Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. dubna 2020 Hugo

To strach lidí je důvodem násilí na mítincích ČSSD

5. 05. 2010 15:28:23
Na každém rohu čtu o tom, jak ten či onen odsuzuje projevy násilí na předvolebních mítincích. Přemýšlím, jaké prostředky lidé mohou užít před tím, než ke skutečnému násilí přistoupí a kde je ten bod zlomu.

mitink_cssd.PNG
Je, nebo není, násilí legitimním způsobem prosazování myšlenek v případě, že selžou všechny jiné nenásilné způsoby? Kdysi někdo z moudrých prohlásil, že „síla bez práva je bezprávím, ale právo bez síly je bezzubé“. Mezi naše základní občanská práva patří právo na to, aby byla zachována naše důstojnost, osobní čest, dobrá pověst a chráněny naše jména. Máme právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života, ale také na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním nebo jiným zneužíváním údajů o nás. Jedním z dalších práv je pak právo na získávání prostředků pro své životní potřeby prací s tím, že o ty z nás, kteří toto právo nemohou bez své viny vykonávat, se stát postará.

Jiří Paroubek a jeho ČSSD vše výše uvedené systematicky porušuje. Činí takové kroky, díky kterým se řada občanů České republiky cítí být poškozena na své důstojnosti a osobní cti, v kontextu příslušnosti k našim národům a jejich obrazu v zahraničí. Stačí si vzponenout na pád vlády minulý rok. Nové legislativní normy, které chtějí po volbách zavést, zasahují stále více do našeho soukromí. Připravovaná socialistická opatření, díky kterým mohou prostřednictvím státu „legálně“ o občanech shromažďovat stále více osobních údajů, jednoznačně uplatňují kolektivní a plošnou presumpci viny. A hmotné zajištění státem těch, co nemohou bez své viny pracovat? Kolik takových opravdu je v poměru k těm, co dostávají dávky a podpory?

ČSSD bez skrupulí ve svých kampaních lže. Lžou o sobě i druhých. Jejich představitelé sami systematicky porušují zákonné normy, etické principy, pošlapávají křesťanské hodnoty a slovo „morálka“ se díky nim, ačkoli by měli jít příkladem, stalo pomalu historickým artefaktem. Co může dělat člověk proto, aby byl vyslyšen? Jistě, může stát a dívat se. Může také držet transparent a křičet. Může se spojit s ostatními a pochodovat průvodem. Může psát petice a horu dopisů na všechny strany. Jenže nic z toho nezabírá a vlak jede dál. Nejenže nezastaví a neposlouchá, ale ani nepřibrzdí.

Pod pojmem „odpor“ slovníky nabízí „vyjádření společenského odporu“. Nenabízí již bližší definici toho, co si pod tím slovem „vyjádření...“ máme představit. Z historie víme, jakých forem odporu jsou lidé schopni. Nedělejme si iluze o tom, že na to zapomněli. Lidé to mají v genech. Problém společenského odporu, který v sobě nese prvky otevřeného násilí, nikdy nepřichází ze dne na den. Takový stupeň je jen a pouze onou pomyslnou kapkou, která přetekla, zatímco předchozí nenásilné snahy lidí nebyly vyslyšeny a nebyla jim věnována dostatečná pozornost těch, co jsou nahoře.

Naléhavě nabádám politiky ČSSD, aby se nezabývali trestními oznámeními na nespokojené občany, aby neřešili co se děje, ale konečně proč se to děje. Násilí zpravidla lidé volí skutečně až jako poslední formu v okamžiku, kdy se jim přirozené právo vytrácí mezi prsty a oni využili již všech jim dostupných prostředků k tomu, aby svou nespokojenost dali vědět před tím a ještě včas. Každý normální člověk si je vědom skutečnosti, že za akcí následuje reakce. První zmínky o aktuálním násilí jsou tedy dle mého soudu pouhou reakcí občanů na předchozí akce politiků. Nic jiného v tom netřeba hledat.

Přesto všechno se však skutečně obávám, že Jiří Paroubek dál nebude mít otevřené oči a bude nadále odmítat skutečně naslouchat. V takovém případě se ale musíme všichni připravit na to, že prut nelze ohýbat donekonečna a hranice zlomu přichází naráz. Oproti tomu, co se děje v jiných státech, u nás k žádnému násilí na politických mítincích v podstatě ještě nedošlo. Obávám se však, v kontextu jeho přetrvávajícího postoje, že je to jen otázkou času. Byl jsem se podívat na několika mítincích ČSSD a neviděl jsem v očích nesouhlasících lidí ani úsměvy, ani radost z toho, co dělají. Viděl jsem strach. Domnívám se, že právě strach z toho, co chtějí socialisté prosadit, je hnacím motorem možného násilí. Strach o svobodu je totiž velká motivace i k takovým krokům, které byste jinak nikdy v životě neudělali...


