Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. dubna 2020 Hugo

Václav Klaus a rozpočet. Tragikomedie v přímém přenosu?

28. 12. 2009 18:35:51
Václavu Klausovi a televizi Prima se podařil podle mě mistrovský kousek. Veselé podepsání rozpočtu společně s tragedií jeho dopadů v přímém televizním přenosu. Gratuluji!

Kritici prezidenta z řad novinářů, některé veřejnosti, zdejších blogerů i diskutujících se pustili do Klause za podle nich okázalé podepsání rozpočtu v televizi v rámci včerejšího pořadu Partie. Někteří píší, že je nedůstojné, jiní jak to zvedne sledovanost, že si z toho Václav Klaus udělal vlastní šou, a že ne vše je nutné, aby z politiky v televizi bylo. Tak jsem se na to pokusil podívat z jiného pohledu. Ve svých argumentacích bohužel totiž většinou opět spojili svou obecnou antipatii ke Klausovi jako osobě s aktem podpisu v televizi.

1) Rozpočet předložila vláda bez mandátu z řádných voleb. Současné parlamentní strany ji v tom nechaly vymáchat nos, protože komu by se chtělo předkládat před supervolebním rokem (budeme mít troje volby) návrh rozpočtu s historicky nejvyšším deficitem. Jsem navíc bytostně přesvědčen, že na deficitních schodcích se v České republice každý rok podepisuje i toto.

2) Prezident správně v pořadu Partie připomenul lidem fakt, na který mnozí zapomínají. Tato vláda nemá ve sněmovně jediného svého poslance.

3) Představitelé politických stran ve sněmovně buď schválili, nebo nechali projít rozpočet bez své účasti na hlasování. Někteří jej v podstatě ještě svými návrhy prohloubili.

4) Nikdo z nich se ani na chvíli nezamyslel nad nutností škrtů. Ty, které navrhl Janota, jsou podle mě kosmetické. On by možná navrhl i větší, jenže si byl moc dobře vědom skutečnosti, že ta přerozdělovací parta ve sněmovně mu to stejně kvůli svým volebním úplatkům neprohlasuje, tak proč by se snažil. Pochopení pro něj ovšem nemám. Měl podle mě předložit takový rozpočet, za kterým by si stál s ohledem na skutečné potřeby této země (zejména v době krize) a našich dětí srdcem i duší a v případě neúspěchu ve sněmovně položit funkci ministra. Dokonce se domnívám, že v takovém případě měla odstoupit celá vláda a nechat jim v tom všem před volbami vymáchat hubu.

5) Klaus, na rozdíl od parlamentních politiků, uvažoval i o variantě rozpočtového provizoria, ovšem jak správně podotkl v pořadu – pouze za předpokladu, že by v dohledné době několika málo měsíců byla šance na jeho skutečnou korekci. Stejně jako to kdysi udělal on. Sledovali tenkrát v rozpočtovém provizoriu počátkem devadesátých let měsíc za měsícem a teprve podle výsledků provedli škrty a navrhli rozpočet.

6) Pokud by rozpočet nepodepsal (jakkoli jsem jej já sám k tomu v jiném článku vyzýval), bylo by to teprve z jeho strany pro jeho odpůrce vnímáno jako pouhé gesto. Pravděpodobně by nám nakonec jen stouply náklady a administrativa se správou státní kasy kvůli několika dnům. Ačkoli je pravděpodobnější, že pokud by se zákon vrátil do sněmovny, parlamentní strany by jej bez skrupulí, s vidinou „potřeby“ svých příspěvků ze státní kasy před dalšími volbami, odhlasovali ještě tentýž den. Poslanci by dorazili z dovolené, z nemocnic, na vozíku, prostě odkudkoli, i kdyby byla neděle nebo svátek. Fischer s Janotou by svých funkcích zůstali. Nestalo by se tedy vůbec nic.


podpis_rozpoctu.PNG
Jsem velmi rád, že občanům této země zpřístupnil prezident i Prima akt podpisu státního rozpočtu. Nikoli proto, že bych nad ním jásal. Řadu poslanců bych snad i za takové hlasování postavil nejraději ke zdi. Jsem rád proto, že jsme v přímém přenosu mohli bez střihů, zásahů mediální cenzury a novinářských a politických zkratek, slyšet celé zdůvodnění prezidenta republiky. Kdo ho korektně slyšet chtěl, slyšel. Alespoň nám dali tu příležitost.

A mimochodem, pro mě tohle není o Václavu Klausovi. Jako občan bych podpis takového dokumentu chtěl vidět už z principu za jakéhokoli prezidenta. Viděl jsem totiž v televizi už podpisy řady daleko méně důležitých dokumentů, než je ten, který mou pětičlennou rodinu, aniž bychom za to mohli, zavazuje k dalším necelým devadesáti tisícům k tomu dosavadnímu půl milionu. Nikoli ovšem podpisem či nepodpisem prezidenta, ale díky poslancům v parlamentu, kteří nám vládnou...

