Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda chce, aby policie mohla podivínům sebrat zbraně. Takový nástroj k perzekuci nesmí státní moc dostat do rukou

9. 09. 2015 9:50:27
„Když lidé upozorní na zvláštní chování ozbrojeného souseda kupříkladu radnici, policie mu pak okamžitě zbraň či munici zabaví. Preventivně.“ Myslel jsem, že tyhle praktiky už nezažiju.

Ve věci tragédie v Uherském Brodě, při které vrah zabil osm lidí a pak sebe, neselhali podle představitelů státní moci policisté, státní zástupci, ani inspekce. Prostě neselhal nikdo a vše bylo OK. Podle toho, co nyní navrhuje vláda za opatření, je zřejmé, že jedinými viníky, vůči kterým bude po tragédii v Uherském Brodě přijato nějaké opatření, jsou všichni držitelé zbrojních průkazů plošně. Já jsem nadále skálopevně přesvědčen, že jediným viníkem té tragédie byl vrah, že podobným excesům zabránit nejde, a že přijímat plošná opatření vůči všem občanům, majícím povolení legálně držet palnou zbraň, je nesmysl. Jenže to je asi příliš jasné a jednoduché a nelze na tom vytřískat ani politické body u lidí typu „mně se zbraně nelíbí“, ani peníze z veřejných rozpočtů na posílení represe proti bezúhonným a netrestaným občanům, kteří jsou v kombinaci s vlastnictvím palných zbraní vnímáni jako hrozba pro každou socialistickou vládu na světě.

Mluvčí ministerstva vnitra k návrhu říká: „Pokud ji nevydá dobrovolně, bude policie oprávněna vstoupit do obydlí a zbraně tam zadržet. Je to vlastně předběžné opatření. Držitel zbrojního průkazu pak bude povinen podstoupit mimořádnou lékařskou prohlídku.“ Pokud lékař zjistí, že netrestaný a bezúhonný občan je podle něho (!) v pohodě, zbraň mu policie vrátí. Podívejme se na úskalí takového postupu. Nabízím pár realistických situací, které mohou nastat:

1) Sousedé si mezi sebou budou vyřizovat účty. Zastáváte názor, že soused nemá na vaší oplocené parcele co dělat a dáváte mu to permanentně najevo? Kritizujete ho za to, že dělá průběžně bordel ve společných prostorách? Nebo ho férově informujete předem, že nejste ovce na porážku a nebudete mu tolerovat jeho fyzické výpady v ožralosti proti ostatním, a že pokud situace přesáhne mez, hodnotitelnou jako trvající útok na život, zdraví nebo majetek jiných, a on to jednou přežene, zasáhnete v souladu se zákonem? Může se snadno stát, že budete takovým sousedem označeni za nebezpečného podivína, kterého sama policie na základě udání v rámci presumpce viny třeba na měsíc, než bude posudek hotov, odzbrojí.

2) Řekněme, že vám policie zbraň tzv. preventivně odebere a určí psychologa, který bude úředně zkoumat, jestli nejste podivín. Žijeme v době, kdy představitelé státní moci označují řadu občanů zcela neprávem a účelově za rasisty, xenofoby či homofoby. Tito lidé ve skutečnosti netrpí strachem z neznámého a nenávistí vůči ostatním, ale jsou empatičtí k poučení se z dějů a reality, které vidí, a které státní moc přes veškerou propagandu není schopna v zájmu zdánlivého blaha všech utajit. Tito lidé mohou být v očích státní moci poslušných psychologů šmahem za podivína označeni. Ono totiž postavit hodnocení duševního stavu jednoho jen na názoru a razítku druhého, fakt smrdí, zejména když má ten s razítkem v ruce jiný světonázor, než vy.

3) Byl jsem v minulosti státní mocí exemplárně potrestán pokutou ve výši 4.000,- Kč ve správním řízení za to, že jsem s podporou věcných argumentů veřejně v médiích vyzýval občany České republiky k neúčasti na sčítání lidu. Dokážu si proto velmi snadno představit, že představitelé státní moci, řízení politickými rozhodnutími, budou cíleně perzekvovat jim nepohodlné občany, kteří by je v jejich křeslech mohli ohrozit, tím, že na základě anonymního udání prostě občana „udělají“, aby měl svých starostí dost a neměl čas a energii jít proti nim. O možné pomstě policistů vůči občanům za to, že si dovolili například upozornit na jejich chování, ani nemluvě.

