Biopaliva - aneb komu šlápl prezident Klaus do slunečnice?

13. 05. 2010 8:14:42
Těžká to lobby zachvátila Evropu. Lidé umírají hlady a my jsme takoví frajeři, že vypěstované plodiny rveme do nádrže. Inu není nad to (ale jen pro někoho), když se politické plány plní na 150% i více.

Evropská unie chce zvýšit do roku 2020 podíl biopaliv na ropných pohonných hmotách až na 10 %. Není to nic jiného, než podlehnutí průmyslové lobby, ze které budou těžit jen vybraní. Že to může, a téměř jistě bude, protože jsme jenom lidé, znamenat například likvidaci lesů, místo kterých vzniknou novodobé plantáže, že se logicky v čase zvýší cena potravin, protože prostě vytlačíme potravinové plodiny a nahradíme je plodinami průmyslovými, to politiky netlačí. Teď je totiž IN být pseudozelený a vidina dalších dotací v tak velkém objemu (10% z celkové výroby pohonných hmot, to musí být pěkný ranec peněz), to už je správný budovatelský cíl.

Že dost možná znovu utrpí zvěř? Že tak výrazné zásahy do krajiny a volné přírody v okolí povedou paradoxně ke zvýšení produkce skleníkových plynů? Že se můžeme opět těšit na další eroze půdy, na tisíce tun hnojiv, na znečištění dosud nepoužívaných pozemků? Že stoupnou nároky na vodní zdroje a dopravu, což opět znamená negativní vliv na přírodu? Žádný problém. Vždyť všechno, co je „bio“, přece musí být už z principu dobré pro všechny.

V poslanecké sněmovně nedávno prošel zákon, kterým se mění zákon č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší. Byl přijat dne 28. dubna 2010. Tento zákon požaduje od 1. června 2010 navýšení objemu biopaliv u motorových benzínů z dosavadních 3,5 % na 4,1 % a u motorové nafty z 4,5 % na 6 %. Údajně je to nutné opatření v podstatě proto, abychom tolik neoteplovali Zemi.

No, jsem taky už nějaký ten pátek na světě, abych se mohl opět podívat na problém z druhé strany a položit si onu důležitou otázku „komu to prospěje?“. Po naprostém fiasku v Kodani a posouvání desetinných čárek u čísla, které podle klimatologického mága Rádžendra Pačaurí znamená v podstatě konec světa, to snížení vlivu člověka na globální oteplování asi nebude. Zemědělcům to také neprospěje. V podstatě jde jen o nové pokračování přerozdělování dotací, což je přesně ta zemědělsko-finanční disciplína, která podělala v EU celé zemědělství a je jedním z nejnespravedlivějších přerozdělovacích systému v Unii. Vlastníci automobilů to asi také nebudou. Nebo jste našli někoho, kdo jásá nadšením, že místo kvalitního benzínu nebo nafty tankuje do svého miláčka slunečnici? Nebo znáte jásající nadšené daňové poplatníky, kteří to všechno zaplatí? Já ne. Kdo zbývá? Už to mám. Politici, ruku v ruce s výrobci.

preol.PNGO stycích sněmovních politiků a Agrofertu už bylo popsáno mnoho. Skupina Agrofert se na výrobu biopaliv pečlivě připravuje již roky. Akciová společnost Preol, která je součástí Agrofert Holdingu, například otevřela v červnu 2009 úplně nový závod na výrobu v areálu Lovochemie v Lovosicích za 1,6 miliardy korun. A kdo stříhal pásku? Inu, Jiří Paroubek, ve kterém vidí Agrofert nového premiéra. Nikoho netrápí, že biopaliva ze zemědělských plodin mohou vytvářet až čtyřnásobek emisí skleníkových plynů než standardní ropná paliva jako benzin a nafta, jak uvádí dokument, který musela uvolnit Evropská unie poté, co ji k tomu na základě zákona o svobodě informaci donutila agentura Reuters. Továrna je postavena, obchod připraven a je nutné jen splnit poslední bod - podporu státu a zejména dotace.

Jistě není náhoda, že sněmovna na konci mandátu svých členů v rychlosti prosadila zákon, který jde proti selskému rozumu. Ten si naštěstí zachoval prezident Klaus a zákon vrátil. Vůbec bych se ovšem nedivil, kdyby někomu ve sněmovně hodně záleželo na tom, aby svolal i mimořádnou schůzi. Osobně se totiž domnívám, že tohle je tak velký byznys, že dohoda o podpoře biopaliv pro vyvolené má jistě, jak se tak módně říká, podporu širokým politických spektrem...

A matička Země, příroda a skutečná ekologie? Sedí společně v koutě a čekají, až dostaneme rozum a vyměníme mocí zkorumpované politiky.


