Další díl europohádek. Manuel Barroso: „Zpráva o stavu Unie“

7. 09. 2010 19:36:00
Manuel Barroso, šéf Evropské komise, přednesl „Zprávu o stavu Unie“ v Evropském parlamentu, jehož vedení chtělo pár dní před tím zavést pokutu pro europoslance za to, když si to nepřijdou vyslechnout.

barroso.PNGPřemýšlím, jak shrnout projev šéfa EK, který skutečnost, že Unii ve světě nikdo nebere, chtěl zahalit do hávu tradice amerických prezidentů (pozn.: Navíc jsem čekal, že ho pronese Herman Van Rompuy, který má plat větší, než americký prezident. Jenže jsem o něm delší dobu neslyšel. Asi ještě stále hledají jeho správné umístění mezi stávající instituce a nemohou ho najít. Tedy to umístění, samozřejmě...) Došel jsem k jedinému možnému závěru. Byly to kecy. Dotkl se snad současného stavu? No, jistěže ne. Troufl si pojmenovat příčiny? Ne. Zmínil se o skutečnosti, že unijní podpora lidí je na devítiletém minimu, a že Unii nechce už 58% občanů členských států? Ne! Co nám vlastně José Manuel Durao Barroso sdělil? Přednesl nám svou vizi, absolutně vytrženou z evropské reality. Čas od časů si pustím nějaké pasáže z jednání sjezdů ÚV KSČ. Jejich tehdejší aktéři by se mohli stydět. Tak například:

„Musíme využít příštích dvanácti měsíců k urychlení reformní agendy. Nyní je čas modernizovat naši sociální tržní ekonomiku tak, aby mohla konkurovat globálně a aby mohla reagovat na demografické výzvy.“

„Ekonomický výhled v Evropě je dnes lepší, než před rokem, rozhodně i díky našim zásadním akcím. Zátěž je rovnoměrně rozdělena.“

„Zásadně vidím pět rozhodujících výzev na budoucí rok. A to ekonomická krize a správa věcí veřejných, obnovení růstu, urychlení reformy do roku 2020, zajištění svobody, spravedlnosti a bezpečnosti, a současně zajištění moderního unijního rozpočtu na globálním základě.“

„Počátkem roku jsme rozhodně jednali, když členové eurozóny potřebovali pomoc. Tvrdě jsme se poučili. Nyní tato poučení uplatňujeme. Opatření byla dobře přijata parlamentem a byla vytvořena pracovní skupina Evropské rady. To je základ, kolem kterého je třeba vytvářet konsensus. A vyvíjí se.“

„Evropa musí ukázat, že představuje více než 27 odlišných národních řešení. Buď budeme plavat společně, nebo se potopíme každý zvlášť.“


Vzpomínáte si na Lisabonskou strategii z roku 2000? Byla přijata výše Barrosem zmiňovanou Evropskou radou v březnu 2000. Tou, která podle jeho slov teď vytvořila novou pracovní skupinu, aby bojovala s úpadkem států eurozóny. Jejím smělým cílem tehdy bylo vytvořit z Evropské unie do roku 2010 „nejdynamičtější a nejkonkurenceschopnější ekonomiku světa založenou na znalostech, schopnou udržitelného hospodářského růstu, vytváření více kvalitních pracovních příležitostí a zachovávající sociální soudržnost“. Výsledkem bylo naprosté fiasko, ke kterému se nikdo neznal. Unii přeskočily v těchto ukazatelích i Jihovýchodní Asie, Střední Východ a dokonce i subsaharská Afrika. Průmyslová výroba v EU se vrátila na úroveň 90. let minulého století a bez práce je nyní kolem 23 milionů Evropanů, tedy asi 10% populace v produktivním věku... Místo zpytování svědomí pak vymysleli dokument podobného ražení. Jmenuje se Strategie Evropy 2020 a komentoval jsem ji již dříve zde. Taková oprášená základní ekonomická koncepce SSSR a ostatních zemí se socialistickým zřízením.

Naprosto trapnou se stala také předchozí akce vedení Evropského parlamentu, které chtělo zajistit „důstojné prostředí“ pro Barrosa tím, že pod pokutou přinutí europoslance sedět v lavicích a poslouchat jeho projev. Obávali se totiž, že na historicky první „Zprávu o stavu Unie“ většina nepřijde a on bude mluvit k prázdnému sálu (více zde na ihned.cz). Nezbývá, než poopravit poslední výše uvedenou citaci Manuela Barrosa, abych ji přiblížil tvrdé realitě:

„Evropa musí ukázat, že představuje více než jedno universální umělé unijní řešení, jako recept na všechno. Buď budeme plavat každý za sebe (a podle oboustranné výhodnosti někdy i vedle sebe), nebo se potopíme všichni spolu a najednou.“Aktuálně nabízím také článek:
Světem hýbe případ rozsudku smrti ukamenováním Íránky Sakín Aštíaníové za nevěru. Pokrytečtí světoví politici se teď chtějí blýsknout a přehlížejí fakt, že tam je takové zacházení s lidmi na denním pořádku...:
Islám nemá v Evropě co dělat. Je nezbytně nutné mu ukázat hranice

.

