Den české státnosti? Tak tenhle projev stojí za to!

29. 10. 2010 19:36:05
Státního svátku využívají politici všeho druhu k projevům, které se skutečnou státností a vlastenectvím mají mnohdy pramálo společného. Mám pro Vás dnes jeden unikát, místo ohraných korektních řečí o svobodě a demokracii. Tohle je pro mě osobně projev, který všechny ostatní bezpečně zastíní. Snad právě proto ho, na rozdíl od všech jiných, nikde nenajdete a já jsem si musel pustit záznam, abych ho pro dnešní článek celý přepsal.

Andela_Dvorakova.PNGJeho autorkou je dáma, paní Anděla Dvořáková, předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu. Pronesla ho v Pantheónu Národního muzea u příležitosti 92. výročí české státnosti. Předesílám, že tento projev byl drtivou většinou účastníků, složených převážně z lidí, kteří se v relativně vzdálené minulosti zasloužili o to, že stát ještě máme, odměněn bouřlivým aplausem, zatímco například předseda Ústavního soudu ČR Rychetský tlesk asi dvakrát (v roce 2009 při projevu téže dámy netleskal vůbec), ministr vnitra John, ministr obrany Vondra, ale i předseda senátu Sobotka, tleskali velmi decentně, jakoby jen ze zdvořilosti a z důvodu přítomnosti televizních kamer...


„Vážený pane předsedo senátu, vážená paní předsedkyně sněmovny, vážený pane místopředsedo vlády, vážení páni ministři, vzácní hosté, dámy a pánové, sestry a bratři.

Dnes vzpomínáme již devadesáté druhé výročí samostatné Československé republiky. Já chápu, že nadšení z jejího vzniku vyvěralo a život píše zcela jiný scénář. To však neznamená, že by měl mít někdo právo znevažovat její existenci. Když pominu fakt, že za její samostatnost a demokracii, která byla Československé republice dána do vínku, položilo život na 360 tisíc občanů této země, a to bez rozdílu politické příslušnosti, vyznání a vzdělání, nikdo nedostal takový mandát, aby na této skutečnosti něco měnil. Konečně i rozdělení původní republiky bylo právně pochybené. Občanů obou jejich částí se totiž na názor nikdo neptal. A pominu i ty, kteří se o to nejvíce zasloužili. Faktem je, že dnes je již situace přeci jen jiná. Od rozdělení uplynul čas a všichni jsme si na novou skutečnost zvykli. Ale to neznamená, že je to ku prospěchu obou národů. Ono totiž stále platí, že v jednotě je síla a mnoho problémů by se nevyskytlo, kdybychom byli jedním státem. To však není důvodem mého projevu.

Přichází čas, kdy je potřeba se postavit skutečnosti čelem a zaujmout rozhodné stanovisko. Dnes již nám nepomohou nostalgické návraty do minulosti, stejně jako zahleděnost za obzory obyčejného všedního dne, které tvoří většinu našich životů. Svaz (pozn.: bojovníků za svobodu) ušel za poslední roky velký kus cesty. Všichni víme, že ta naše cesta je větším dílem bohužel za námi. Ale stále jsme ještě tady. Máme a musíme oč usilovat, za co bojovat, ochraňovat historickou pravdu. Musíme pokračovat v práci, kterou nám zde zanechali naši rodiče, naši příbuzní, naši bratři a setry, naši kamarádi. Proto se pozastavujeme se vší rozhodností nad skutečností, že se v dnešní době zachází jak se zachází s existencí tohoto státu. Česká televize, placená z poplatků občanů, došla dokonce tak daleko, že uvádí pořady nejen znevažující státnost, ale dokonce nabádá i k její likvidaci. Jak jinak si totiž vysvětlit pořady typu Československo, jako jedna ze zemí Spolkové republiky Německo. To prosím není vtip. To je skutečnost. Moje zkušenost, se kterou jsem měla možnost se seznámit. Takových pořadů bychom našli více. Tento byl pouze nejjasněji formulován. Ve veřejnoprávní televizi se neměl nikdy objevit. Její úloha přece musí být docela jiná. Má vést k prohlubování české státnosti a odkazu prvního a druhého odboje. Ani v této úloze však česká televize neobstála. Načasovaný pořad Zabíjení po česku, je toho důkazem. Ještě horší je fakt, že televizní umělci se těší z ceny, kterou jim za tento pořad udělila německá nadace Centrum proti vyhánění. Ne odsun, ale vyhánění.

Za vážné však v této souvislosti pokládám fakt, že naše politická sféra zůstala k těmto excesům zcela klidná. Nevidí, či nechce vidět nebezpečí z toho plynoucí. 28. říjen je svátkem české státnosti. Na všech úrovních se setkávají politici s občany a vzpomínají na hrdiny, kteří nám samostatnost vybojovali. Nebylo by však dobré zůstat jen u slov. I naše politická sféra by měla konečně promluvit nahlas a statečně se postavit proti útokům na samostatnost České republiky, ať z domova, či z ciziny. To totiž nemá nic společného s omezením demokracie. To musí mít vždy své mantinely. To by si měli uvědomit právě politici a nesvádět své mlčení právě na tento fenomén.

