Školství? Bez vládní ideologie, se školným a všem stejným metrem

11. 05. 2010 12:12:12
Současný vzdělávací systém ve své podstatě popírá princip svobody při výběru formy i obsahu vzdělávání, posiluje vliv státu a upozaďuje právo rodičů na výchovu svých dětí. Změňme to.

skolstvi___.PNGMezi základní problémy dosavadního školství řadím jednoznačně omezování svobody smýšlení, slova a bádání. Naše školy se staly nástrojem pro šíření vládní ideologie. Je jedno, zda jde o komunismus, europeismus, nebo environmentalismus. Učební osnovy a používané pomůcky se staly pomocníkem při prosazování mainstreamového vidění světa, čímž ve své podstatě diskriminují osoby s jiným názorem. Nic jiného to totiž není, když se naše děti musí učit a do hlav biflovat poučky o Evropské unii, multikulturalismu a ekologismu. Stejně jako v minulosti se i dnes staly podle mě školy systémovým centrálním nástrojem, který v současné podobě fakticky upírá rodičům právo rozhodovat o výchově svých dětí.

Víte, že jsem odpůrcem posilování státní moci na úkor možnosti svobodného rozhodování lidí. Nejinak to vnímám i v oblasti školství. Dle mého přesvědčení by měl stát dbát jen a výhradně na to, aby každá škola poskytovala základy podle akreditace pro daný typ školy, zatímco samotný obsah a forma výuky by měly být výhradně na domluvě mezi učiteli, školou a rodiči. Co by takový princip přinesl? Větší rozmanitost a širší možnost výběru, tedy onu tolik nutnou soutěž, která jediná je podle mého přesvědčení cestou k lepším výsledkům jednotlivých škol, učitelů i žáků a studujících. I ve školství bohužel platí, že máte-li své jisté, ztrácíte motivaci.

A co financování? Dnešní pravidla u základních a středních škol neplatí pro všechny stejně, zejména pokud jde právě o jejich financování. Opět se dle mého přesvědčení jedná o formu diskriminace. Státem jsou znevýhodňovány soukromé školy, které navíc většinou vznikaly v převážné většině na zelené louce a zdaleka nemají obdobnou majetkovou základnu jako školy státní. Prostě jsme opět v rovině nespravedlnosti při přerozdělování dotací. Domnívám se, že pokud již máme státem financované základní a střední školství, pak je nutné, aby stát přistupoval ke všem stejně a všem měřil stejným metrem. Nevidím jediný skutečný důvod, proč dotace státu na žáka jsou posuzovány podle toho, kdo je zřizovatelem školy. Vždyť to přece, splní-li stejné akreditační podmínky, není spravedlivé. Úplně stejně je to dnes i s vysokými školami. Stát opět zvýhodňuje školy „své“, zatímco měřitelné výsledky pro relevantní posouzení toho, zda jsou díky tomu také lepší, prostě nejsou.

Já osobně jsem také zastáncem teze, že vysokoškolské vzdělání je výhradně soukromým statkem, nikoliv veřejným, jak je mnohými prosazováno. Absolvováním vysoké školy člověk zlepšuje své vyhlídky na trhu práce, nebo naplňuje svůj osobní zájem o daný obor. Souhlasím a prosazuji zavedení školného na univerzitách a vysokých školách. Považuji současný systém, kdy ostatní přispívají ze svých daní na studium těm, kterým pak výsledky studia ponesou osobní profit, za nespravedlivý. Stát tu není od toho, aby zaručoval vysokoškolské vzdělání a neměl by ho tedy ani hradit. Samotnou výši školného si má pak každá vysoká škola určovat sama stejně, jako následně ručit v rámci své odpovědnosti za kvalitu výuky. Jsem zastáncem volného trhu bez regulací a školné pomůže zvýšit tolik žádoucí skutečnou konkurenci mezi vysokými školami a jejich absolventy. Ano, podporujme jednoznačně všemožně ty talentované, kteří si skutečně nemohou studium dovolit ani za pomoci svých rodičů, na které jistě budou pamatovat po uplatnění se na trhu práce. Ale dělat z podpory plošný princip? Plošná podpora čehokoli jde proti principu skutečné potřebnosti.

No a státní maturity? Podle mého přesvědčení jsou nesmyslem. Jediným výsledkem bude průměrnost, další náklady na státní rozpočet a omezení volby studenta v zaměření na jeho individuální zájmy. Vždyť právě ona rozdílnost a rozmanitost žene lidi vpřed a dává jim příležitost být lepší, než ostatní. Budou-li mít všichni stejnou státní maturitní zkoušku, znamená to snad, že jsou všichni stejně dobří? Tomu snad nemůže věřit ani ten největší zastánce státních maturit. A že má státní maturita sloužit také pro rozhodování vysokých škol o přijetí? I pro vysoké školy by přece v rámci volné soutěže měla být volnost v rozhodnutí, zda požadovat maturitu či jiný certifikát k přijetí ke studiu, nebo zda budou požadovat složení vlastních přijímacích zkoušek, samozřejmostí. Ony mají ručit za výsledek, ne stát.

skolstvi_ano.PNGOsobně jsem přesvědčen, že našemu školství ve skutečnosti prostě chybí pravidla volného trhu. Možnost mít stejné výchozí a spravedlivé podmínky, s minimem zásahu státu. I zde podle mého přesvědčení platí, že by takový postup zcela přirozeně nutil školy k nejvyšším možným výsledkům při výuce, k aktivní a vyšší kvalifikaci učitelů, rodičům by umožnil větší svobodný výběr škol pro své děti a ty by s postupem věku motivoval k výběru takových středních a vysokých škol, které jim umožní uplatnění v životě a práci, kterou by chtěly opravdu dělat. Zatím v České republice v mnoha případech produkujeme studované lidi v oborech, po kterých není poptávka a lidé s tituly nakonec stejně dělají něco úplně jiného. Věřím, jakkoli jsem já uvedenými školami neprošel, že není správnou cestou mít titul za každou cenu a pak nenajít uplatnění.

