Demonstrace proti biopalivům. Naplní se varování BIS z roku 2005?!

26. 05. 2010 16:23:45
Rád bych dnes všem zastáncům biopaliv předložil další argumenty, které jednoznačně mluví ve prospěch jejich odpůrců. Musíme hledat alternativy, ale ne cestou politických rozhodnutí. Vše, co se točí již dlouhé roky kolem biopaliv, je neodpustitelná manipulace.

snemovna.PNGDůvody proč by zítra neměla sněmovna přehlasovat veto prezidenta, jsem uvedl ve svém článku „Otevřený dopis poslancům ve sněmovně k hlasování o biopalivech“ (nabízím zde). Včetně odkazů na přílohy jde o poměrně obsáhlou argumentaci, která je nicméně psána tak, aby jí rozuměl snad opravdu každý. Dnes si Vám dovoluji předložit část Výroční zprávy BIS za rok 2005, abyste pochopili, že zde nejde o přírodu a životní prostředí, ale byznys, který nemá obdoby. Nejde o jednorázový výdělek jen na někom. Jde o „malé“ kapky pravidelného výdělku na úkor všech lidí v České republice. Cituji z Výroční zprávy (celá k nahlédnutí zde):

„BIS získala poznatky o sporech mezi jednotlivými podnikatelskými skupinami. V důsledku takových sporů byla rozpoutána účelová kampaň kolem ukončené privatizace Unipetrolu, který byl prodán polskému koncernu PKN Orlen. Jedním z cílů této široké kampaně bylo zvrátit průběh a výsledky již ukončené privatizace ve prospěch soukromých subjektů.

V širším kontextu šlo o projev boje některých podnikatelských skupin o ovládnutí lukrativní státem dotované oblasti výroby biopaliv, resp. produkce biosložek. Ty se v určitém poměru přimíchávají do ropných pohonných hmot. Konkrétně jde o výrobu bioethanolu, který se přidává do benzinů, a o výrobu metylesteru řepkového oleje, kterým se ředí motorová nafta. Podpora obnovitelných zdrojů energie, ke které se ČR zavázala, je součástí strategie EU pro posilování energetické soběstačnosti, snižování emisí skleníkových plynů a nepřímou podporu zemědělství.

V souvislosti s podporou výroby biopaliv BIS získala, vyhodnotila a předala poznatky o snahách některých podnikatelských skupin působících v oblastech chemie a zemědělství ovlivnit znění strategických materiálů týkajících se budoucí výroby a distribuce biopaliv v ČR a navazujících legislativních změn. Na základě získaných informací BIS upozornila oprávněné adresáty na riziko zneužití navrhovaného systému podpory výroby biopaliv ve prospěch takových skupin.

BIS se dále soustředila na získávání poznatků o snahách různých podnikatelských a finančních skupin ovlivňovat ve svůj prospěch legislativní proces. V rámci sledování aktivit takovýchto podnikatelských a finančních skupin získala BIS poznatky o tom, že při prosazování svých zájmů často využívají najaté lobbisty a PR agentury. V některých případech pak aktivity lobbistů a PR agentur přesahovaly rámec běžných lobbistických postupů a vykazovaly znaky korupčního chování a nestandardního ovlivňování představitelů zákonodárných i správních orgánů.

Ze získaných poznatků vyplývá, že některé podnikatelské a finanční skupiny využívají lobbisty a zástupce PR agentur i k získávání informací ze soukromí kompetentních osob s rozhodovací pravomocí. Určité podnikatelské a finanční formace rovněž realizují prostřednictvím PR agentur účelové kampaně s cílem ovlivnit veřejné mínění ve svůj prospěch. Smyslem těchto kampaní je cílená snaha o navození situace vyhovující příslušnému podnikatelskému nebo finančnímu uskupení, přičemž taková situace je často pro stát nevýhodná. BIS o aktivitách podnikatelských a finančních skupin, které překračovaly rámec běžného lobbingu, informovala oprávněné adresáty.“

Konec citace.


Zítra bude jednat Sněmovna Parlamentu České republiky o schválení navýšení příměsí do pohonných hmot. Je to výsledek těch postupů, které jsou popsány ve výše uvedené zprávě BIS. Tvrzení, že porušujeme, nebo nepřijetím zákona porušíme, nařízení EU je lživé a účelové. Do roku 2020 bychom mohli mít podíl příměsí v biopalivech ve výši 0% a přesto bychom byli bez následků. Ze strany Unie se totiž zcela výjimečně jedná nikoli o nařízení, ale pouhé doporučení. Zítra bude předána petice proti zdražování energií stopzdrazovani.cz pověřené místopředsedkyni sněmovny paní Miroslavě Němcové. Budeme se předáním petice a následným protestem snažit podpořit ty poslance, kteří se nenechali ovlivnit lobbyisty a ekonomickými zájmovými skupinami a nezvednou ruku pro přehlasování veta. Demonstrace se bude konat zítra, tedy ve čtvrtek 27. 5. 2010, od 9:30 na Malostranském náměstí v blízkosti poslanecké sněmovny. Protest přijdou podpořit poslanci Eva Dundáčková, Jan Schwippel, Juraj Raninec a Alena Páralová. Dovolte mi, prosím, abych pozval i Vás. Ještě není pozdě to zastavit. Děkuji Vám.(Pozvánka publikována po předchozím souhlasu redakce blogů idnes.cz. Děkuji)


