Sčítání lidu a má účast v ČT. Bylo to krátké a zde je pokračování

10. 03. 2011 11:11:11
Pořad skončil po vyslovení názoru mého oponenta, na který jsem už bohužel neměl možnost reagovat: ...lidi se nám ztrácejí v prostoru. Jinými slovy nemáme je pod dohledem. A o tom to je, vážení. Nabízím dnes pokračování a v závěru pak nejen mé definitivní stanovisko, jak se zachovám, ale nastíním také možnost, jak se můžete zachovat Vy, pokud považujete mé argumenty za oprávněné, případně máte jiné, proč se sčítání nezúčastnit. Ten pořad na můj vkus skončil přibližně v polovině a považuji za velkou škodu, že jsem neměl příležitost komentovat poslední slova pana Drápala, ze kterých pro mě osobně jasně vyplynulo, že stát chce za peníze daňových poplatníků poskytnout informace ryze soukromým subjektům a zároveň má potřebu mít občany pod ještě větší kontrolou.

Pokud ještě nemáte sčítací archy v ruce, níže nabízím tři odkazy na ně ve formě vyplněného oficiálního vzoru. Prvním dokumentem je „Domovní list“. Drtivou většinu údajů, které stát pod sankcí požaduje, již evidují stavební úřady. Bez znalosti odpovědí na uvedené otázky by nepovolily jedinou stavbu či rekonstrukci. Nemovitostí, které by stavebním úřadům „utekly“, je minimum. Z převážné části se pak jedná o staré domy, na které nikdo již desetiletí nesáhl (případně černé stavby některých politiků). Na otázky o vlastníkovi znají odpověď katastrální úřady a do údajů o tom, jak a proč je nebo není obydlen a na základě jakého ryze soukromoprávního vztahu, do toho státu opravdu nic není.

Druhým dokumentem je „Bytový list“. Odpovídat pod finanční sankcí (u které je vhodné si uvědomit, že v její maximální možné výši, tedy 10.000,- Kč, se jedná o mnohdy fatální zásah do rodinného rozpočtu, kdy statisíce lidí žijí od výplaty k výplatě) na otázky typu zda mám internet, splachovací záchod, kuchyň nebo koupelnu, zda a proč je či není byt obydlen a na základě jakého opět ryze soukromoprávního vztahu, považuji ze strany státu za naprosté nepochopení jeho role. Požadovat pak ještě navíc informace o tom, s kým vedu „společně hospodařící domácnost“ nebo kdo je v rozhodný okamžik u mě doma na návštěvě, včetně uvedení jeho data narození, považuji za totalitní praktiky. Podobné seznamy tu už v historii byly.

Třetím dokumentem je „Sčítací list osoby“. Zde jsou mé výhrady nejzásadnější. Zaprvé si pod pojmem „anonymní“ opravdu nepředstavuji, že mi někdo přinese formulář s předtištěnými údaji o mně, jehož vyplnění mám dole potvrdit. Zadruhé má stát drtivou většinu odpovědí již ve svých registrech. Základní informace o rodném čísle a místě pobytu má v centrálním rejstříku obyvatel, včetně toho, kde bydlel před tím. No a zatřetí má informace i o postavení občana, tedy zda je student, zaměstnanec, zaměstnavatel, OSVČ, žena na mateřské (kde je zohlednění tak milovaného genderu?!) nebo důchodce. Tyto údaje má stát k dispozici díky pravidelným přehledům dokonce v měsíčních intervalech na ČSSZ. Má také k dispozici informace o odvětví ekonomické činnosti, ve které člověk svou práci vykonává, stejně jako má evidenci o adresách škol studentů, bez kterých by školám nevyplatil jedinou dotaci. Důsledky skutečnosti, že data stát neumí vytěžit, většinou zapříčiněné tím, že SW dodávaly různé společnosti podle toho, kdo měl kde kamaráda, přece nesmí opět platit občané.

