Kritika blogů a diskusí na iDnesu? Za pitomce to odskáčou všichni

24. 04. 2011 9:41:20
iDnes není veřejnoprávní službou, na kterou by měl někdo nárok z titulu placení poplatků. iDnes vlastní ryze soukromá společnost, fungující na principu poptávky a nabídky. Nesedí Vám nabídka? Kupujte za svůj čas jinde. iDnes nemá zákonem určeno rovnostářsky sloužit všemu socislisticky smýšlejícímu lidu.

Tak předně je tu právo iDnes stanovit si a kdykoli změnit jakékoli podmínky. Toto právo vychází jak z vlastnického vztahu k technice, tak například ze zákonné odpovědnosti za obsah. Ano, také u této soukromé společnosti pracují zaměstnanci - například cenzoři nebo admini blogů a diskusí. Kdyby svou práci dělali špatně, poletí. Tady to není jako zaměstnání u státu, který leccos přehlídne, a když uděláte chybu, skončíte někde výš. Tady na iDnesu jsme na ryze soukromé půdě, kam nás pozvali. Nikdo nikoho nenutil, aby zde trávil svůj drahocenný čas nebo snad dokonce psal blogy či přispíval do diskusí.

Zveřejnění článků na iDnes a otevřená diskuse k nim není ničím jiným, než pozváním na návštěvu a to nikoli do veřejných státních budov, jejichž provoz je předplacený daněmi lidí. Je na každém zvlášť, zda takové pozvání přijme. Nemusí - to je naprostý základ všeho tady. Nemusí v prohlížeči otevřít adresu iDnesu, nemusí otevřít článek k přečtení, nemusí vstoupit do diskuse. Když toto všechno přesto svobodně udělá, nemusí do diskuse přispívat. Je to jako vejít do soukromého domu, v něm pak do soukromého bytu, pak do chodby, do obýváku a nakonec si sednout do křesla hostitele a pokecat - a nezneužít přitom například toho, že se k nám hostitel otočí zády, když jde pro kafe (nebo nešacovat bundu někoho, kdo je na návštěvě také a zrovna šel na záchod).

Když se někomu nelíbí u hostitele na návštěvě, považuji téměř za jisté, že se zvedne, v lepším případě poděkuje, a odejde. Opačný postup, tedy setrvání, totiž nápadně připomíná situaci (dámy, prosím, prominou – mnozí muži v tomto nejsou jiní), kdy jdou dvě ženy po ulici, potkají třetí, a když se míjí, řeknou jí „ahoj, rády tě vidíme“... aby o pár metrů dál si špitly mezi sebou „to je ale kráva“. Nelíbí se tedy někomu z jakéhokoli důvodu na iDnesu? Tak ať na něj nechodí nebo si založí vlastní server a stanoví si svoje pravidla. Nebo klidně třeba i žádná. Nikdo mu do toho kecat nebude. Když tam tedy někdy někdo přijde. Jakékoli ostatní spekulace jsou jen obyčejné kecy a tlachání v hospodě.

Na rozdíl od řady jiných velkých serverů byl iDnes takřka posledním, který diskuse pod články téměř neomezoval. Bohužel na to také dojel, neboť se našli tací, kdo výše uvedené přestali respektovat a nevážili si či neunesli možnost svobody svého vyjadřování, když nebyli ochotni či schopni za ni přijmout také osobní odpovědnost. Opět se nakonec stalo jediné. Jak už to bývá, kvůli několika pitomcům, kteří si svobodu slova pletou s možností říct a napsat cokoli, aniž by za to někdy nesli nějakou odpovědnost, to odnesou i všichni zbývající, kteří za nic nemohou a chovali se na návštěvě slušně. Ti pitomci dali totiž rovnítko mezi domnělou „politickou nekorektnost“ a obyčejné anonymní hulvátství, sprostotu a dehonestaci autorů či přispěvatelů do diskuse, aniž by byli mnohdy mentálně schopni vnímat rozdíl. Chce-li tedy někdo dávat vinu za současný stav iDnesu, je podle mě pěkně vedle. iDnes podle mého soudu jen reagoval na situaci, za kterou mohou jiní. Bohužel ti srabi zůstávají dál za svými novými anonymními nicky.

ucta_a_respekt.PNGZákon akce a reakce platí všude. Nevidím nejmenší důvod, proč by tomu nemělo být zde. I zde však platí, že stejně jako nikdo nepřikáže a nevynutí morálku zákonem, nezvládnou to samy od sebe ani jakákoli pravidla na iDnesu. Opět to zůstává, jako všechno, na lidech. Mohu si jedině přát, aby pitomců bylo obecně co nejméně a aby se jednou třeba vrátil stav na iDnesu zpátky do stavu předchozího. Paradoxem současnosti je pak skutečnost, že nejvíce na adresu změny pravidel řvou tací, kterým ty předchozí byly totálně u zadku. Takže tak to vidím já. Chce to nejen úctu a respekt jeden k druhému (jistě také vůči samozřejmě občas chybujícím adminům, kteří jsou také jen lidmi - jen pro představu: počet příspěvků pod všemi články na iDnes dosahuje každý den cca 100 tis.), ale také pochopení, že svoboda slova je vyvážena odpovědností za ně. A v tom nám samotným může iDnes jen těžko pomoci. Můj závěr tedy je, že za současné zpřísnění podmínek si můžeme sami. No a stejně jako v případě současné podoby demokracie to zkrátka za několik pitomců odskáčou všichni...

