Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. února 2020 Lenka

Sečíst? Nesečíst? Aneb několik čerstvých faktů pro Vaše rozhodnutí

25. 03. 2011 17:14:02
Z pátku na sobotu nastane „rozhodný den“. Jak pro koho. Minule ani pod sankcí 1000 liber se nestal rozhodným pro 3 mil Britů. No a ČSÚ nakonec přiznal, že sčítání nemuselo být realizováno zdaleka tak monstrózní a tedy i drahou akcí.

Můj aktivní odpor proti sčítání má za sebou první část. Odmítl jsem převzít sčítací archy a podepsal to do předem připraveného formuláře sčítacímu komisaři. Očekávám jak se stát zachová a jaký další krok vůči mně uplatní a jakou formou. Mezitím uběhl nějaký čas a nové okolnosti mě utvrzují v tom, že jsem udělal správně.

1) Nadšení lidí pro sčítání zjevně není zdaleka takové, jak se nám s úsměvem na tváři snaží vsugerovat státem (tedy námi) placení úředníci. Nejsem si jist, zda to někde proběhlo médii, tak to raději přiložím sem. Podívejte se, jaké je to ve skutečnosti i přesto, že stát utratil obrovské peníze za mediální kampaň. Výklad výsledků dole nechávám bez komentáře. Kdo chce, své si tam najde:

csu_scitani_pruzkum.PNG

2) Když začaly být konečně slyšeny také názory lidí, kteří poukazovali na nesmyslnost sčítání, resp. jeho neodůvodněnost v kontextu vynaložených nákladů, zásahu do soukromí občanů nebo duplicitu zjišťovaných údajů, které stát už má, vyložil místopředseda ČSÚ pan Drápal konečně karty na stůl. Na otázku indes.cz „Musí být sčítání povinné a pod hrozbami pokut?“ odpověděl, cituji: „Pokud by bylo dobrovolné i přes masivnější informační kampaň by formuláře vyplnila maximálně polovina lidí. Přesvědčili jsme se o tom i při zkušebním sčítání, které povinné nebylo. Takže bychom museli komisaře vyslat, aby přesvědčovali lidi a formulář vyplnilo aspoň 90 procent z nich.“ Na druhou otázku „A polovina sčítaných by statistikům nestačila?“ odpověděl, cituji: „Stačila. Alespoň tedy podle nařízení Evropské unie. Třeba v Německu to dělají tentokrát tak, že pouze třetina domácností bude vyplňovat dotazník o 50 otázkách a jinak vezmou data z administrativních zdrojů a z toho vytvoří data.“

3) Přestože stát občanům pod sankcí nařídil, že sčítací archy vyplnit musí, neboť kdyby to nebylo povinné a bylo bez sankce, zúčastnila by se podle odhadů ČSÚ přibližně polovina lidí, nedokázal stát splnit své vlastním zákonem dané podmínky a nebyl schopen doručit archy všem občanům. Dodávám jen, aby bylo zcela jasno, že ta odhadovaná polovina lidí, která by se zúčastnila podle odhadů ČSÚ dobrovolně, by stačila na splnění nařízení EU (ano, přiznávám, tentokrát jsme EU v byrokracii předstihli). Mohli jsme utratit možná o 1,5 miliardy méně, nemuseli bychom vystavovat občany strachu ze sankcí a hlavně bychom uplatnili skutečnou svobodu našeho rozhodování. A já rovnou říkám a znovu zopakuji, že v případě dobrovolnosti a za předpokladu, že by mi stát předem předložil analýzu nákladů a výnosů této akce, ze které by vyplynula v číslech její opodstatněnost, velmi vážně bych uvažoval, že vyjdu vstříc a zúčastním se.

4) Do dnešního dne nebyl schopen ČSÚ zaujmout jednoznačné stanovisko k anonymizaci údajů a ochraně dat občanů. Na jedné straně přesvědčuje například o nutnosti zjistit údaje o stavbách pro hasiče, ale zároveň je jasné, že při anonymizaci osobních údajů včetně adresy bydliště už pak nepůjde spárovat adresa s konkrétní stavbou. Vyjádření ČSÚ jsou i v řadě dalších momentů protichůdná. Více informací nabízím zde a posouzení nechám na Vás.

5) K používání rozumu zřejmě dotlačí občané například politiky ve Velké Británii. Tam totiž, jako v prvním (!) státu Unie, budou konečně poprvé (!) analyzovat efektivitu sčítání. Před deseti lety tam své dotazníky neodevzdalo více než tři miliony lidí a to jim stát hrozil, obdobně jako u nás, tisícilibrovou pokutou. Stíháno ze tří milionů bylo nakonec jen 38 lidí.


No a na závěr se omlouvám všem těm stovkám lidí, kteří mi psali maily a ptali se jak z toho ven, aniž by museli platit pokutu - nebylo v mých silách na ně odpovědět. Mé názory na sčítání sice sdílí, ale prostě se bojí svého státu (!), že je v případě neposlušnosti obere kromě daní ještě o dalších 10.000,- Kč. Tak tady je návod, který jsem si ověřil i na ČSÚ (koneckonců nemohli ani říct nic jiného): Když převzaté archy člověk prostě znehodnotí, vyhodí a nikam nic nepošle, nikdo mu nikdy nedokáže, že je neposlal. A jestli chcete mít opravdu pádný důkaz, pak do obálky s logem ČSÚ vložte pár bílých papírů (můžete na ně i něco veselého nakreslit), odneste obálku na poštu k přepážce a vyfoťte se telefonem.