Sčítání bude v celé Evropské unii stát 130 miliard korun. V celé Unii budou ze získaných informací těžit soukromé společnosti, jak koneckonců na příkladu České republiky potvrdil v Událostech, komentářích místopředseda ČSÚ pan Drápal. Velmi by mě zajímalo, jak náklad daňových poplatníků ve výši 2,5 miliardy korun zohlední v ceně svých následných služeb a výrobků a o kolik je pro občany za ty informace za jejich peníze zlevní... Podle mého nejhlubšího přesvědčení, pokud ty informace soukromé společnosti potřebují – a ony jistě potřebují a těší se, mají si je zaplatit ze svého. Stejně tak mi žalostně chybí od politiků argumenty typu „bude Vás to stát 2,5 mld, milí občané, ale díky tomu stát ušetří příští rok tady miliardu, zde na tomto dvě, za pět let díky tomu ušetříme tolik a tolik miliard tady a tady.“ Stejně jako ve všech jiných případech utrácení veřejných prostředků si s tím nikdo z politiků prostě hlavu nelámal.

nechcisecist.PNGNěkteří mě odsuzují za bojkotování sčítání lidu proto, že stát ty peníze už stejně utratí, tak proč mu prý nevyjít vstříc a komplikovat to. Víte, když stejným přístupem budou lidi v České republice klonit hlavu a vždy ustoupí, nikdy se nic nezmění. Stát bude dál utrácet naše daně a lidem bude dál jedno za co. Až přijdou politici s myšlenkou, že je zase nutné nějaké daně zvednout nebo zavést nové, budou sice kecat u piva po hospodách, ale zase ohnou hřbet. Děkuji, ale takový postoj prostě nesdílím. V soukromém sektoru platí, že když se již vynaložená investice projeví jako špatná, jen hlupák do ní sype další peníze. Nežijte v bláhové iluzi, že těmi 2,5 miliardami to končí. Ani omylem. To je jen cena za současnou akci. Následná práce úředníků s údaji nás bude stát v příštích letech miliardy další.

Považuji za vhodné ještě veřejně sdělit jednu důležitou informaci. Žádný technický prostředek není schopen garantovat neselhání lidského faktoru při práci s daty. Data z archů přitom bude vytěžovat soukromá společnost, jejíž klienty jsou také banky, pojišťovny, fondy a nadnárodní výrobní koncerny...

Jak jsem deklaroval již dříve, odmítnu si sčítací archy převzít a jsem připraven do dotáhnout až k Ústavnímu soudu, neboť jsem přesvědčen, že sčítání lidu odporuje občanům garantovaným ústavním právům na neoprávněné zasahování do soukromého a rodinného života. A každý zákon musí být postaven tak, aby toto respektoval.

Pro ostatní, kteří se z jakéhokoli důvodu na základě svého svobodného rozhodnutí nechtějí zúčastnit sčítání lidu mám jednu dobrou zprávu. Po vysílání pořadu jsem se zeptal místopředsedy ČSÚ pana Drápala na jednu důležitou otázku: „Když si převezmu sčítací archy od komisaře a stvrdím to podpisem, převezmu si rovnou od něj i obálku ke zdarma (pozn.: ale platíme to z daní) zaslání skrze Českou poštu, abych pak vyplněné archy do obálky dal a zalepenou obálku vložil do první sběrné poštovní schránky České pošty, kterou na ulici potkám, splnil jsem zákon?“ Odpověď zněla „ANO“. A já k tomu dodávám, že na základě poštovního zákona neručí Česká pošta odesílateli za to, že jím podanou obyčejnou zásilku doručí adresátovi, přičemž sama pošta každý rok připouští, že se jí dopisy stále ztrácí... Chytrému napověz, hloupého trkni ;-)

Události, komentáře můžete ze záznamu shlédnout zde. Projevit nesouhlas se sčítáním pak můžete na webu Nechci sečíst. Opatrujte se.

František Matějka

PS: V ČT jsem se zmýlil v uvedení částky 80mil. Šlo o daleko víc. Analýzu kauzy nabízím zde.


Aktuálně nabízím také článek:
Zvyšování DPH je legalizovanou exekucí peněz všech občanů České republiky bez výjimky s tím, že tato exekuce bude každodenní a nikdy úhradami nesplatíme dluh, který navíc v náš neprospěch udělali politici...:
Zvýšení DPH? Bezprecedentní exekuce všech občanů za chyby politiků


.