Autor: František Matějka | pondělí 28.12.2009 18:35 | karma článku: 28.35 | přečteno: 2131x

Další články blogera

František Matějka

Děkuji za fantastickou příležitost zažít upřímnou solidaritu v této zemi

Koronavirus přinesl strach, zmar, nenávist i kýbly žluče. Přinesl ale také očekávání, naději, víru a nové příležitosti. A hlavně přinesl upřímnou a dobrovolnou solidaritu, jaká tu nebyla desítky let. Nevěřil bych, že to zažiju.

29.3.2020 v 19:22 | Karma článku: 38.16 | Přečteno: 1402 | Diskuse

František Matějka

Byl jsem tam. Happy Brexit Day, jednu vteřinu jste v EU a druhou už ne

Představte si to. Stojíte na jednom místě a ani se nehnete. Na rozdíl od Dobytí severního pólu Járy Cimrmana a slavného „Jdu na sever. A už jdu na jih!“, nemusíte udělat jediný krok. Jednu vteřinu jste v EU a druhou už ne.

5.2.2020 v 19:14 | Karma článku: 44.36 | Přečteno: 4839 | Diskuse

František Matějka

Poslední týden existence staré EU. Brexit. Naděje pro polovinu Evropy

Byly dny, které mám v paměti. Jako by to bylo včera. Třeba když jsem byl u porodů synů, mámu držel za ruku při odchodu, v přímém přenosu se díval na útok na Světové obchodní centrum, nebo když Britové rozhodovali o odchodu z EU.

25.1.2020 v 17:38 | Karma článku: 45.61 | Přečteno: 6618 | Diskuse

František Matějka

Jsou hasičák a lékárnička OK? Pak je logicky v pořádku i držení zbraně

Integrovaný záchranný systém zahrnuje Hasičský záchranný sbor ČR, poskytovatele zdravotnických záchranných služeb a Policii ČR. Skvělá a potřebná věc. Ale než přijedou, jsme na to sami. Proto máme hasičák a lékárničku. A zbraň.

5.12.2019 v 13:22 | Karma článku: 42.30 | Přečteno: 2089 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Andre Martirosyan

Čína, koronavirus, spiknutí: jak přesvědčit svět, aby vás měl rád

Koronavirus způsobující nemoc COVID-19 vznikl v Číně a rychle se rozšířil mimo jiné kvůli nedostatku včasné reakce čínských úřadů. Nyní se to tamní vláda snaží relativizovat a stavět se do role zachránce. A my jim to věříme.

31.3.2020 v 15:00 | Karma článku: 26.80 | Přečteno: 620 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Smrt. Promořeno. Dříve či později dožene čínská chřipka každého...

Znamená to snad, že virus nakonec dožene všechny těžce nemocné a velmi staré lidi s oslabenou imunitou? Ti mrtví zatím hovoří dost jasně. U nás nezemřel žádný mladý zdravý člověk, či snad dokonce dítě. Je to důvod k oslavě....?

31.3.2020 v 13:31 | Karma článku: 17.55 | Přečteno: 831 | Diskuse

Jan Dvořák

Kdo bude na koni, až se tady vyhlásí „Orbánův“ stav?

Opozice hřímá. Ing. Kalousek se dokonce vyzbrojil třemi pistolemi, ministr Hamáček uklidňuje, že jde jen o materiál k diskusi, premiér připustil, že návrh se příliš nepovedll - zřejmě chce dopilovat. A navíc není vhodná doba. Prý.

31.3.2020 v 11:53 | Karma článku: 17.55 | Přečteno: 837 | Diskuse

Jan Ziegler

Česko odmítlo evropský nákup roušek

Evropská unie nemůže reagovat na koronavirovou krizi stejně jako Čína nebo USA, z jednoduchého důvodu, není to stát, ale společenství států. Navíc jistí jedinci svádí na Unii vlastní selhání.

31.3.2020 v 11:20 | Karma článku: 20.91 | Přečteno: 1079 | Diskuse

Vladimír Zeman

Spolčení hlupců aneb to nevymyslíš.

Nevěřícně čtu na liště programu ČT 24. WHO nevidí smysl ve všeobecném nošení roušek. Je to spolčení hlupců, nebo o co vlastně v kauze koronavirus jde? Pokud se svět nespojí v nějakém řešení této krize a nebude postupovat jednotně

31.3.2020 v 10:35 | Karma článku: 38.05 | Přečteno: 1444 | Diskuse
Počet článků 1597 Celková karma 42.71 Průměrná čtenost 6494

František Matějka (*1970) je předsedou Strany nezávislosti České republiky a předsedou spolku Centrum nezávislosti České republiky. Více informací najdete na www.frantisekmatejka.cz

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Influencer olizoval toaletu v rámci koronavirové výzvy. Nyní má COVID-19

V době šíření koronaviru obletěla svět sociálních médií nesmyslná výzva, která vybízí k tomu, aby lidé olízli sedátko...