Aktuálně si dovoluji také doporučit článek:
Politici by měli jít v dodržování zákonů a předpisů příkladem občanům. Zejména tam, kde nejsou určeny automaticky sankce. Ale vysvětlujte tohle Kocábovi, který má starost o naše multikulturalistické blaho....:
Vyhlašuji soutěž o Pomatence roku. Můj favorit: Michael Kocáb


.

Autor: František Matějka | středa 5.5.2010 15:28 | karma článku: 42.26 | přečteno: 5921x

Další články blogera

František Matějka

Děkuji za fantastickou příležitost zažít upřímnou solidaritu v této zemi

Koronavirus přinesl strach, zmar, nenávist i kýbly žluče. Přinesl ale také očekávání, naději, víru a nové příležitosti. A hlavně přinesl upřímnou a dobrovolnou solidaritu, jaká tu nebyla desítky let. Nevěřil bych, že to zažiju.

29.3.2020 v 19:22 | Karma článku: 38.19 | Přečteno: 1403 | Diskuse

František Matějka

Byl jsem tam. Happy Brexit Day, jednu vteřinu jste v EU a druhou už ne

Představte si to. Stojíte na jednom místě a ani se nehnete. Na rozdíl od Dobytí severního pólu Járy Cimrmana a slavného „Jdu na sever. A už jdu na jih!“, nemusíte udělat jediný krok. Jednu vteřinu jste v EU a druhou už ne.

5.2.2020 v 19:14 | Karma článku: 44.36 | Přečteno: 4839 | Diskuse

František Matějka

Poslední týden existence staré EU. Brexit. Naděje pro polovinu Evropy

Byly dny, které mám v paměti. Jako by to bylo včera. Třeba když jsem byl u porodů synů, mámu držel za ruku při odchodu, v přímém přenosu se díval na útok na Světové obchodní centrum, nebo když Britové rozhodovali o odchodu z EU.

25.1.2020 v 17:38 | Karma článku: 45.61 | Přečteno: 6618 | Diskuse

František Matějka

Jsou hasičák a lékárnička OK? Pak je logicky v pořádku i držení zbraně

Integrovaný záchranný systém zahrnuje Hasičský záchranný sbor ČR, poskytovatele zdravotnických záchranných služeb a Policii ČR. Skvělá a potřebná věc. Ale než přijedou, jsme na to sami. Proto máme hasičák a lékárničku. A zbraň.

5.12.2019 v 13:22 | Karma článku: 42.30 | Přečteno: 2089 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Andre Martirosyan

Čína, koronavirus, spiknutí: jak přesvědčit svět, aby vás měl rád

Koronavirus způsobující nemoc COVID-19 vznikl v Číně a rychle se rozšířil mimo jiné kvůli nedostatku včasné reakce čínských úřadů. Nyní se to tamní vláda snaží relativizovat a stavět se do role zachránce. A my jim to věříme.

31.3.2020 v 15:00 | Karma článku: 27.04 | Přečteno: 645 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Smrt. Promořeno. Dříve či později dožene čínská chřipka každého...

Znamená to snad, že virus nakonec dožene všechny těžce nemocné a velmi staré lidi s oslabenou imunitou? Ti mrtví zatím hovoří dost jasně. U nás nezemřel žádný mladý zdravý člověk, či snad dokonce dítě. Je to důvod k oslavě....?

31.3.2020 v 13:31 | Karma článku: 17.78 | Přečteno: 848 | Diskuse

Jan Dvořák

Kdo bude na koni, až se tady vyhlásí „Orbánův“ stav?

Opozice hřímá. Ing. Kalousek se dokonce vyzbrojil třemi pistolemi, ministr Hamáček uklidňuje, že jde jen o materiál k diskusi, premiér připustil, že návrh se příliš nepovedll - zřejmě chce dopilovat. A navíc není vhodná doba. Prý.

31.3.2020 v 11:53 | Karma článku: 17.55 | Přečteno: 851 | Diskuse

Jan Ziegler

Česko odmítlo evropský nákup roušek

Evropská unie nemůže reagovat na koronavirovou krizi stejně jako Čína nebo USA, z jednoduchého důvodu, není to stát, ale společenství států. Navíc jistí jedinci svádí na Unii vlastní selhání.

31.3.2020 v 11:20 | Karma článku: 20.92 | Přečteno: 1107 | Diskuse

Vladimír Zeman

Spolčení hlupců aneb to nevymyslíš.

Nevěřícně čtu na liště programu ČT 24. WHO nevidí smysl ve všeobecném nošení roušek. Je to spolčení hlupců, nebo o co vlastně v kauze koronavirus jde? Pokud se svět nespojí v nějakém řešení této krize a nebude postupovat jednotně

31.3.2020 v 10:35 | Karma článku: 38.20 | Přečteno: 1467 | Diskuse
Počet článků 1597 Celková karma 42.71 Průměrná čtenost 6494

František Matějka (*1970) je předsedou Strany nezávislosti České republiky a předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz

Najdete na iDNES.cz