Také ve školství dle mého přesvědčení platí, že kuratela státu nad životy rodičů, dětí a škol je na škodu a vytváří podhoubí jedině pro průměrnost. A to není dobrá cesta ani pro občany, ani pro jejich (nikoli politiků a vlády) stát. Kde jinde a na jakém místě začít pomáhat tolik žádoucím a novým individualitám, než právě ve školách.


Aktuálně si dovoluji také doporučit článek:
Se socialismem je nutné bojovat všemi prostředky. Pozitivní diskriminace ve zdanění je doménou socialistů. Jiří Paroubek chce zdanit z těch, co produkují hodnoty, co se ještě z posledních sil hýbe a přerozdělit to jeho „obyčejným lidem“ (všem politicky korektním se omlouvám, ale ruku na srdce, opravdu se ani trochu nezasmějete...? ;-)...: Mádl a Issová? Tak se podívejte na pohádku o 13 důchodech ;-)


.

Autor: František Matějka | úterý 11.5.2010 12:12 | karma článku: 27.31 | přečteno: 2522x

Další články blogera

František Matějka

Zažil jsem svobodu. Chci, aby moje děti měly šanci ji ještě ochutnat

Zažil jsem dobu, kdy auta měla pořádné motory. Policajt se na vás usmál, když jste na chopperu neměli helmu. Cigáro jste si, věřte nevěřte, zapálili v hospodě. Holky a kluci věděli, co a proč mají dole a neměli v tom bordel.

21.9.2019 v 21:36 | Karma článku: 48.47 | Přečteno: 11530 | Diskuse

František Matějka

Neskočme na klimatický alarmismus. Zničilo by nás to

Klimatický alarmismus je nebezpečnější, než si mnoho lidí připouští. Otevírá stavidla tzv. „nouze“, tedy stavu, pod který se legálně schovají zakázky z ruky bez výběrových řízení, krádeže a různé formy znárodňování. Ale nejen to.

19.8.2019 v 22:25 | Karma článku: 47.04 | Přečteno: 8744 | Diskuse

František Matějka

Slušný člověk po cizím nesáhne aneb veřejný versus soukromý majetek

Po vášnivé debatě o plošném zákazu kouření v restauracích a hospodách nakonec prohrála svoboda souboj s demokracií. A salámovou metodou přicházejí další oblasti. Aktuálně jsou na řadě například prázdné soukromé byty.

6.8.2019 v 20:05 | Karma článku: 46.07 | Přečteno: 5982 | Diskuse

František Matějka

Je po volbách do Evropského parlamentu. Reforma nebude, nic se nezměnilo

Máme po volbách do Evropského parlamentu. Protagonisté EU si otřeli čelo a oklepali se, protože mají další roky jisté. V oblastech, kde před volbami ubrali plyn, aby nenaštvali voliče, přidali teď do eurounijního auta nitro.

15.7.2019 v 11:30 | Karma článku: 38.00 | Přečteno: 1228 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Ani já nemám chuť slavit 17. listopad, pokud bude v režii jen pražské kavárny

Pan prezident Miloš Zeman oznámil, že se nebude účastnit veřejných akcí k 30. výročí Sametové revoluce. Pokud by ty oslavy pořádal jen někdo napojený na pražskou kavárnu, tak bych se neúčastnil ani já.

23.9.2019 v 18:33 | Karma článku: 29.24 | Přečteno: 439 |

Martin Braun

Padesát odstínů Grety

Anebo možná více. Kdo ví. Ten název je spíše jen taková hříčka, která mně napadá, když vidím, že tato útlá dívenka na nás čtenáře a diváky vykukuje ze všech možných míst a hlásá svá postpubertální moudra.

23.9.2019 v 17:34 | Karma článku: 31.57 | Přečteno: 771 | Diskuse

Jan Ziegler

Ne antisemitismu a protiizraelská nenávist islamistů v OSN

Čeští poslanci by měli co nejdřív schválit rezoluci odsuzující antisemitismus a cílené dehonestování Izraele. Dobrý příklad předvedla Mezinárodní federace juda, která suspendovala islamistický Írán.

23.9.2019 v 16:43 | Karma článku: 21.31 | Přečteno: 300 | Diskuse

Vilém Barák

Sovětské pomníky, ruské teritoriální značky

Snaha o zřízení památníků legionářům například v Samaře, uralském Zlatoustu a Lipjagách se podobá prorážení zdi hlavou. Bylo by nejlepší smlouvu s Ruskem vypovědět a péči o hroby zajišťovat pouze podle Ženevské úmluvy.

23.9.2019 v 16:06 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 311 | Diskuse

Jan Polanecký

Zregulovat, zakázat a zavřít je, až zčernaj!

Mentalita zákazů, usměrňování a represe se v České republice šíří od konce 90. let jako nezvladatelná infekce. A já pevně věřím, že nejsem sám, komu to už silně leze krkem.

23.9.2019 v 13:00 | Karma článku: 36.65 | Přečteno: 1346 | Diskuse
Počet článků 1592 Celková karma 47.19 Průměrná čtenost 6493

František Matějka (*1970) je předsedou celostátní Strany nezávislosti České republiky a předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz

Najdete na iDNES.cz