Vyvlastnění považuji za jeden z nejhorších možných zločinů dneška

26. 05. 2010 8:46:26
Současná vláda si na rozloučenou vybrala téma, do kterého se nechtělo dlouhé roky šlápnout žádné vládnoucí straně či koalici. Udělala jen tu nejšpinavější práci a vrátila nás o dvacet let zpět.

havrankova.PNGDlouhých sedmnáct let trval spor státu s majiteli pozemků, paní Havránkovou a její rodinou. Řešily ho všechny vlády za tu dobu. Jsem přesvědčen, že Fischerova vláda by tento krok neudělala bez tichého mandátu od současných politiků. Představitelé státu v tomto sporu nikdy neudělali nic včas. Nezajistili si předem pozemky pro stavbu, o které věděli již dávno. Nedodávali včas sjednané posudky, na jednání jezdili zmocněnci k majitelce pozdě, přestože se na termínech dohodli, s laxním odůvodněním, že „včera jsem na to neměl prostě čas“. Pokaždé, když jsem viděl nebo četl citace ke sporu od obou stran, vždy jsem měl pocit, jakoby stát byl Bůh a majitelka pozemků jen „nikdo“.

Rodina paní Havránkové hospodaří na statcích již od 16. století. V padesátých letech si pro jejího otce přijeli a přímo z hospody ho komunisté poslali na 6 let do lágru v Jáchymově. V roce 1993 stát vracel rodině Havránkových komunisty zabavený majetek v žalostném stavu. Čekal je zničený statek a rozbité stroje. „Necítím se vinna a zodpovědná za to, že dálnice D11 končí v polích," říká Ludmila Havránková u brány rodinného gruntu. „Stát po nás něco chce, tak se musí umět dohodnout. Místo toho jedná arogantně z pozice moci a síly." Kolikrát to mnoho z nás zažilo v různých správních řízeních na vlastní kůži?

Osobně považuji vyvlastnění majetku paní Havránkové a její sestry za návrat znárodňování. V historii ČSR bylo poprvé vyhlášeno v Košickém vládním programu z 5.dubna 1945. Jeho principem byla zásada potrestání všech kolaborantů s fašistickou správou Říše za Protektorátu Čechy a Morava, všech kolaborantů s režimem ľudáckeho fašistického státu za Slovenského štátu a také vyvlastnění majetku Němců hlásicích se k Heinleinovské straně. Znárodňování bylo vlastní většině socialistických vlád v Evropě.

Máme rok 2010 a za špatnou práci státních úředníků v období investiční přípravy, ale i v době, kdy se již v okolí stavělo, potrestala současná vláda vlastníka pozemků. Soukromé vlastnictví je jedním ze základních pilířů skutečné svobody a demokracie. Jenže když chybu udělá stát, jde svoboda stranou. Na inkriminovaném jednání vlády pronesla ministryně Kovářová zásadní slova na adresu jedné ze spoluvlastnic. „Paní Štrosové nabídl stát cenu za její pozemek teprve před třemi týdny, a to je příliš krátký čas na to, aby se mohla zodpovědně rozhodnout. Navíc jsem přesvědčena, že když chce stát vykoupit pozemky pro své účely, měl by za ně nabídnout takovou cenu, aby byla pro toho účastníka akceptovatelná - tedy měli paní Štrosové nabídnout tržní cenu.“

Stát nejenže nebyl schopen v minulosti včas plnit již přislíbené dohody, ale nakonec nenabídl majitelkám, vlastnící soukromý majetek, ani standardní tržní cenu. Rozdíl mezi tržní cenou a cenou, kterou bude stát vyvlastnění „kompenzovat", není nic jiného, než znárodnění. Jak by tento náklad na stavbu unesl srovnání s prokorupčně nejdražšími dálnicemi široko daleko, které náš stát platí betonové lobby, aby tato pak sponzorovala soukromé aktivity politiků a volební kampaně politických stran? V tomto srovnání by bylo uplatnění férového přístupu k majitelce jen kapkou v moři těch stovek miliard, které tento stát vyhodil oknem. Politici vyhazují peníze oknem ve „veřejném zájmu", aby v jejich soukromém ještě stihli po schodech seběhnout dolů a chytit pod oknem něco pro sebe.

