Legální zbraně? Ano! Raději zemřít ve stoje, nežli žít na kolenou

9. 09. 2010 8:29:55
Vlastnit palnou zbraň na ochranu života, zdraví a majetku svého i ostatních považuji po vzoru Ameriky za základní občanské právo. Policie přijede vždy až v okamžiku, kdy ji v lepším případě někdo zavolá, že se něco stalo. Už i obyčejní zloději barevných kovů na cizím pozemku jsou stále drzejší, brutálnější a bez respektu k těm, kteří cizí majetek chrání.

Před časem přišel v České republice Radek John s nápadem, že od příštího roku zavede povinné psychotesty pro žadatele o zbrojní oprávnění (komentoval jsem dříve zde v článku s názvem „Radku Johne, co takhle psychotesty pro všechny občany a každý rok?“). K tomu pokušení došel jako politik přesto, že jako novinář investigativního pořadu byl k takovým nápadům, které se čas od času v hlavách politiků zrodily, skeptický. Po incidentu v Bratislavě napadlo slovenského ministra vnitra zavést psychotesty pravidelně a zcela zrušit držení některých druhů zbraní i pro sportovní, nebo sběratelské účely. Místo toho, aby se v případě incidentů se střelnou zbraní politici zajímali o důvody „proč se tak v současné společnosti děje“, vždy sáhnou po nejjednodušším a snadném řešení dalšího omezení práv občanů ve stylu „je potřeba omezit, nebo zakázat“. Tento postoj mě nenechává chladným, neboť jsem sám držitelem oprávnění k držení a nošení palných zbraní, čehož využívám v souladu s doposud platnou legislativou do té míry, že jsem zbraň již několikrát na ochranu jiných použil, nikdy nic trestného nespáchal, a v jednom případě pomohl následně i u soudu svým svědectvím potrestat násilníka, který s nožem v ruce pořezal neznámou ženu. V tomto případě jsem dokonce musel na polici volat dvakrát, neboť při prvním zavolání na tísňovou linku zřejmě považovali nahlášený útok pachatele za ne zcela závažný a nespěchali. Asi jim volá každou chvíli někdo. Teprve druhé zavolání, ve kterém jsem oznámil, že na místě incidentu mám legálně drženou zbraň, kterou, budu-li muset, skutečně proti útočníkovi při pokračování útoku použiju, přijeli během dvou minut čtyři zásahové vozy.

O tomto tématu se píše těžko. Nikoli z toho důvodu, že bych nebyl přesvědčený o správnosti svých postojů a úcty k životu svému i ostatních, ale proto, že lidé, kteří měli tu kliku a s násilím se osobně nesetkali, považují držení palné zbraně v rukou občanů za nebezpečné a nežádoucí. Jelikož se o tuto problematiku zajímám dlouhé roky, mohu s čistým svědomím říct, že každý, s kým jsem se potkal po tom, kdy se stal on, nebo jeho rodinný příslušník, obětí násilného trestného činu, měl pak k držení zbraní zcela jiný postoj. Většinu jsem za čas potkal na střelnici. Od doby, kdy například v Británii zakázali lidem zbraně, stoupá tam kriminalita. V České republice páchá trestný čin s legální zbraní jen 0,025% jejich držitelů. Přes 330.000 českých držitelů oprávnění je netrestaných a bezúhonných. To nemá obdoby v žádné jiné skupině občanů.

Pocit bezmoci je jedním z nejhorších, které může člověk na světě mít. U pocitu bezmoci v oblasti násilí to platí dvojnásob. Možnost bránit se násilí všemi dostupnými prostředky považuji za jedno ze základních občanských práv. Jsem zastáncem teze, že útočník musí převzít veškerou odpovědnost za to, co se stane po započetí páchání jakéhokoli útoku proti životu, zdraví, nebo majetku. Pro mnohé bude následující věta znít možná nepřijatelně, nicméně i o jejím významu jsem přesvědčen: Nikoli další omezování, ale naopak uvolnění držení legálních zbraní výrazně zvedne sebevědomí občanů a rapidně sníží kriminalitu.