Autor: František Matějka | středa 26.5.2010 16:23 | karma článku: 37.63 | přečteno: 3376x

Další články blogera

František Matějka

Je po volbách do Evropského parlamentu. Reforma nebude, nic se nezměnilo

Máme po volbách do Evropského parlamentu. Protagonisté EU si otřeli čelo a oklepali se, protože mají další roky jisté. V oblastech, kde před volbami ubrali plyn, aby nenaštvali voliče, přidali teď do eurounijního auta nitro.

15.7.2019 v 11:30 | Karma článku: 36.76 | Přečteno: 1004 | Diskuse

František Matějka

Chceme pryč z EU! Nikdy to nevzdáme!

Chci v tuto chvíli všem jasně říct, že to nikdy nevzdáme. Říkám to přesvědčeným, kteří už vědí, že jsme jejich volbou. Říkám to váhavým. A říkám to i našim nepřátelům. Nikdy to nevzdáme!

24.5.2019 v 15:17 | Karma článku: 34.21 | Přečteno: 1430 | Diskuse

František Matějka

Gunlex je jako ochránce střelců fajn. Bez vystoupení z EU ale nakonec prohrajeme

Jediným řešením, jak ochránit dosavadní práva na poli držení a nošení zbraní v této zemi, je vystoupení České republiky z Evropské unie. Myslíte si, že je to bláhové a naivní? Ani omylem. Dosavadní nařízení EU je jen začátkem.

14.5.2019 v 18:12 | Karma článku: 38.23 | Přečteno: 1441 | Diskuse

František Matějka

Zakázaná Karkulka a novodobí Koniášové!

Není to nic nového, jde jen další tykadlo normalizované korektnosti, které vystrkují samozvaní strážci morálky a narovnávači údajných nespravedlností. Pokusy měnit dějiny a kultury se nám množí a jsou pro Evropu stejně nebezpečné.

12.4.2019 v 11:59 | Karma článku: 41.87 | Přečteno: 2157 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Bohumír Šimek

Proč jsou nemocnice bez peněz

Nikdo vám to neřekne, nikdo vám to nevysvětlí, dělá to dojem, že nemocnice špatně hospodaří, ale skutečnost je naprosto odlišná! Proč nemocnice krachují?

23.7.2019 v 22:09 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 193 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Do nemocnic koňským povozem?

Československo vykazovalo v dávných časech dosti hustou síť nemocnic všeho druhu, kdy jejich oddělení vznikala spíše kvůli lékařům, nikoli kvůli pacientům.

23.7.2019 v 19:20 | Karma článku: 8.39 | Přečteno: 279 | Diskuse

Libor Čermák

Reformujme školství i zrušením indoktrinace dětí politickými ideologiemi!

Z některých politických stran se ozývá, že je potřeba reformovat školství. Ano, je potřeba reformovat. Ale to nejdůležitější to pořád nikde neslyším. A to je zrušení nebo dokonce zákaz indoktrinace dětí politickými ideologiemi.

23.7.2019 v 18:09 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 246 |

Petr Burian

Průběžně do průšvihu

Tak by se dal označit vývoj průběžného důchodového pilíře. Mnozí v tom však problém nevidí. Místo toho, že nebude na jejich důchody, je daleko víc dráždí pomyšlení, že by nějaký důchodový fond na jejich zhodnocení něco vydělal.

23.7.2019 v 15:47 | Karma článku: 12.48 | Přečteno: 311 | Diskuse

Kateřina Lhotská

„Stop Babiš“ není program, pane Fialo...

ODS se rozhodla, že osloví politické subjekty „konzervativně liberálního“ zaměření a nabídne jim spolupráci před parlamentními volbami 2021 s cílem porazit ANO Andreje Babiše. Jak je vidět, někteří se zkrátka nepoučí...

23.7.2019 v 9:01 | Karma článku: 46.52 | Přečteno: 7798 | Diskuse
Počet článků 1589 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6487

František Matějka (*1970) je předsedou celostátní Strany nezávislosti České republiky a předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz

Najdete na iDNES.cz