Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. února 2020 Lenka

Pravé důvody demonstrací. Platy to ale rozhodně nejsou

21. 09. 2010 14:45:04
Jednou z největších chyb je, že si pleteme příčiny a důsledky. Příčinou dnešních demonstrací není snížení platů. Je to jen série pokračujících důsledků negativních „prvenství" České republiky. Zde jsou ty pravé příčiny, které nechávají politiky chladnými, přestože o nich vědí, neboť oni jsou původci tohoto stavu:

1) Podle společné studie Světové banky a PricewaterhouseCoopers, která hodnotila časovou náročnost celého procesu placení daní ve spojitosti s celkovým daňovým zatížením, má Česká republika jeden z časově nejnáročnějších daňových systémů. Vyplňování daňových přiznání a plnění všech daňových předpisů trvá podnikům u nás průměrně 613 hodin ročně. Ve studii bylo prověřeno celkem 183 sledovaných států. Česká republika je na 171. místě. Za námi se umístily už jen takové státy, jako například Vietnam, Senegal, Bělorusko, Ukrajina nebo Kamerun.

2) Konference OSN pro obchod a rozvoj (UNCTAD) každoročně zveřejňuje seznam nejžalovanějších zemí v investiční arbitráži. Poskytuje v něm přehledy o celkových počtech sporů proti jednotlivým zemím. Česká republika je podle OSN celosvětově na třetím místě v arbitrážích vedených proti státu. Vztáhneme-li pak počet arbitráží k počtu obyvatel, jsme hned dokonce na místě prvním.

3) Od roku1989 stoupl počet státních zaměstnanců v České republice na téměř dvojnásobek. Na ministerstvech a centrálních úřadech pracuje cca 100.000 lidí. Ve veřejných službách a státní správě pracuje dohromady asi 750.000 lidí. Mzdu ze státního rozpočtu dostává 450.000 z nich, ostatní vyplácejí kraje nebo jsou placeni z veřejného zdravotního pojištění.

dojna_krava.PNG4) MPSV k 31. 12. 2009 evidovaly úřady práce celkem 539 136 nezaměstnaných. V letošním roce podle odhadů počet neklesne pod 500 tisíc lidí. Když připočteme v předchozím bodu uvedených 750 tisíc zaměstnanců, placených přímo nebo nepřímo státem, jsme na cca 1,25 milionu lidí, kteří jsou buď ze 100% placeni státem, neboť neodvádějí žádné daně a jen čerpají, nebo u nich podíl příjmu ze státní pokladny převyšuje podíl jejich odvodů do ní. Česká republika (10 mil obyvatel) má přibližně stejně velkou armádu úředníků, jako má Francie (64 mil obyvatel). Například výrobní sféra sice dosahuje v České republice poměrně vysoké produktivity práce, která je srovnatelná s ostatními vyspělými státy, jenže zatížení ekonomiky byrokratickým aparátem státu sráží výslednou bilanci do podprůměru.

5) V České republice máme celkem 5,5 mil ekonomicky neaktivních obyvatel, včetně výše uvedených skupin. Přibližně 20% obyvatel z celkového počtu lidí ve státě vytváří ve výrobě samotnou ekonomickou podstatu, ze které živíme náš celý stát, plný umělé státní přezaměstnanosti.

6) Na jednoho úředníka připadalo v roce 1989 celkem 26 obyvatel. V roce 2009 už to bylo obyvatel 13.


Vážení, toto jsou pravé primární důvody současných demonstrací. Snižování platů je pouhým logickým a nezvratným důsledkem více než dvacetiletého bobtnání našeho státního aparátu, který tímto způsobem, a za cenu každoročních prohlubujících se schodků státního rozpočtu, zaměstnával lidi tím, že jim vymyslel novou práci „díky“ regulacím, nařízením, předpisům, zákazům, kontrolám, povinným formulářům s nulovou vypovídací hodnotou a řadou dalších, dle mého soudu z poloviny nepotřebných, opatření.

Tahle bublina prostě jednou musela splasknout. Čím dříve, tím lépe pro celý stát a národy, které ho tvoří. Žádná dojná kráva nežije věčně. A mimochodem, jeden paradox na závěr: Dnes demonstrují ti, co z rozpočtu čerpají, proti těm, co z rozpočtu čerpají také. Počkejte, až jednou do ulic vyjdou ti, co to všechno platí.Aktuálně nabízím také článek:
Je členka Evropské komise Viviane Redingová tak hloupá a omezená, nebo vyfasovala od Komise vyšší poslání odvádět pozornost od skutečných problémů Unie?...:
Vedení firem podle EU: 40% ženských pohlavních orgánů. Povinně!