A proč to všechno dělám? Protože když se postupně lidé nebudou vzpírat těm pitomostem ve stále větším počtu, nikdy se tu nic nezmění. Ať žijí nesečtení!Aktuálně nabízím také článek:
Máme jiné problémy, než zjišťovat za 2,5mld, jaký má kdo záchod nebo jak dlouho a kam jede do práce. Finanční, právní a sociální (ne)znalosti a důsledky z nich plynoucí, které se kvůli některým dotýkají všech....
Místo sčítání jsme měli zjistit, jak na tom jsou lidi s rozumem


.

Autor: František Matějka | pátek 25.3.2011 17:14 | karma článku: 45.61 | přečteno: 16589x

Další články blogera

František Matějka

Byl jsem tam. Happy Brexit Day, jednu vteřinu jste v EU a druhou už ne

Představte si to. Stojíte na jednom místě a ani se nehnete. Na rozdíl od Dobytí severního pólu Járy Cimrmana a slavného „Jdu na sever. A už jdu na jih!“, nemusíte udělat jediný krok. Jednu vteřinu jste v EU a druhou už ne.

5.2.2020 v 19:14 | Karma článku: 44.33 | Přečteno: 4750 | Diskuse

František Matějka

Poslední týden existence staré EU. Brexit. Naděje pro polovinu Evropy

Byly dny, které mám v paměti. Jako by to bylo včera. Třeba když jsem byl u porodů synů, mámu držel za ruku při odchodu, v přímém přenosu se díval na útok na Světové obchodní centrum, nebo když Britové rozhodovali o odchodu z EU.

25.1.2020 v 17:38 | Karma článku: 45.60 | Přečteno: 6596 | Diskuse

František Matějka

Jsou hasičák a lékárnička OK? Pak je logicky v pořádku i držení zbraně

Integrovaný záchranný systém zahrnuje Hasičský záchranný sbor ČR, poskytovatele zdravotnických záchranných služeb a Policii ČR. Skvělá a potřebná věc. Ale než přijedou, jsme na to sami. Proto máme hasičák a lékárničku. A zbraň.

5.12.2019 v 13:22 | Karma článku: 42.27 | Přečteno: 2061 | Diskuse

František Matějka

30 let svobody? Ne. Bylo to fajn, ale ke svobodě vede ještě dlouhá cesta

V roce 1989 jsem sedl do autobusu, abych se mohl přidat k ostatním. Cinkal jsem klíči na Václaváku v Praze a chtěl svobodu. Bylo mi 19. Uplynulo 30 let a já se rozhlížím kolem a hledám, kde ta svoboda je.

26.10.2019 v 21:03 | Karma článku: 43.22 | Přečteno: 2654 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Dušan Póč

Vsetínský rathaus opět nezklamal a ukázal v koho područí je

Ukázalo se, znovu a zas, že radovat předčasně se člověk nemá. Ale, když světlo světa spatřila informace, že prostranství v centru Vsetína ponese jméno Jarmily Šulákové, nešlo to jinak. Ale nebyl by to vsetínský rathaus, aby, kdyby

21.2.2020 v 13:56 | Karma článku: 13.37 | Přečteno: 328 |

Lubomír Stejskal

K odvolání ministryně práce a sociálních věcí

Před více než rokem, 12. února 2019, změnila Republika Makedonie po předchozím tlaku Řecka svůj název. Stala se z ní Severní Makedonie. Tím se jí otevřela cesta k nadcházejícímu vstupu do NATO a budoucímu do EU.

21.2.2020 v 13:15 | Karma článku: 7.55 | Přečteno: 376 | Diskuse

Petr Burian

Křeček škrábe, kouše

Parta lidskoprávních aktivistů bránila novému ombudsmanovi S. Křečkovi ve vstupu do úřadu. Vadí jim, že prý avizoval, že nebude chránit práva menšin. A má pravdu. Žádná práva menšin totiž neexistují. Existují jen práva nás všech.

21.2.2020 v 12:27 | Karma článku: 37.69 | Přečteno: 1056 | Diskuse

Štěpán Nadrchal

ANO je zkorumpovaná strana

Kdokoli dostává nějaké peníze, je nutně zkorumpovaný. Babiš slovy svého obhájce vysvětluje, že je přece samozřejmé, když jako premiér ze strany, kterou založily peníze Agrofertu, hájí její zájmy.

21.2.2020 v 10:24 | Karma článku: 26.11 | Přečteno: 515 | Diskuse

Jan Dvořák

Stavět lze rychle a levně i teď, například v Lánech

Některé mediální informace pozitivně ovlivní čtenáře natolik, že vlastní kritická stanoviska k určitým jevům přehodnotí. Dostane se mu totiž příkladu ze života, že to tak "černé" není, že v paušalizování ojedinělostí se mýlí.

21.2.2020 v 9:24 | Karma článku: 14.71 | Přečteno: 434 | Diskuse
Počet článků 1596 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6496

František Matějka (*1970) je předsedou Strany nezávislosti České republiky a předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz

Najdete na iDNES.cz