Slovensko zemím eurozóny: Nenechte si z Bruselu kálet na hlavu!

13. 07. 2010 14:12:18
Poklona patří nové slovenské premiérce Radičové za dosavadní postoj k sanování dluhů Řecka. V Bruselu při jednání s dosazeným Hermanem (Van Rompuyem) řekla, přes otevřené výhružky, jasné NE.

radicova_.PNGBrusel bije na poplach. Německý ministr financí v pondělí sdělil, že na slovenské otálení s pomocí Řecku „nejsou unijní politici zvědaví“ (!). Před zasedáním ministrů financí států eurozóny Schäuble prohlásil na adresu přijíždějících zástupců slovenské vlády, že „pro jednání neexistuje žádný prostor.“ Schvalování bezprecedentního záchranného fondu, který má vzniknout za účelem placení starých dluhů předlužených států, je prý otázkou solidarity a v takové situaci prý platí pravidlo „jeden za všechny, všichni za jednoho“. Názorná ukázka demokracie, jak ji vnímají v Bruselu. V podstatě dělají nevratné kroky, jakoby už bylo vše hotové. Pod tlakem pozitivních falešných informací o jasné solidaritě už něco do Řecka poslal MMF, Evropská centrální banka už začala nakupovat další nové řecké dluhopisy a v médiích se začaly tisknout oslavné články ve stylu „zapomeňte na krizi, vše jsme zdárně vyřešili.“ A pak přijede premiérka Radičová s nápadem využít svého demokratického práva a řekne své svobodné NE, ke kterému jí daly mandát demokratické volby a následná vyjednávání o vládní koalici.

Chápu zájem současných socialistů, bývalých komunistů a neokomunistů v dnešní Evropské komisi, aby se všichni složili a zaplatili dluhy, na kterých se ti z Komise mnohdy původně ve vlastních zemích osobně podíleli. Jenže oni z titulu nastavení pravidel v Unii teď své zemi a jejím skutečným zájmům, jako členové Komise, sloužit nesmí a mají své osobní v Bruselu jisté. Chápu snahy Německa, neboť většina peněz skončí zpátky v jejich bankách, které nakoupily řecké dluhopisy, když jim v oslavných ódách Unie pěla o nových světlých zítřcích a dávala politické (!), nikoli ekonomické garance návratnosti. Dost možná bychom mohli oprášit staré známé „kde zítra znamená již včera“, neboť přesně tak socialisté a neokomunisté v Unii hospodaří. Volně parafrázováno: „co jsme měli spotřebovat až zítra, prožrali jsme už včera.“

Zejména ale chápu ty daňové poplatníky v Německu, kteří nechtějí o takové „pomoci“ ani slyšet. Chápu také eurorealisty (nesprávně označovaní jako euroskeptici), kteří poukazují již dlouhou dobu na fakt, že scénář zdroje peněz pro „záchranný balíček“ (což považuji za jedno z nejdrzejších možných označení) pamatuje nikoli jen na členy eurozóny, ale na všechny členské státy Unie, ačkoli eurem neplatí. V Unii totiž kvůli problémům eurozóny připravují také návrh na zvýšení členských odvodů všech členských států. A nakonec také chápu slovenskou premiérku, neboť jeden ze závazků před volbami byl právě závazek revokace souhlasu předchozí socialistické vlády, že si zadlužení Slováci na vlastní triko půjčí další peníze. Ovšem nikoli pro svůj vlastní rozvoj, ale aby mohli splatit staré řecké dluhy, za které nemohou.

Solidarita není v tom, že do Řecka napumpujete další vypůjčované peníze, ale že ho necháte jako příklad pro ostatní padnout do státního bankrotu. Řekové teď řvou a stávkují, ale to oni ty roky chodili k volbám. Když jim teď ucpete pusu dalšími penězi, co budete dělat za další dva, nebo tři roky? A co se Španělskem, Portugalskem, nebo Itálií? Řeknu Vám, ministře německých financí Schäuble, co je to pevný základ pro možnou solidaritu. V dobách dobrých si uchovávat peníze na horší dobu. A v době opravdu špatné spotřebovat méně a hlavně nespotřebovat již včera ty zásoby, které mají sloužit až na zítra, pro víc lidí a ještě na něco jiného.

Nezbývá, než si přát, aby byla Radičová rovná a pevná. Koneckonců pár lidí, kteří alespoň v náznacích (a snad i v politické práci) jednají jako železná lady, potřebuje starý kontinent jako prase drbání.

