečteno: 526 | Diskuse

Jan Hink

Nikoli pohlaví, ale lidská práva jsou sociální konstrukt! Šaría bude patřit do Evropy.

Co si to Evropský soudní dvůr dovoluje, vytvářet pro nás zákony? Máme prý do azylového zákona zapracovat "strpění" zločinců. Obětujeme životy blízkých, vítejte, vrazi, ochráníme vás, aby vás neoběsili tam, odkud pocházíte.

18.10.2019 v 10:17 | Karma článku: 38.46 | Přečteno: 1341 | Diskuse

Karel Januška

Justice je černou dírou ve státním rozpočtu

Legislativní rada vlády je prostředkem, jak v zákonných předpisech zajistit „občanům s právnickým vzděláním“ nevysychající zdroj příjmů.

18.10.2019 v 9:15 | Karma článku: 12.50 | Přečteno: 236 | Diskuse
Počet článků 1592 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6498

František Matějka (*1970) je předsedou celostátní Strany nezávislosti České republiky a předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz

Najdete na iDNES.cz