Hra s ohněm, aneb když při „sčítání lidu“ nejde o sčítání lidu

3. 07. 2010 0:04:17
Sčítání lidu mělo kdysi svůj význam, neboť panovník či stát neměl dnešní nástroje. A dnes? Potupné dotazníkové špehování údajů, které normální stát nepotřebuje. A ještě s trestem, když to nevyplníte.

scitani_lidu_2.PNGSčítání lidu prý v žádném případě nezjišťuje majetkové ani finanční poměry obyvatel České republiky. Český statistický úřad tak nebude zjišťovat ve sčítání lidu majetek rodin, vybavenost domácností spotřebiči, ani příjmy obyvatel. Zdá se, že můžeme být klidní. Tak se na některé informace, co po nás chtějí ve formulářích, podívejme podrobněji. Po vzoru legendárního seriálu „Ano, pane ministře", je totiž v okamžiku, kdy Vám stát dá najevo, že něco není jeho cílem, dobré být ostražitý.

1) Jméno a příjmení, rodné číslo, datum narození a informace, zda jste muž nebo žena. Státní občanství, adresa trvalého bydliště, bydliště rok před sčítáním, bydliště matky v době narození, rodinný stav, údaje k případnému registrovanému partnerství, nebo národnost. (pozn.: Všechny tyto údaje stát již má k dispozici a občan je povinen hlásit případné změny.)

2) Údaje k Vaší náboženské víře. (pozn.: Ústava garantuje nedotknutelnost náboženské víry a není jediný důvod, aby si o ní stát dělal nějaké jmenovité seznamy.)

3) Počet živě narozených dětí celkem, a k tomu počet živě narozených dětí za posledního manželství. (pozn.: Tyto údaje stát průběžně získává a pracuje s nimi.)

4) Ekonomická aktivita. Tedy zda jste zaměstnanec, podnikatel, student, nebo jste na mateřské, případně zda-li jste nezaměstnaní, jinak zaměstnaní, nebo důchodci. (pozn.: Všechny tyto informace stát již má.)

5) Stát chce zjistit při „sčítání lidu“ také informace o Vašem zaměstnavateli, včetně Vašeho postavení u něj a jeho předmětu činnosti. Chce také zjistit místo Vašeho pracoviště, nebo místo školy, kam docházíte. (pozn.: Také tyto údaje stát již má k dispozici.)

6) Stát chce dokonce vědět, jaký dopravní prostředek používáte při cestě do práce a z práce, nebo docházce do školy. A také jak dlouho Vám tato cesta trvá. (pozn.: Co je státu do toho?)

7) Počet bytů v domě, druh domu, období výstavby nebo rekonstrukce, materiál nosných zdí, počet nadzemních podlaží, připojení na odpad, druh vytápění, nebo druh vlastníka. (pozn.: Všechny tyto údaje stát má. Kdyby je neměl, žádný dům by bez jeho předchozího rozhodnutí a souhlasu nestál.)

8) Stát chce znát obydlenost Vašeho bytu, způsob bydlení, polohu bytu v domě, zda máte koupelnu, záchod, teplou vodu, jak velké jsou Vaše místnosti, zda máte internet a počítač, kdo přesně u Vás bydlí, nebo na základě jakého vztahu byt užíváte. Dokonce máte poskytnout i údaje o členech domácnosti, kteří jsou dvanáct a více měsíců mimo území České republiky. Nebo dokonce i takový údaj, kdo je v době sčítání přítomen v bytě na návštěvě...

scitani_lidu_1.PNGPokud jste ty tři dotazníky, které pod hrozbou finanční pokuty musíte vyplnit, ještě neviděli, nabízím Vám je zde:

Sčítací list osob,
Domovní list,
Bytový list

(pozn.: Tyto dotazníky byly použity při oficiálním zkušebním sčítání v letošním roce. Někde dojde ještě k drobné změně či podrobnějším vysvětlivkám pro ostré sčítání, nicméně na podstatě obsahu to nic nemění - více zde)


Sčítání lidu, domů a bytů proběhne v České republice na jaře 2011. Rozhodným okamžikem, ke kterému sčítání proběhne, bude půlnoc z 25. na 26. března 2011. Poprvé v historii se budou sčítat všechny země EU z nařízení Evropské komise v jeden společný rok. Náklady na sčítání lidu jsou v České republice 250 Kč na osobu (tedy cca 10 EUR na jednoho obyvatele, což je průměrná částka v celé Evropské Unii). Státy Evropské unie tedy vynaloží v současné době v přepočtu celkem 130.000.000.000,- Kč. Ano, čtete dobře: 130 miliard korun to bude stát občany sedmadvacítky v době hledání úspor na každém rohu. V České republice vyčlenila vláda na sčítání 2,65 miliardy korun. Tedy podobnou sumu, jakou chce rodící se vláda vzít vojákům na platech, aby ji mohla dát učitelům. No není to přitažené za vlasy?

