„Práce osvobozuje“. Drogová závislost není nemoc, je to rozhodnutí

20. 07. 2010 10:33:48
Pseudohumanismus ničí základní lidské hodnoty. Systematicky dělá z těch, co si to nezaslouží, tzv. potřebné. Právě jsem se dočetl, že na drogově závislé nejsou peníze. No konečně. Třeba je to začátek změny.

drogy.PNGJenže to je jen první krok, zastavit penězovody. Tím druhým, činěným ruku v ruce s tím prvním, musí být zcela jiný přístup k narkomanům. Tak jako v mnoha jiných případech, kdy stát (tedy my všichni) platí nemakačenky a novodobé příživníky na luxusním sociálním systému, i zde jdou peníze daňových poplatníků do černé díry. Osobně jsem ochoten přiznat statut nemoci u drogově závislých pouze u dítěte, které si navyklo na drogu díky své „matce“, která užívala drogy v těhotenství. Jsem ochoten jej přiznat také člověku, kterému například pod pohrůžkou násilí či smrti někdo začal aplikovat návykovou látku. To je vše. Cokoli jiného je o osobním rozhodnutí, osobní odpovědnosti za svůj život a nekompromisním strpění důsledků takového rozhodnutí.

Ano, drogově závislí, kterým neměníme za zdaněné peníze stříkačky a nedáváme jim za zdaněné peníze jiných chemické náhrady, nás ve finále stojí pravděpodobně víc. Na léčbě doprovodných infekčních nemocí, nebo na páchání trestné činnosti. A to je důvod, proč říkám, abychom k bodu a) dodali i b). Vytvořit podpoložku ve státním rozpočtu, ze které se bez vidiny konce této snahy platí stovky milionů korun ročně, umí každý trouba. Na poli drogové závislosti se živí neuvěřitelné množství lidí. Je tak trochu taková obdoba „romské problematiky“. Dotace, dotace a zase dotace.

Jestliže jako základní hodnoty razím nejvyšší možnou míru svobody jedince, jeho odpovědnost za své rozhodování a nutnost každodenního nesení důsledků, není výjimkou ani problematika drogově závislých. Vnímám rozhodnutí vzít drogu jako svrchované právo každého z nás. Je to svobodná volba každého z nás a v naprosto drtivé většině případů nikoho nikdo nenutil. Pak ale jasně říkám, že toto rozhodnutí musí být spravedlivě vyváženo důsledky. Máš na své drogy, nikoho neobtěžuješ, nepácháš trestnou činnost a na svou dávku si poctivě vyděláš? Zabij se drogou, je mi to jedno. Je to Tvé rozhodnutí a za Tvé peníze. Nemáš na své drogy? Obtěžuješ svým rozhodnutím svobody jiných? Pácháš trestnou činnost, nebo spoléháš na to, že dostaneš chemickou náhražku a injekční stříkačku zdarma? Ani omylem.

Jsem přesvědčen, že stejně jako společnosti škodí lidé, kteří páchají násilnou trestnou činnost z důvodu například své sexuální úchylky, a my je stále pouštíme na svobodu a mnohdy je jejich následná léčba jen dobrovolná, jsou drogově závislí podobnou skupinou. V obou případech je to špatně. Proto jsem zastáncem razantní, pro mnohé jistě nehumánní, změny financování a přístupu celé společnosti k této problematice. Říkejme tomu třeba i „zařízení pro narkomany" (moji kritici si jistě nějakou hůl najdou), je mi to jedno, politici jistě vymyslí nějaké politicky korektní názvosloví, ale umožněme těmto lidem konečně nést důsledky svého rozhodnutí. Nechť si svou každodenní prací pod dohledem vydělají na provoz takového zařízení, na své drogy a na své injekční stříkačky.

Nemáme peníze na zdravotně postižené. Nemáme na důchody. Nemáme na investice, opravy, údržbu, nemáme peníze na zdravotnictví, na školství, na policii ani na armádu. Přesto lidé v těchto oborech pracují, mají své rodiny, svůj život, kterým se snaží nikoho neobtěžovat. Nevidím jediný důvod, proč být k drogově závislým humánnější, než k těm, co neberou. Vždy a všude platí, že když něco dostáváte zdarma, nevážíte si toho. Jsem přesvědčen, že ve světlých chvílích při každodenní práci řada z nich pochopí, že dát všechny vydělané peníze za chemickou náhražku je blbost. A až každý jeden z nich přijde a řekne udělal jsem tenkrát chybu, chci z toho ven, pak mu pomozme. Ovšem přísně individuálně, neboť plošné řešení nezabírá nikde a na nic.

A pozor, prosím. Kdyby Němci svého času nezprofanovali ono heslo „práce osvobozuje", které dnes máme spojené s koncentračními tábory a smrtí milionů lidí, pak bychom museli férově uznat, že práce skutečně osvobozuje. Jsou za ní totiž peníze a i s těmi jde ruku v ruce také svoboda našeho bytí...