A psychotesty? To by je spíše mohli mít všichni řidiči, revizoři, exekutoři, nevynechal bych ani politiky. U těch zejména by se hodily jako součást zákonných podmínek pro kandidaturu ve volbách. Ale teď vážně. Když už hovoříme o psychologii, pak její význam v oblasti držení a nošení zbraní vidím zcela někde jinde. Nikoli v další součásti perzekuce spořádaných občanů, ale v oblasti prevence a posílení sebedůvěry každého, kdo zbraň má. Není problémem zbraň mít, ale správně vyhodnotit situaci a použít ji. Čím více lidí se zdravou sebedůvěrou a schopností postarat se za svoje peníze sám o sebe bez podpory státu bude Česká republika mít, tím méně si zločinci troufnou a policie bude mít méně práce.

Je jistě řada lidí, která nemá ráda zbraně. Většině občanů se osobně také pravděpodobně v životě nestal takový případ, že jim šlo o život, nebo zdraví. Je dost možné, že se domníváte, že každý konflikt, jehož jste nebyli původcem, lze řešit smírně a domluvou. Možná jste také zastánci toho, že je lepší si nechat dát jednu železnou tyčí a dělat, že jste mrtví, nebo prostě odevzdat tašku, když ji někdo chce. Možná je Vám zcela jedno, že v té tašce zrovna nesete obyčejný přívěšek na klíče, který Vám, kromě vzpomínek, po někom zbyl jako poslední věc na světě, nebo tam máte cokoli jiného, co byste do té doby z ruky nikomu nepůčili, natož dali. Je jedno co. Je to Vaše. Pokud patříte do této skupiny lidí, pak Vás naléhavě prosím, uvědomte si, že jsou i lidé, kteří to vidí jinak. Tací, kteří se nechtějí před násilím potupně sklonit, protože mají svou důstojnost. Neberte jim díky oprávněnému pohledu na svět jejich právo na obranu. Mimochodem, zničená sebeúcta a důstojnost člověka je nakonec téměř u všech násilných trestných činů tím, co v člověku přetrvá jako pocit zcela neoprávněné křivdy až do smrti.

Jak jsem již psal, možnost bránit se násilí všemi dostupnými prostředky považuji za jedno ze základních občanských práv. Stejně tak jsem přesvědčen o tom, že právo a podmínky jeho užití musí stát na straně lidí, kteří zločincem nejsou. Stěžovat jim využití práva na obranu považuji téměř za protiústavní. Má snad zločinec povinné psychotesty před tím, než jde páchat trestnou činnost? Potřebuje nějaké znalostí testy pro manipulaci se zbraní, nebo znalosti minima první pomoci? Nic z toho. I tu nelegální zbraň si sežene daleko snáz, než legální. Tak proč perzekuovat občany za to, že chtějí mít zcela oprávněně rovnocenné postavení v případě, že se takovému zločinci chtějí bránit?

Existuje stále ještě dost lidí, pro které heslo „Raději zemřít ve stoje, nežli žít na kolenou" znamená životní postoj. Neberte jim ho a buďte rádi, že naše národy takové lidi ještě mají. A mimochodem, tato věta platí ve všech oblastech našich životů...Aktuálně nabízím také článek:
Tak nám Brusel odhodil všechny servítky a diplomacii stranou. Slovenskou vládou, která jako chudším státem, než je Řecko, a nechce se zadlužit, je „zděšen“. A česká vláda? Kalouskova servilita nezná mezí...:
Vládo ČR, nerad bych zjistil, že je lepší být Slovákem, než Čechem

.

Autor: František Matějka | čtvrtek 9.9.2010 8:29 | karma článku: 44.46 | přečteno: 9373x

Další články blogera

František Matějka

Chceme pryč z EU! Nikdy to nevzdáme!