K čemu sloužilo skutečné sčítání lidu v minulosti, zjistíte docela přehledně zde na stránkách Ministerstva vnitra ČR. Jeho původní účel se zcela vytratil a v současné době slouží ve své podstatě k zjišťování informací o osobách, které zaprvé z naprosté části stát již stejně má, a zadruhé mu do zbytku, máme-li si zachovat zbytky soukromí a svobod, nic není. Veřejně tímto prohlašuji, že i pod sankcí se tohoto sčítání účastnit nebudu. V případě vyměření pokuty správním orgánem zřejmě skončím až u Ústavního soudu České republiky. Pokud to někdo vidí stejně, jsem připraven se ujmout na své náklady i hromadných žalob na stát – napište mi na mail. Stát totiž patří nám, ne my jemu.

scitani_3.PNGKe konci tu mám jednu informaci pro státní úředníky, když už jde o sčítání lidu:

Česká republika měla ke dni 31. března 2010 celkem 10 509 377 občanů. Máte to jako stálý (a podle průběžných dat aktualizovaný) údaj na titulní straně webu Českého statistického úřadu. Informace o tom, jak kdo bydlí, jak velkou má kuchyň, nebo jestli je někdo z rodiny delší dobu v zahraničí a jak dlouho kdo jezdí do práce nebo školy, tak do toho Vám opravdu nic není.

No a na úplný závěr tentokrát téma také trochu odlehčím. Zmínil jsem se v úvodu článku o mém oblíbeném seriálu a domnívám se, že jedna ukázka se sem, v kontextu hledání úspor ve státním sektoru, docela hodí:


Aktuálně si dovoluji nabídnout též článek:
Poklona patří nové slovenské premiérce Radičové za dosavadní postoj k sanování dluhů Řecka. V Bruselu při jednání s dosazeným Hermanem (Van Rompuyem) řekla, přes otevřené výhružky, jasné NE...:
Slovensko zemím eurozóny: Nenechte si z Bruselu kálet na hlavu!
Autor: František Matějka | sobota 3.7.2010 0:04 | karma článku: 42.09 | přečteno: 16129x

Další články blogera

František Matějka

Je po volbách do Evropského parlamentu. Reforma nebude, nic se nezměnilo

Máme po volbách do Evropského parlamentu. Protagonisté EU si otřeli čelo a oklepali se, protože mají další roky jisté. V oblastech, kde před volbami ubrali plyn, aby nenaštvali voliče, přidali teď do eurounijního auta nitro.

15.7.2019 v 11:30 | Karma článku: 36.76 | Přečteno: 1004 | Diskuse

František Matějka

Chceme pryč z EU! Nikdy to nevzdáme!

Chci v tuto chvíli všem jasně říct, že to nikdy nevzdáme. Říkám to přesvědčeným, kteří už vědí, že jsme jejich volbou. Říkám to váhavým. A říkám to i našim nepřátelům. Nikdy to nevzdáme!

24.5.2019 v 15:17 | Karma článku: 34.21 | Přečteno: 1430 | Diskuse

František Matějka

Gunlex je jako ochránce střelců fajn. Bez vystoupení z EU ale nakonec prohrajeme

Jediným řešením, jak ochránit dosavadní práva na poli držení a nošení zbraní v této zemi, je vystoupení České republiky z Evropské unie. Myslíte si, že je to bláhové a naivní? Ani omylem. Dosavadní nařízení EU je jen začátkem.

14.5.2019 v 18:12 | Karma článku: 38.23 | Přečteno: 1441 | Diskuse

František Matějka

Zakázaná Karkulka a novodobí Koniášové!

Není to nic nového, jde jen další tykadlo normalizované korektnosti, které vystrkují samozvaní strážci morálky a narovnávači údajných nespravedlností. Pokusy měnit dějiny a kultury se nám množí a jsou pro Evropu stejně nebezpečné.

12.4.2019 v 11:59 | Karma článku: 41.87 | Přečteno: 2157 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Bohumír Šimek

Proč jsou nemocnice bez peněz

Nikdo vám to neřekne, nikdo vám to nevysvětlí, dělá to dojem, že nemocnice špatně hospodaří, ale skutečnost je naprosto odlišná! Proč nemocnice krachují?

23.7.2019 v 22:09 | Karma článku: 8.52 | Přečteno: 217 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Do nemocnic koňským povozem?

Československo vykazovalo v dávných časech dosti hustou síť nemocnic všeho druhu, kdy jejich oddělení vznikala spíše kvůli lékařům, nikoli kvůli pacientům.

23.7.2019 v 19:20 | Karma článku: 8.86 | Přečteno: 284 | Diskuse

Libor Čermák

Reformujme školství i zrušením indoktrinace dětí politickými ideologiemi!

Z některých politických stran se ozývá, že je potřeba reformovat školství. Ano, je potřeba reformovat. Ale to nejdůležitější to pořád nikde neslyším. A to je zrušení nebo dokonce zákaz indoktrinace dětí politickými ideologiemi.

23.7.2019 v 18:09 | Karma článku: 23.28 | Přečteno: 250 |

Petr Burian

Průběžně do průšvihu

Tak by se dal označit vývoj průběžného důchodového pilíře. Mnozí v tom však problém nevidí. Místo toho, že nebude na jejich důchody, je daleko víc dráždí pomyšlení, že by nějaký důchodový fond na jejich zhodnocení něco vydělal.

23.7.2019 v 15:47 | Karma článku: 12.48 | Přečteno: 314 | Diskuse

Kateřina Lhotská

„Stop Babiš“ není program, pane Fialo...

ODS se rozhodla, že osloví politické subjekty „konzervativně liberálního“ zaměření a nabídne jim spolupráci před parlamentními volbami 2021 s cílem porazit ANO Andreje Babiše. Jak je vidět, někteří se zkrátka nepoučí...

23.7.2019 v 9:01 | Karma článku: 46.54 | Přečteno: 7859 | Diskuse
Počet článků 1589 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6487

František Matějka (*1970) je předsedou celostátní Strany nezávislosti České republiky a předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz

Najdete na iDNES.cz