Autor: František Matějka | čtvrtek 10.3.2011 11:11 | karma článku: 42.87 | přečteno: 9260x

Další články blogera

František Matějka

Je po volbách do Evropského parlamentu. Reforma nebude, nic se nezměnilo

Máme po volbách do Evropského parlamentu. Protagonisté EU si otřeli čelo a oklepali se, protože mají další roky jisté. V oblastech, kde před volbami ubrali plyn, aby nenaštvali voliče, přidali teď do eurounijního auta nitro.

15.7.2019 v 11:30 | Karma článku: 36.76 | Přečteno: 1004 | Diskuse

František Matějka

Chceme pryč z EU! Nikdy to nevzdáme!

Chci v tuto chvíli všem jasně říct, že to nikdy nevzdáme. Říkám to přesvědčeným, kteří už vědí, že jsme jejich volbou. Říkám to váhavým. A říkám to i našim nepřátelům. Nikdy to nevzdáme!

24.5.2019 v 15:17 | Karma článku: 34.21 | Přečteno: 1430 | Diskuse

František Matějka

Gunlex je jako ochránce střelců fajn. Bez vystoupení z EU ale nakonec prohrajeme

Jediným řešením, jak ochránit dosavadní práva na poli držení a nošení zbraní v této zemi, je vystoupení České republiky z Evropské unie. Myslíte si, že je to bláhové a naivní? Ani omylem. Dosavadní nařízení EU je jen začátkem.

14.5.2019 v 18:12 | Karma článku: 38.23 | Přečteno: 1441 | Diskuse

František Matějka

Zakázaná Karkulka a novodobí Koniášové!

Není to nic nového, jde jen další tykadlo normalizované korektnosti, které vystrkují samozvaní strážci morálky a narovnávači údajných nespravedlností. Pokusy měnit dějiny a kultury se nám množí a jsou pro Evropu stejně nebezpečné.

12.4.2019 v 11:59 | Karma článku: 41.87 | Přečteno: 2157 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Bohumír Šimek

Proč jsou nemocnice bez peněz

Nikdo vám to neřekne, nikdo vám to nevysvětlí, dělá to dojem, že nemocnice špatně hospodaří, ale skutečnost je naprosto odlišná! Proč nemocnice krachují?

23.7.2019 v 22:09 | Karma článku: 8.52 | Přečteno: 221 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Do nemocnic koňským povozem?

Československo vykazovalo v dávných časech dosti hustou síť nemocnic všeho druhu, kdy jejich oddělení vznikala spíše kvůli lékařům, nikoli kvůli pacientům.

23.7.2019 v 19:20 | Karma článku: 8.86 | Přečteno: 284 | Diskuse

Libor Čermák

Reformujme školství i zrušením indoktrinace dětí politickými ideologiemi!

Z některých politických stran se ozývá, že je potřeba reformovat školství. Ano, je potřeba reformovat. Ale to nejdůležitější to pořád nikde neslyším. A to je zrušení nebo dokonce zákaz indoktrinace dětí politickými ideologiemi.

23.7.2019 v 18:09 | Karma článku: 23.59 | Přečteno: 254 |

Petr Burian

Průběžně do průšvihu

Tak by se dal označit vývoj průběžného důchodového pilíře. Mnozí v tom však problém nevidí. Místo toho, že nebude na jejich důchody, je daleko víc dráždí pomyšlení, že by nějaký důchodový fond na jejich zhodnocení něco vydělal.

23.7.2019 v 15:47 | Karma článku: 12.48 | Přečteno: 315 | Diskuse

Kateřina Lhotská

„Stop Babiš“ není program, pane Fialo...

ODS se rozhodla, že osloví politické subjekty „konzervativně liberálního“ zaměření a nabídne jim spolupráci před parlamentními volbami 2021 s cílem porazit ANO Andreje Babiše. Jak je vidět, někteří se zkrátka nepoučí...

23.7.2019 v 9:01 | Karma článku: 46.55 | Přečteno: 7880 | Diskuse
Počet článků 1589 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6487

František Matějka (*1970) je předsedou celostátní Strany nezávislosti České republiky a předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz

Najdete na iDNES.cz