Aktuálně si dovoluji také doporučit článek:
Před pár dny ztratil Radim Jančura konečně pozici nekomentujícího člověka a poprvé dal vědět ve svých materiálech o těch stranách, které podporují skutečný trh na železnici. ČSSD mezi nimi nebyla a není...:
Student Agency se postavila oranžovým krajům a dostala ránu. Odbory


.

Autor: František Matějka | čtvrtek 13.5.2010 8:14 | karma článku: 39.55 | přečteno: 3918x

Další články blogera

František Matějka

Zažil jsem svobodu. Chci, aby moje děti měly šanci ji ještě ochutnat

Zažil jsem dobu, kdy auta měla pořádné motory. Policajt se na vás usmál, když jste na chopperu neměli helmu. Cigáro jste si, věřte nevěřte, zapálili v hospodě. Holky a kluci věděli, co a proč mají dole a neměli v tom bordel.

21.9.2019 v 21:36 | Karma článku: 48.47 | Přečteno: 11511 | Diskuse

František Matějka

Neskočme na klimatický alarmismus. Zničilo by nás to

Klimatický alarmismus je nebezpečnější, než si mnoho lidí připouští. Otevírá stavidla tzv. „nouze“, tedy stavu, pod který se legálně schovají zakázky z ruky bez výběrových řízení, krádeže a různé formy znárodňování. Ale nejen to.

19.8.2019 v 22:25 | Karma článku: 47.04 | Přečteno: 8743 | Diskuse

František Matějka

Slušný člověk po cizím nesáhne aneb veřejný versus soukromý majetek

Po vášnivé debatě o plošném zákazu kouření v restauracích a hospodách nakonec prohrála svoboda souboj s demokracií. A salámovou metodou přicházejí další oblasti. Aktuálně jsou na řadě například prázdné soukromé byty.

6.8.2019 v 20:05 | Karma článku: 46.07 | Přečteno: 5982 | Diskuse

František Matějka

Je po volbách do Evropského parlamentu. Reforma nebude, nic se nezměnilo

Máme po volbách do Evropského parlamentu. Protagonisté EU si otřeli čelo a oklepali se, protože mají další roky jisté. V oblastech, kde před volbami ubrali plyn, aby nenaštvali voliče, přidali teď do eurounijního auta nitro.

15.7.2019 v 11:30 | Karma článku: 38.00 | Přečteno: 1228 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Ani já nemám chuť slavit 17. listopad, pokud bude v režii jen pražské kavárny

Pan prezident Miloš Zeman oznámil, že se nebude účastnit veřejných akcí k 30. výročí Sametové revoluce. Pokud by ty oslavy pořádal jen někdo napojený na pražskou kavárnu, tak bych se neúčastnil ani já.

23.9.2019 v 18:33 | Karma článku: 29.15 | Přečteno: 434 |

Martin Braun

Padesát odstínů Grety

Anebo možná více. Kdo ví. Ten název je spíše jen taková hříčka, která mně napadá, když vidím, že tato útlá dívenka na nás čtenáře a diváky vykukuje ze všech možných míst a hlásá svá postpubertální moudra.

23.9.2019 v 17:34 | Karma článku: 31.42 | Přečteno: 757 | Diskuse

Jan Ziegler

Ne antisemitismu a protiizraelská nenávist islamistů v OSN

Čeští poslanci by měli co nejdřív schválit rezoluci odsuzující antisemitismus a cílené dehonestování Izraele. Dobrý příklad předvedla Mezinárodní federace juda, která suspendovala islamistický Írán.

23.9.2019 v 16:43 | Karma článku: 21.12 | Přečteno: 299 | Diskuse

Vilém Barák

Sovětské pomníky, ruské teritoriální značky

Snaha o zřízení památníků legionářům například v Samaře, uralském Zlatoustu a Lipjagách se podobá prorážení zdi hlavou. Bylo by nejlepší smlouvu s Ruskem vypovědět a péči o hroby zajišťovat pouze podle Ženevské úmluvy.

23.9.2019 v 16:06 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 310 | Diskuse

Jan Polanecký

Zregulovat, zakázat a zavřít je, až zčernaj!

Mentalita zákazů, usměrňování a represe se v České republice šíří od konce 90. let jako nezvladatelná infekce. A já pevně věřím, že nejsem sám, komu to už silně leze krkem.

23.9.2019 v 13:00 | Karma článku: 36.65 | Přečteno: 1335 | Diskuse
Počet článků 1592 Celková karma 47.19 Průměrná čtenost 6493

František Matějka (*1970) je předsedou celostátní Strany nezávislosti České republiky a předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz

Najdete na iDNES.cz