Ústava neříká „Jedni občané jsou povinni živit druhé.“

17. 07. 2011 1:45:57
Za nucené práce lze jen těžko považovat práce veřejně prospěšné za peníze. Nucenými pracemi lze označit jedině období každého pracujícího do dne dosažení daňové svobody. Je neuvěřitelné, kam až mohou někteří lidé ve svém uvažování zajít při obhajobě „humanity“ a „pomoci“ ostatním.

Pokud bych měl něco skutečně označit za „nucené práce“, pak jedině to období, kdy občan České republiky pracuje proto, aby odvedl veškeré své vydělané peníze státu. Dosažení dne, kdy začíná v kalendářním roce konečně vydělávat svou prací pro sebe a svou rodinu, se nazývá den daňové svobody a je jím u nás přibližně polovina roku (a do tohoto data raději metodiky nepočítají úplně všechny odvody, které se nejmenují daně, přestože ničím jiným nejsou). Do té doby veškeré hodnoty, které člověk vytvoří, odvede státu, přičemž o tom, jak s těmito penězi stát hospodaří, si už nedělá iluze snad nikdo. Přesto to občané odvádět pod sankcemi dokonce odnětí svobody v případě neplacení musí.

Dost lidí se v kontextu zavedení povinnosti přijmout obecně prospěšnou práci od ledna 2012 ohání Ústavou a právem na práci nebo právem obdržet podporu v hmotné nouzi. Problém je, stejně jako v oblasti lidských práv, která si současná společnost skrze sociální stát posunula až pomalu do roviny „práva na to, co má jiný také, ač se o to zasloužil sám“, že někteří lidé mají hodně posunuté vnímání hmotné nouze. Hmotná nouze je podle mého mínění stav, kdy člověk nemá na jídlo a vodu a to ještě za předpokladu, že se do tohoto stavu nedostal vlastním přičiněním. Pokud dostal, pak není prostor na nějaké podpory v hmotné nouzi, ale na půjčku, kterou pěkně vrátí. Stejné je to u odpůrců nově navrhované úpravy vyplácení podpor a dávek s výkladem „práva získávat prostředky pro své životní potřeby prací.“ Vážení, toto právo v Ústavě v žádném případě nezakládá povinnost státu občanům práci zajistit či dokonce „dát“, jak si občas také někde přečtu.

Vytvořit pracovní místo, které není umělé jen proto, aby jedni živili druhé a zdánlivě to vypadalo, že tak pracuje více lidí, to je pěkná fuška. Předpokladem pro vznik takového pracovního místa není státem uměle vytvořený problém k řešení nebo dotace z veřejného rozpočtu do oblastí podle preferencí toho, kdo zrovna vyhrál volby. Předpokladem je skutečná poptávka po výrobku nebo službě. Bohužel se (nejen) náš stát podílí na zdravým rozumem jen těžko neuvěřitelném kolečku, ve kterém na jedné straně vybere peníze z daní, aby na strane druhé zadotoval nějakou oblast výroby nebo služeb (přičemž ne všichni na to ještě navíc dosáhnou) a koncovému „spotřebiteli“ ve finále zadotoval ještě jejich nákup. Tím prý vytvoří nové hodnoty a pracovní místa. Skutečnost, že peníze na to dali výhradně ti, kteří v tomto kolečku nejsou a produkují nedotované hodnoty díky tomu, že je po nich opravdová poptávka, stát raději moc neventiluje – a podle mě dělá ukrutnou chybu a podílí se tak programově na úpadku vnímání a pochopení toho, kde se všechny ty peníze opravdu berou.

Ústava České republiky neříká „Jedni občané jsou povinni živit druhé a skrze stát jim zajišťovat práci a obživu.“ Od toho je tu člověk sám a pak musí, v dobách horších, přijít na řadu rodina, která se v době nouze o své členy postará. Teprve v okamžiku, kdy toto není možné, mají přijít ostatní občané skrze stát a těm, co nikoli vlastní vinou nemají co jíst, pomoci. Ach ano, jistě, můžete možná i oprávněně namítat, že státu odvádíte dost peněz, aby se o Vás postaral. Že je přece hrozné, když polovinu roku děláte proto, abyste veškerý výdělek pod hrozbou sankce ze strany státu tomuto státu odevzdali, přičemž ten z toho živí nakonec skoro 3/4 národa v podobě důchodů, podpor, dávek a statisíců zaměstnanců ve veřejném sektoru. K tomu mám jediný komentář: To je Váš problém, koho jste doposud volili. Normální totiž je, když Vám stát maximum vydělaných peněz nechá, abyste se mohli Vy a Vaše rodina zabezpečit pro nemoc, stáří nebo ztrátu zaměstnání, aniž byste toto chtěli zajistit od jiných. Není normální pracovat půl roku proto, abyste živili kromě sebe a členů své rodiny ještě další dva jiné lidi, které ani neznáte. To je normální obdoba masochismu, kterým se odpovědnosti za svůj vlastní život prostě nikdy nezbavíte.
Aktuálně nabízím také článek k OSN a našim babyboxům:
Babyboxy nejsou ničím jiným, než alternativou. Existuje jediné morálně uznatelné lidské právo a tím je právo člověka na život. Vše ostatní je až pod ním a nemůže v argumentaci proti babyboxům obstát...
Babyboxy aneb byrokrati z OSN už vymysleli větší pitomosti

.