Autor: František Matějka | úterý 7.9.2010 19:36 | karma článku: 39.71 | přečteno: 5702x

Další články blogera

František Matějka

Je po volbách do Evropského parlamentu. Reforma nebude, nic se nezměnilo

Máme po volbách do Evropského parlamentu. Protagonisté EU si otřeli čelo a oklepali se, protože mají další roky jisté. V oblastech, kde před volbami ubrali plyn, aby nenaštvali voliče, přidali teď do eurounijního auta nitro.

15.7.2019 v 11:30 | Karma článku: 36.76 | Přečteno: 1004 | Diskuse

František Matějka

Chceme pryč z EU! Nikdy to nevzdáme!

Chci v tuto chvíli všem jasně říct, že to nikdy nevzdáme. Říkám to přesvědčeným, kteří už vědí, že jsme jejich volbou. Říkám to váhavým. A říkám to i našim nepřátelům. Nikdy to nevzdáme!

24.5.2019 v 15:17 | Karma článku: 34.21 | Přečteno: 1430 | Diskuse

František Matějka

Gunlex je jako ochránce střelců fajn. Bez vystoupení z EU ale nakonec prohrajeme

Jediným řešením, jak ochránit dosavadní práva na poli držení a nošení zbraní v této zemi, je vystoupení České republiky z Evropské unie. Myslíte si, že je to bláhové a naivní? Ani omylem. Dosavadní nařízení EU je jen začátkem.

14.5.2019 v 18:12 | Karma článku: 38.23 | Přečteno: 1441 | Diskuse

František Matějka

Zakázaná Karkulka a novodobí Koniášové!

Není to nic nového, jde jen další tykadlo normalizované korektnosti, které vystrkují samozvaní strážci morálky a narovnávači údajných nespravedlností. Pokusy měnit dějiny a kultury se nám množí a jsou pro Evropu stejně nebezpečné.

12.4.2019 v 11:59 | Karma článku: 41.87 | Přečteno: 2157 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Bohumír Šimek

Proč jsou nemocnice bez peněz

Nikdo vám to neřekne, nikdo vám to nevysvětlí, dělá to dojem, že nemocnice špatně hospodaří, ale skutečnost je naprosto odlišná! Proč nemocnice krachují?

23.7.2019 v 22:09 | Karma článku: 8.52 | Přečteno: 225 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Do nemocnic koňským povozem?

Československo vykazovalo v dávných časech dosti hustou síť nemocnic všeho druhu, kdy jejich oddělení vznikala spíše kvůli lékařům, nikoli kvůli pacientům.

23.7.2019 v 19:20 | Karma článku: 8.86 | Přečteno: 285 | Diskuse

Libor Čermák

Reformujme školství i zrušením indoktrinace dětí politickými ideologiemi!

Z některých politických stran se ozývá, že je potřeba reformovat školství. Ano, je potřeba reformovat. Ale to nejdůležitější to pořád nikde neslyším. A to je zrušení nebo dokonce zákaz indoktrinace dětí politickými ideologiemi.

23.7.2019 v 18:09 | Karma článku: 23.59 | Přečteno: 257 |

Petr Burian

Průběžně do průšvihu

Tak by se dal označit vývoj průběžného důchodového pilíře. Mnozí v tom však problém nevidí. Místo toho, že nebude na jejich důchody, je daleko víc dráždí pomyšlení, že by nějaký důchodový fond na jejich zhodnocení něco vydělal.

23.7.2019 v 15:47 | Karma článku: 12.49 | Přečteno: 315 | Diskuse

Kateřina Lhotská

„Stop Babiš“ není program, pane Fialo...

ODS se rozhodla, že osloví politické subjekty „konzervativně liberálního“ zaměření a nabídne jim spolupráci před parlamentními volbami 2021 s cílem porazit ANO Andreje Babiše. Jak je vidět, někteří se zkrátka nepoučí...

23.7.2019 v 9:01 | Karma článku: 46.55 | Přečteno: 7895 | Diskuse
Počet článků 1589 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6487

František Matějka (*1970) je předsedou celostátní Strany nezávislosti České republiky a předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz

Najdete na iDNES.cz