Pořád říkám, že stát si osvojil příliš mnoho práv na úkor jeho občanů. Jsem absolutním odpůrcem vyvlastňování. Zejména pak, když veřejný zájem je posuzován de facto samotnými politiky, kteří odfláknou svou práci, za jejíž výsledky by je v soukromém sektoru na hodinu vyhodili. Rozhodnutím vlády jsme se dostali zpátky o dvacet let. Považuji to za další bezprecedentní zneužití moci, ponižující svobodu a elementární přirozené právo člověka.havrankova_masaryk.PNG

Pozvánka na demonstraci proti biopalivům:
Rád bych dnes všem zastáncům biopaliv předložil další argumenty, které jednoznačně mluví ve prospěch jejich odpůrců. Musíme hledat alternativy, ale ne cestou politických rozhodnutí. Vše, co se točí již dlouhé roky kolem biopaliv, je neodpustitelná manipulace....:
Demonstrace proti biopalivům. Naplní se varování BIS z roku 2005?!


.

Autor: František Matějka | středa 26.5.2010 8:46 | karma článku: 40.80 | přečteno: 5215x

Další články blogera

František Matějka

Je po volbách do Evropského parlamentu. Reforma nebude, nic se nezměnilo

Máme po volbách do Evropského parlamentu. Protagonisté EU si otřeli čelo a oklepali se, protože mají další roky jisté. V oblastech, kde před volbami ubrali plyn, aby nenaštvali voliče, přidali teď do eurounijního auta nitro.

15.7.2019 v 11:30 | Karma článku: 36.76 | Přečteno: 1004 | Diskuse

František Matějka

Chceme pryč z EU! Nikdy to nevzdáme!

Chci v tuto chvíli všem jasně říct, že to nikdy nevzdáme. Říkám to přesvědčeným, kteří už vědí, že jsme jejich volbou. Říkám to váhavým. A říkám to i našim nepřátelům. Nikdy to nevzdáme!

24.5.2019 v 15:17 | Karma článku: 34.21 | Přečteno: 1430 | Diskuse

František Matějka

Gunlex je jako ochránce střelců fajn. Bez vystoupení z EU ale nakonec prohrajeme

Jediným řešením, jak ochránit dosavadní práva na poli držení a nošení zbraní v této zemi, je vystoupení České republiky z Evropské unie. Myslíte si, že je to bláhové a naivní? Ani omylem. Dosavadní nařízení EU je jen začátkem.

14.5.2019 v 18:12 | Karma článku: 38.23 | Přečteno: 1441 | Diskuse

František Matějka

Zakázaná Karkulka a novodobí Koniášové!

Není to nic nového, jde jen další tykadlo normalizované korektnosti, které vystrkují samozvaní strážci morálky a narovnávači údajných nespravedlností. Pokusy měnit dějiny a kultury se nám množí a jsou pro Evropu stejně nebezpečné.

12.4.2019 v 11:59 | Karma článku: 41.87 | Přečteno: 2157 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Bohumír Šimek

Proč jsou nemocnice bez peněz

Nikdo vám to neřekne, nikdo vám to nevysvětlí, dělá to dojem, že nemocnice špatně hospodaří, ale skutečnost je naprosto odlišná! Proč nemocnice krachují?

23.7.2019 v 22:09 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 193 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Do nemocnic koňským povozem?

Československo vykazovalo v dávných časech dosti hustou síť nemocnic všeho druhu, kdy jejich oddělení vznikala spíše kvůli lékařům, nikoli kvůli pacientům.

23.7.2019 v 19:20 | Karma článku: 8.39 | Přečteno: 279 | Diskuse

Libor Čermák

Reformujme školství i zrušením indoktrinace dětí politickými ideologiemi!

Z některých politických stran se ozývá, že je potřeba reformovat školství. Ano, je potřeba reformovat. Ale to nejdůležitější to pořád nikde neslyším. A to je zrušení nebo dokonce zákaz indoktrinace dětí politickými ideologiemi.

23.7.2019 v 18:09 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 246 |

Petr Burian

Průběžně do průšvihu

Tak by se dal označit vývoj průběžného důchodového pilíře. Mnozí v tom však problém nevidí. Místo toho, že nebude na jejich důchody, je daleko víc dráždí pomyšlení, že by nějaký důchodový fond na jejich zhodnocení něco vydělal.

23.7.2019 v 15:47 | Karma článku: 12.48 | Přečteno: 311 | Diskuse

Kateřina Lhotská

„Stop Babiš“ není program, pane Fialo...

ODS se rozhodla, že osloví politické subjekty „konzervativně liberálního“ zaměření a nabídne jim spolupráci před parlamentními volbami 2021 s cílem porazit ANO Andreje Babiše. Jak je vidět, někteří se zkrátka nepoučí...

23.7.2019 v 9:01 | Karma článku: 46.52 | Přečteno: 7798 | Diskuse
Počet článků 1589 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6487

František Matějka (*1970) je předsedou celostátní Strany nezávislosti České republiky a předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz

Najdete na iDNES.cz