Aktuálně nabízím také článek:
Jako odpůrce konceptu současného směřování Evropské unie nechci mít ani občanství EU. Jsem občanem České republiky a jsem na to hrdý. Můj národní stát mi garantuje vše, co potřebuji. Tak se dnes na problematiku podívejme blíže..:
Občanství Evropské unie na věčné časy a nikdy jinak? Děkuji, nechciAutor: František Matějka | úterý 20.7.2010 10:33 | karma článku: 38.49 | přečteno: 5405x

Další články blogera

František Matějka

Zažil jsem svobodu. Chci, aby moje děti měly šanci ji ještě ochutnat

Zažil jsem dobu, kdy auta měla pořádné motory. Policajt se na vás usmál, když jste na chopperu neměli helmu. Cigáro jste si, věřte nevěřte, zapálili v hospodě. Holky a kluci věděli, co a proč mají dole a neměli v tom bordel.

21.9.2019 v 21:36 | Karma článku: 48.47 | Přečteno: 11482 | Diskuse

František Matějka

Neskočme na klimatický alarmismus. Zničilo by nás to

Klimatický alarmismus je nebezpečnější, než si mnoho lidí připouští. Otevírá stavidla tzv. „nouze“, tedy stavu, pod který se legálně schovají zakázky z ruky bez výběrových řízení, krádeže a různé formy znárodňování. Ale nejen to.

19.8.2019 v 22:25 | Karma článku: 47.04 | Přečteno: 8743 | Diskuse

František Matějka

Slušný člověk po cizím nesáhne aneb veřejný versus soukromý majetek

Po vášnivé debatě o plošném zákazu kouření v restauracích a hospodách nakonec prohrála svoboda souboj s demokracií. A salámovou metodou přicházejí další oblasti. Aktuálně jsou na řadě například prázdné soukromé byty.

6.8.2019 v 20:05 | Karma článku: 46.07 | Přečteno: 5982 | Diskuse

František Matějka

Je po volbách do Evropského parlamentu. Reforma nebude, nic se nezměnilo

Máme po volbách do Evropského parlamentu. Protagonisté EU si otřeli čelo a oklepali se, protože mají další roky jisté. V oblastech, kde před volbami ubrali plyn, aby nenaštvali voliče, přidali teď do eurounijního auta nitro.

15.7.2019 v 11:30 | Karma článku: 38.00 | Přečteno: 1228 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Ani já nemám chuť slavit 17. listopad, pokud bude v režii jen pražské kavárny

Pan prezident Miloš Zeman oznámil, že se nebude účastnit veřejných akcí k 30. výročí Sametové revoluce. Pokud by ty oslavy pořádal jen někdo napojený na pražskou kavárnu, tak bych se neúčastnil ani já.

23.9.2019 v 18:33 | Karma článku: 28.44 | Přečteno: 403 |

Martin Braun

Padesát odstínů Grety

Anebo možná více. Kdo ví. Ten název je spíše jen taková hříčka, která mně napadá, když vidím, že tato útlá dívenka na nás čtenáře a diváky vykukuje ze všech možných míst a hlásá svá postpubertální moudra.

23.9.2019 v 17:34 | Karma článku: 31.03 | Přečteno: 725 | Diskuse

Jan Ziegler

Ne antisemitismu a protiizraelská nenávist islamistů v OSN

Čeští poslanci by měli co nejdřív schválit rezoluci odsuzující antisemitismus a cílené dehonestování Izraele. Dobrý příklad předvedla Mezinárodní federace juda, která suspendovala islamistický Írán.

23.9.2019 v 16:43 | Karma článku: 21.12 | Přečteno: 294 | Diskuse

Vilém Barák

Sovětské pomníky, ruské teritoriální značky

Snaha o zřízení památníků legionářům například v Samaře, uralském Zlatoustu a Lipjagách se podobá prorážení zdi hlavou. Bylo by nejlepší smlouvu s Ruskem vypovědět a péči o hroby zajišťovat pouze podle Ženevské úmluvy.

23.9.2019 v 16:06 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 309 | Diskuse

Jan Polanecký

Zregulovat, zakázat a zavřít je, až zčernaj!

Mentalita zákazů, usměrňování a represe se v České republice šíří od konce 90. let jako nezvladatelná infekce. A já pevně věřím, že nejsem sám, komu to už silně leze krkem.

23.9.2019 v 13:00 | Karma článku: 36.53 | Přečteno: 1325 | Diskuse
Počet článků 1592 Celková karma 47.19 Průměrná čtenost 6493

František Matějka (*1970) je předsedou celostátní Strany nezávislosti České republiky a předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz

Najdete na iDNES.cz