Chci v tuto chvíli všem jasně říct, že to nikdy nevzdáme. Říkám to přesvědčeným, kteří už vědí, že jsme jejich volbou. Říkám to váhavým. A říkám to i našim nepřátelům. Nikdy to nevzdáme!

24.5.2019 v 15:17 | Karma článku: 34.03 | Přečteno: 1365 | Diskuse

František Matějka

Gunlex je jako ochránce střelců fajn. Bez vystoupení z EU ale nakonec prohrajeme

Jediným řešením, jak ochránit dosavadní práva na poli držení a nošení zbraní v této zemi, je vystoupení České republiky z Evropské unie. Myslíte si, že je to bláhové a naivní? Ani omylem. Dosavadní nařízení EU je jen začátkem.

14.5.2019 v 18:12 | Karma článku: 38.07 | Přečteno: 1413 | Diskuse

František Matějka

Zakázaná Karkulka a novodobí Koniášové!

Není to nic nového, jde jen další tykadlo normalizované korektnosti, které vystrkují samozvaní strážci morálky a narovnávači údajných nespravedlností. Pokusy měnit dějiny a kultury se nám množí a jsou pro Evropu stejně nebezpečné.

12.4.2019 v 11:59 | Karma článku: 41.81 | Přečteno: 2129 | Diskuse

František Matějka

Bruselská propaganda v českých školách je morální zločin!

Dnes mi nepříčetně zvedl tlak rektor olomoucké univerzi Ladislav Miller, který si opět osobuje patent na pravdu, konkrétně tu jedinou, po bruselku normalizovanou. Navíc ji chce vtloukat do hlavy dětem, což je morální zločin.

7.4.2019 v 13:21 | Karma článku: 43.99 | Přečteno: 2793 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiřina Holotová

Násilník je v režimu strpění! To nevymyslíš! A ministra zajímají jen komentáře na sítích.

Dva roky se poflakoval Evropou Afričan, který znásilnil dívku na Litoměřicku. V roce 2017 žádal neúspěšně o azyl v Německu a od té doby má u Bundespolizei čtyři záznamy pro násilnou trestnou činnost!

20.6.2019 v 20:44 | Karma článku: 36.51 | Přečteno: 853 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Perský záliv, místo opakování dějin

Dějiny se bohužel opakují. Jako teď v Perském zálivu, kde je už, obrazně řečeno, horká nejen půda, ale i moře.

20.6.2019 v 17:47 | Karma článku: 15.43 | Přečteno: 305 | Diskuse

Vladislava Chourová

Demokracie na protézách.

Milion chvilek pro demokracii se v neděli chystá uspořádat jednu z nejmasovějších demonstrací na Letné. Kolik jen už takových bylo a demokracie stále stojí na vratkých protézách. Pamatuji si tu polistopadovou Letnou, kdy

20.6.2019 v 14:30 | Karma článku: 36.78 | Přečteno: 1436 | Diskuse

Josef Karlický

Prokletí zákona o státním zastupitelství. Měla by se vláda konečně poučit?

Vláda pro posílení nezávislosti justice stále nic neudělala. Připravuje vládní novelu zákona o státním zastupitelství - platnou až za dva a půl roku. Nebo taky vůbec. Snahy osmi ministrů o vládní návrh doposud vždy ztroskotaly.

20.6.2019 v 13:52 | Karma článku: 4.69 | Přečteno: 209 | Diskuse

Ladislav Cihlář

úmyslné(?)odsouvání tr. stíhání Babiše v režii oposice

Odborníci i laici (občané) se diví, jak kausa trestního stíhání Babiše nemá konce. Buď jsou důkazy nebo nejsou, takže by měl být již dávno poslán k soudu, nebo zproštěn podezření.

20.6.2019 v 11:50 | Karma článku: 35.61 | Přečteno: 992 | Diskuse
Počet článků 1588 Celková karma 37.97 Průměrná čtenost 6490

František Matějka (*1970) je předsedou celostátní Strany nezávislosti České republiky a předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz

Najdete na iDNES.cz