Aktuálně si dovoluji nabídnout též článek:
Nic našeho jim není svaté. A to, co pro ně svaté je, by mělo být důvodem k jejich hromadné eliminaci od vlastních „mírumilovných“. Chcete nás přesvědčit, že „všichni takoví nejsou“? Tak do toho. Máte prostředky i sílu...: Máme věřit v „mírumilovný“ Islám? Tak vemte nejdřív zbraně do rukou


Autor: František Matějka | úterý 13.7.2010 14:12 | karma článku: 40.38 | přečteno: 4391x

Další články blogera

František Matějka

Je mi líto, ale reforma Evropské unie není možná

V souvislosti s volbami do Evropského parlamentu můžeme stále častěji slyšet slova o reformě EU. Na několika málo příkladech ukáži, že to není možné. Že není možné ohnout či zastavit současný trend stále hlubší a hlubší integrace.

12.2.2019 v 18:04 | Karma článku: 41.68 | Přečteno: 2073 | Diskuse

František Matějka

Omlouvám se. Hlasoval jsem pro vstup do EU. Napravím to

Psal se rok 2003. Bylo mi 33 let a v referendu o vstupu do EU jsem hlasoval pro vstup. Měl jsem k tomu dva důvody – jeden idealistický a druhý pragmatický. Od té doby dělám každý den všechno, co umím a znám, abych to napravil.

7.1.2019 v 9:57 | Karma článku: 33.33 | Přečteno: 1258 | Diskuse

František Matějka

Férová volební soutěž do Sněmovny. Jitrnice, jakou svět neviděl

Tak nám tu změnili pravidla hry. Prý aby to bylo všechno férovější, transparentnější a vůbec tak aby bylo líp. Je skvělé, že se můžu s ostatními podělit o osobní zkušenosti. A rád. Tak pro začátek: leccos je jinak.

13.3.2018 v 22:08 | Karma článku: 42.89 | Přečteno: 3122 | Diskuse

František Matějka

Referendum o Evropské unii bude. Není otázkou, jestli bude, ale kdy bude

Stále častěji zaznívají slova o tom, že lidé nemají na to se rozhodnout správně, což však v době vstupu do EU zjevně nevadilo. Pro volbu prezidenta přímé hlasy voličů nevadí, rozhodnout o osudu vlastního státu však už nesmí.

1.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 48.23 | Přečteno: 13052 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Kateřina Lhotská

Brexit – lepší žádná dohoda než špatná

K brexitu se už vyjadřoval kde kdo. Já zatím, až na pár glos, nikoliv. Je tak na čase tento dluh splatit a nějaké to moudro vypustit. Abych jednou neměla v „kádrových materiálech“ černý puntík za to, že mlčím k dějinným událostem.

16.2.2019 v 18:01 | Karma článku: 24.74 | Přečteno: 435 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj konference ve Varšavě: Dobré znamení

Miloš Zeman by od Netanjahua rád slyšel, že ČR je nejlepším přítelem Izraele na celém světě. Když se ale ve Varšavě koná prestižní konference o Blízkém východě, na níž je Netanjahu přítomen, vyšle Praha pouze náměstka MZV.

16.2.2019 v 14:00 | Karma článku: 23.15 | Přečteno: 637 | Diskuse

Karel Trčálek

Jsou všichni filatelisté nepříčetní lháři a podvodníci?

Tak ony ty všechny podvody, krádeže, obchody s padělky ve filatelii by opravdu vydaly na pořádný stoh detektivek. Například zmizelý původní majitel tzv. Krejčířovy sbírky se dosud nenašel

16.2.2019 v 10:37 | Karma článku: 16.61 | Přečteno: 539 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Otitulovaní

Je to podivuhodný úkaz. Zdá se, že jsme zemí, kde jméno bez titulu zní tak nějak omšele, bez šťávy. Teprve několik písmenek před jménem (u těch pokročilejších i za ním) dodává žádoucí sexappeal.

16.2.2019 v 10:01 | Karma článku: 33.57 | Přečteno: 983 | Diskuse

Tomáš Flaška

Není ten Vojtěch Filip k nakousnutí?

Půvabně to pan Filip vyjádřil přímo do kamery. Člověk neví jestli se má smát, nebo obdivovat jak někdo dokáže v klidu a veřejně prezentovat svou hloupost.

16.2.2019 v 9:14 | Karma článku: 33.52 | Přečteno: 1344 | Diskuse
Počet článků 1578 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6500

František Matějka (*1970) je předsedou celostátní Strany nezávislosti České republiky a předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz

Najdete na iDNES.cz