Autor: František Matějka | neděle 17.7.2011 1:45 | karma článku: 40.27 | přečteno: 4397x

Další články blogera

František Matějka

30 let svobody? Ne. Bylo to fajn, ale ke svobodě vede ještě dlouhá cesta

V roce 1989 jsem sedl do autobusu, abych se mohl přidat k ostatním. Cinkal jsem klíči na Václaváku v Praze a chtěl svobodu. Bylo mi 19. Uplynulo 30 let a já se rozhlížím kolem a hledám, kde ta svoboda je.

26.10.2019 v 21:03 | Karma článku: 42.81 | Přečteno: 2397 | Diskuse

František Matějka

Zažil jsem svobodu. Chci, aby moje děti měly šanci ji ještě ochutnat

Zažil jsem dobu, kdy auta měla pořádné motory. Policajt se na vás usmál, když jste na chopperu neměli helmu. Cigáro jste si, věřte nevěřte, zapálili v hospodě. Holky a kluci věděli, co a proč mají dole a neměli v tom bordel.

21.9.2019 v 21:36 | Karma článku: 48.92 | Přečteno: 17361 | Diskuse

František Matějka

Neskočme na klimatický alarmismus. Zničilo by nás to

Klimatický alarmismus je nebezpečnější, než si mnoho lidí připouští. Otevírá stavidla tzv. „nouze“, tedy stavu, pod který se legálně schovají zakázky z ruky bez výběrových řízení, krádeže a různé formy znárodňování. Ale nejen to.

19.8.2019 v 22:25 | Karma článku: 47.12 | Přečteno: 9007 | Diskuse

František Matějka

Slušný člověk po cizím nesáhne aneb veřejný versus soukromý majetek

Po vášnivé debatě o plošném zákazu kouření v restauracích a hospodách nakonec prohrála svoboda souboj s demokracií. A salámovou metodou přicházejí další oblasti. Aktuálně jsou na řadě například prázdné soukromé byty.

6.8.2019 v 20:05 | Karma článku: 46.11 | Přečteno: 6099 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Jäger

Pravda o demonstraci | Část 1.

16. 11. 2019 iniciativa Milion Chvilek pro Demokracii uspořádal další protest proti Andreji Babišovi. Já se přišel zeptat na takové otázky, aby si každý mohl udělat vlastní názor o účastnících demonstrace.

17.11.2019 v 20:27 | Karma článku: 14.58 | Přečteno: 826 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak porazit Babiše

Včerejší demonstrace na Letné a vysoké preference "politického hnutí" ANO ukazují, jak silně je naše společnost rozdělená. Někteří nadšeně volí Babiše a Zemana, jiní jim nemohou přijít na jméno. Kde je příčina? Kde je řešení?

17.11.2019 v 18:57 | Karma článku: 19.57 | Přečteno: 699 | Diskuse

Jiřina Holotová

Ukradené výročí Sametové revoluce

Řvaní, pískot, pokřikování, strkanice, sprosté výrazy, bránění pokládat květiny, zapalovat svíčky všem jiným lidem, než členům demobloku. Takové bylo od rána třicáté výročí 17. listopadu v Praze. Nedobrý obraz dnešní společnosti.

17.11.2019 v 18:50 | Karma článku: 38.90 | Přečteno: 994 | Diskuse

Miroslav Gruner

Chvála svobodě slova a ne-cenzurovaným informacím, výdobytku rev-o-luce

Vidím, že nadšení autorů blogů z oslavy 30 let sametu se odrazilo i na tom, že se rychle obměňují příspěvky, považované za zdařilé. A protože jsou kvalitní, nebudu se přece trápit tím, že -že ten můj kritický tím pádem zmizel: ...

17.11.2019 v 17:32 | Karma článku: 9.71 | Přečteno: 238 | Diskuse

Karol Wild

Milion chvilek stejný jako kdysi komunisté

Ti také vyvlastňovali jako nyní chce Milion chvilek vyvlastnit Agrofert. Navíc vydíráním, což je trestný čin. Co na to státní zástupce?

17.11.2019 v 17:25 | Karma článku: 37.16 | Přečteno: 1030 | Diskuse
Počet článků 1593 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6497

František Matějka (*1970) je předsedou celostátní Strany nezávislosti České republiky a předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz

Najdete na iDNES.cz