.

Autor: František Matějka | úterý 21.9.2010 14:45 | karma článku: 42.89 | přečteno: 6448x

Další články blogera

František Matějka

Byl jsem tam. Happy Brexit Day, jednu vteřinu jste v EU a druhou už ne

Představte si to. Stojíte na jednom místě a ani se nehnete. Na rozdíl od Dobytí severního pólu Járy Cimrmana a slavného „Jdu na sever. A už jdu na jih!“, nemusíte udělat jediný krok. Jednu vteřinu jste v EU a druhou už ne.

5.2.2020 v 19:14 | Karma článku: 44.33 | Přečteno: 4750 | Diskuse

František Matějka

Poslední týden existence staré EU. Brexit. Naděje pro polovinu Evropy

Byly dny, které mám v paměti. Jako by to bylo včera. Třeba když jsem byl u porodů synů, mámu držel za ruku při odchodu, v přímém přenosu se díval na útok na Světové obchodní centrum, nebo když Britové rozhodovali o odchodu z EU.

25.1.2020 v 17:38 | Karma článku: 45.60 | Přečteno: 6596 | Diskuse

František Matějka

Jsou hasičák a lékárnička OK? Pak je logicky v pořádku i držení zbraně

Integrovaný záchranný systém zahrnuje Hasičský záchranný sbor ČR, poskytovatele zdravotnických záchranných služeb a Policii ČR. Skvělá a potřebná věc. Ale než přijedou, jsme na to sami. Proto máme hasičák a lékárničku. A zbraň.

5.12.2019 v 13:22 | Karma článku: 42.27 | Přečteno: 2061 | Diskuse

František Matějka

30 let svobody? Ne. Bylo to fajn, ale ke svobodě vede ještě dlouhá cesta

V roce 1989 jsem sedl do autobusu, abych se mohl přidat k ostatním. Cinkal jsem klíči na Václaváku v Praze a chtěl svobodu. Bylo mi 19. Uplynulo 30 let a já se rozhlížím kolem a hledám, kde ta svoboda je.

26.10.2019 v 21:03 | Karma článku: 43.22 | Přečteno: 2654 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Dušan Póč

Vsetínský rathaus opět nezklamal a ukázal v koho područí je

Ukázalo se, znovu a zas, že radovat předčasně se člověk nemá. Ale, když světlo světa spatřila informace, že prostranství v centru Vsetína ponese jméno Jarmily Šulákové, nešlo to jinak. Ale nebyl by to vsetínský rathaus, aby, kdyby

21.2.2020 v 13:56 | Karma článku: 13.37 | Přečteno: 317 |

Lubomír Stejskal

K odvolání ministryně práce a sociálních věcí

Před více než rokem, 12. února 2019, změnila Republika Makedonie po předchozím tlaku Řecka svůj název. Stala se z ní Severní Makedonie. Tím se jí otevřela cesta k nadcházejícímu vstupu do NATO a budoucímu do EU.

21.2.2020 v 13:15 | Karma článku: 7.55 | Přečteno: 362 | Diskuse

Petr Burian

Křeček škrábe, kouše

Parta lidskoprávních aktivistů bránila novému ombudsmanovi S. Křečkovi ve vstupu do úřadu. Vadí jim, že prý avizoval, že nebude chránit práva menšin. A má pravdu. Žádná práva menšin totiž neexistují. Existují jen práva nás všech.

21.2.2020 v 12:27 | Karma článku: 36.93 | Přečteno: 972 | Diskuse

Štěpán Nadrchal

ANO je zkorumpovaná strana

Kdokoli dostává nějaké peníze, je nutně zkorumpovaný. Babiš slovy svého obhájce vysvětluje, že je přece samozřejmé, když jako premiér ze strany, kterou založily peníze Agrofertu, hájí její zájmy.

21.2.2020 v 10:24 | Karma článku: 25.85 | Přečteno: 502 | Diskuse

Jan Dvořák

Stavět lze rychle a levně i teď, například v Lánech

Některé mediální informace pozitivně ovlivní čtenáře natolik, že vlastní kritická stanoviska k určitým jevům přehodnotí. Dostane se mu totiž příkladu ze života, že to tak "černé" není, že v paušalizování ojedinělostí se mýlí.

21.2.2020 v 9:24 | Karma článku: 14.40 | Přečteno: 424 | Diskuse
Počet článků 1596 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6496

František Matějka (*1970) je předsedou Strany nezávislosti České republiky a předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...