28. října s hlubokou úctou vzpomínáme otce zakladatele, ale především čestného a dobrého člověka, prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garriqua Masaryka. Právě v jeho rodině zazněly věty, které stále připomínáme, a které bychom si všichni měli vepsat do svých srdcí. Bez národní hrdosti ztrácí každý národ svojí identitu. Lhostejnost k vlastním dějinám by se mohla proměnit v lhostejnost k vlastní národní existenci.

Děkuji Vám za pochopení a za účast.“

Výše uvedený projev byl pro mě osobně nejsilnějším z těch, které byly včera proneseny. Ponechám ho v úctě bez jakéhokoli dalšího komentáře. Připojím k nim jen jiná slova, která tatáž autorka pronesla v roce 2009 na adresu českých politiků: „Těžko najdeme ve světě pokornější lokaje, než jsme my. Státnost a zájmy občanů ať jdou k čertu, hlavně, když to nese peníze.“ Tesat do kamene...Aktuálně nabízím také článek:
Osobní svoboda, občanská práva, ochrana osobních údajů. Práva, na kterých stavíme. Mají se týkat všech bez rozdílu přesto, že jsou jedinci, kteří po nich šlapou? Já říkám, že ne. Kdo nerespektuje tato práva u jiných, kteří se stávají jeho cílem násilné trestné činnosti, mají mu být tato práva výrazně omezena...:
Absurdní ochrana odsouzených vrahů a pedofilů před společností

.

Autor: František Matějka | pátek 29.10.2010 19:36 | karma článku: 42.03 | přečteno: 5214x

Další články blogera

František Matějka

Je po volbách do Evropského parlamentu. Reforma nebude, nic se nezměnilo

Máme po volbách do Evropského parlamentu. Protagonisté EU si otřeli čelo a oklepali se, protože mají další roky jisté. V oblastech, kde před volbami ubrali plyn, aby nenaštvali voliče, přidali teď do eurounijního auta nitro.

15.7.2019 v 11:30 | Karma článku: 36.76 | Přečteno: 1004 | Diskuse

František Matějka

Chceme pryč z EU! Nikdy to nevzdáme!

Chci v tuto chvíli všem jasně říct, že to nikdy nevzdáme. Říkám to přesvědčeným, kteří už vědí, že jsme jejich volbou. Říkám to váhavým. A říkám to i našim nepřátelům. Nikdy to nevzdáme!

24.5.2019 v 15:17 | Karma článku: 34.21 | Přečteno: 1430 | Diskuse

František Matějka

Gunlex je jako ochránce střelců fajn. Bez vystoupení z EU ale nakonec prohrajeme

Jediným řešením, jak ochránit dosavadní práva na poli držení a nošení zbraní v této zemi, je vystoupení České republiky z Evropské unie. Myslíte si, že je to bláhové a naivní? Ani omylem. Dosavadní nařízení EU je jen začátkem.

14.5.2019 v 18:12 | Karma článku: 38.23 | Přečteno: 1441 | Diskuse

František Matějka

Zakázaná Karkulka a novodobí Koniášové!

Není to nic nového, jde jen další tykadlo normalizované korektnosti, které vystrkují samozvaní strážci morálky a narovnávači údajných nespravedlností. Pokusy měnit dějiny a kultury se nám množí a jsou pro Evropu stejně nebezpečné.

12.4.2019 v 11:59 | Karma článku: 41.87 | Přečteno: 2157 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Bohumír Šimek

Proč jsou nemocnice bez peněz

Nikdo vám to neřekne, nikdo vám to nevysvětlí, dělá to dojem, že nemocnice špatně hospodaří, ale skutečnost je naprosto odlišná! Proč nemocnice krachují?

23.7.2019 v 22:09 | Karma článku: 7.12 | Přečteno: 179 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Do nemocnic koňským povozem?

Československo vykazovalo v dávných časech dosti hustou síť nemocnic všeho druhu, kdy jejich oddělení vznikala spíše kvůli lékařům, nikoli kvůli pacientům.

23.7.2019 v 19:20 | Karma článku: 8.39 | Přečteno: 279 | Diskuse

Libor Čermák

Reformujme školství i zrušením indoktrinace dětí politickými ideologiemi!

Z některých politických stran se ozývá, že je potřeba reformovat školství. Ano, je potřeba reformovat. Ale to nejdůležitější to pořád nikde neslyším. A to je zrušení nebo dokonce zákaz indoktrinace dětí politickými ideologiemi.

23.7.2019 v 18:09 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 242 |

Petr Burian

Průběžně do průšvihu

Tak by se dal označit vývoj průběžného důchodového pilíře. Mnozí v tom však problém nevidí. Místo toho, že nebude na jejich důchody, je daleko víc dráždí pomyšlení, že by nějaký důchodový fond na jejich zhodnocení něco vydělal.

23.7.2019 v 15:47 | Karma článku: 12.48 | Přečteno: 308 | Diskuse

Kateřina Lhotská

„Stop Babiš“ není program, pane Fialo...

ODS se rozhodla, že osloví politické subjekty „konzervativně liberálního“ zaměření a nabídne jim spolupráci před parlamentními volbami 2021 s cílem porazit ANO Andreje Babiše. Jak je vidět, někteří se zkrátka nepoučí...

23.7.2019 v 9:01 | Karma článku: 46.51 | Přečteno: 7772 | Diskuse
Počet článků 1589 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6487

František Matějka (*1970) je předsedou celostátní Strany nezávislosti České republiky a předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz

Najdete na iDNES.cz