Pro kritiku mého vidění situace máte, jako vždycky, diskusi otevřenou ;-)

František Matějka

PS: Prosím čtenáře, aby si neprve prošli diskusi, než přispějí (tedy pokud jim jde o věc, samozřejmě). Je bohatá na dotazy i mé odpovědi. Děkuji

Aktuálně nabízím také článek:
Dokud budou pracovat v médiích lidé (a to bude navěky), bude lidský faktor a osobnostní kvality tím hlavním a jediným měřítkem „objektivity“ a jakéhokoli komentáře k čemukoli...
Pokud někdo věří, že média jsou hlídacím psem demokracie, je blázen


... nebo něco na téma státní podpory stavebního spoření:
Máme vysoké zdanění práce, které je každý měsíc stálým příjmem na přerozdělování. Lidé pak nemají z čeho spořit a kvůli nízkému čistému výdělku nejsou bonitními klienty pro banky. Pak přijdou politici a aby prý rozhýbali bytovou výstavbu, vymyslí státní podporu stavebního spoření...
Státní podpora stavebního spoření neměla nikdy spatřit světlo světa


.

Autor: František Matějka | neděle 24.4.2011 9:41 | karma článku: 44.20 | přečteno: 17510x

Další články blogera

František Matějka

Slušný člověk po cizím nesáhne aneb veřejný versus soukromý majetek

Po vášnivé debatě o plošném zákazu kouření v restauracích a hospodách nakonec prohrála svoboda souboj s demokracií. A salámovou metodou přicházejí další oblasti. Aktuálně jsou na řadě například prázdné soukromé byty.

6.8.2019 v 20:05 | Karma článku: 45.90 | Přečteno: 5706 | Diskuse

František Matějka

Je po volbách do Evropského parlamentu. Reforma nebude, nic se nezměnilo

Máme po volbách do Evropského parlamentu. Protagonisté EU si otřeli čelo a oklepali se, protože mají další roky jisté. V oblastech, kde před volbami ubrali plyn, aby nenaštvali voliče, přidali teď do eurounijního auta nitro.

15.7.2019 v 11:30 | Karma článku: 37.66 | Přečteno: 1152 | Diskuse

František Matějka

Chceme pryč z EU! Nikdy to nevzdáme!

Chci v tuto chvíli všem jasně říct, že to nikdy nevzdáme. Říkám to přesvědčeným, kteří už vědí, že jsme jejich volbou. Říkám to váhavým. A říkám to i našim nepřátelům. Nikdy to nevzdáme!

24.5.2019 v 15:17 | Karma článku: 34.69 | Přečteno: 1521 | Diskuse

František Matějka

Gunlex je jako ochránce střelců fajn. Bez vystoupení z EU ale nakonec prohrajeme

Jediným řešením, jak ochránit dosavadní práva na poli držení a nošení zbraní v této zemi, je vystoupení České republiky z Evropské unie. Myslíte si, že je to bláhové a naivní? Ani omylem. Dosavadní nařízení EU je jen začátkem.

14.5.2019 v 18:12 | Karma článku: 38.38 | Přečteno: 1486 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Martin Braun

Když se lži o Izraeli rozplynou jako pára nad hrncem

Jo, jo, je to tak, Ilhan Omar si ráda pouští pusu na špacír. Ostatně, není jediná nejen mezi demokraty v USA ale ani ve zbytku světa. Její víra v celosvětovou ignoranci dosahuje závratných výšin.

19.8.2019 v 5:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Chce to klídek. Ústava ČR porušena nebyla a koaliční smlouva nemůže omezovat Ústavu ČR

Prezident ČR Miloš Zeman rozhodl a to je platné rozhodnutí. Michal Šmarda ministrem kultury nebude, bez ohledu na stanovisko Andreje Babiše, či Jana Hamáčka.

19.8.2019 v 1:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 |

František Stočes

Přehled politické podpory družstevnictví /5/

Osudovým problémem Západu, je, že ekonomika, generující mj. demokracii, solidaritu a spravedlnost, zde tvoří pouhých 5%; zatímco jejích 95% plodí predátorství, individualismus a egoismus. Západ se tak vyvinul v anomální civilizaci

19.8.2019 v 0:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Češi, dnešní režim zastupitelské demokracie partají vám lže

Straší vás deficity státního rozpočtu, „utahuje vám opasky“ řízenou inflací a zvyšováním nepřímých daní, ale zisky soukromých korporací a příjmy jejich majitelů a „hlavounů“ jsou pro ni nedotknutelné

18.8.2019 v 23:10 | Karma článku: 5.77 | Přečteno: 108 | Diskuse

Petr Čejka

Ústavní žaloba na prezidenta hazardní hrou nezodpovědných

Spousta komentátorů, novinářů, blogerů a samozřejmě i opozičních politiků si v této chvíli pohrává s nezodpovědnou myšlenkou v podobě ústavní žaloby na prezidenta republiky, opomíjejí přitom podstatnou díru v ústavě.

18.8.2019 v 23:05 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 138 | Diskuse
Počet článků 1590 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6488

František Matějka (*1970) je předsedou celostátní Strany nezávislosti České republiky a předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz

Najdete na iDNES.cz