4) No a na závěr jsem si nechal tu dle mého soudu nejhorší situaci. Galerka má vyhlídnutou oběť pro přepadení, loupež, nebo krádež majetku. Stačí jedno kvalitní sofistikované udání a policie sama jí budoucí oběť předem odzbrojí. A to nepočítám případy, kdy byli někteří policisté sami v roli tipařů členy galerky. Ani tomu se v budoucnu nelze vyhnout, jsme jenom lidi.

Jistě jsem nevyčerpal všechny možnosti zneužití vládního návrhu. Děkuju, ale nechci. Chci naopak věřit, že se ve sněmovně najde dost hlasů, které jen kvůli excesu jednoho vraha, excesu, který se občas bohužel stane napříč všemi obory lidské činnosti jako součást života ve společnosti, neudělají skrze návrh vlády z občanů na podnosu předvařené oběti budoucí perzekuce a násilí.

Autor: František Matějka | středa 9.9.2015 9:50 | karma článku: 43.10 | přečteno: 3125x

Další články blogera

František Matějka

Referendum o Evropské unii bude. Není otázkou, jestli bude, ale kdy bude

Stále častěji zaznívají slova o tom, že lidé nemají na to se rozhodnout správně, což však v době vstupu do EU zjevně nevadilo. Pro volbu prezidenta přímé hlasy voličů nevadí, rozhodnout o osudu vlastního státu však už nesmí.

1.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 48.17 | Přečteno: 12152 | Diskuse

František Matějka

Konec přešlapování. Střelci si budou muset vybrat. Buď ohnou hřbet, nebo si vyberou czexit

Zapomeňte na to, že nepřítelem EU je terorista s ilegální zbraní. Terorista slouží jako záminka k utahování šroubů. Nepřítelem EU je ve skutečnosti slušný občan členského státu, který má zbraň legální.

8.12.2016 v 11:05 | Karma článku: 48.70 | Přečteno: 24377 | Diskuse

František Matějka

Evropská komise navrhuje, aby dal stát povinně lidem práci. Tam už jsme byli. V padesátých

Brusel přišel s návrhem pilíře nových sociálních práv v EU. Držte si své peněženky. Stát by měl, mimo mnoho jiného, zajistit všem lidem po škole práci. Naše padesátá léta jsou zpět. Komunisté tomu tehdy říkali umístěnka.

22.11.2016 v 19:33 | Karma článku: 47.90 | Přečteno: 15525 | Diskuse

František Matějka

Kauza Brady. Když se dva perou a baví o ničem, třetí se smějí a řežou svobodu

Antichartista Bartoška zase podepsal, Krnáčová dala po prezidentovi Číny i Bradymu klíč od Prahy, na Staromáku mluví o svobodě lidé, kteří tlačí EU, a Vojtěch Dyk s mobilem vyrobeným v Číně bojuje za lidská práva.

30.10.2016 v 10:36 | Karma článku: 47.61 | Přečteno: 8770 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Pavlíček

Samizdat III.: Svět jak má být, skončil v roce 1914 na sv. Annu

Teoreticky by nás lidé ve vedení společnosti za naše daně měli chránit před nebezpečím, tihle nás okrádají, předhazují nás lobbistickým skupinám, oligarchům s jejich subvencemi a dotacemi, tisknou peníze a zadlužují nenarozené

26.9.2017 v 14:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 27 | Diskuse

Aleš Merta

Dovozem levné pracovní síly k vyšším mzdám?

Téměř všechny politické strany nám před volbami slibují růst mezd a naivní občan jim to „žere“, protože tato perspektiva je velice lákavá.

26.9.2017 v 13:23 | Karma článku: 6.19 | Přečteno: 210 | Diskuse

Jiří Nápravník

Co jsi dělal před 28 lety?

Budeme se stále zabývat tím kdo a co dělal před listopadem 89? Myslím, že již dávno nadešel čas lidi posuzovat podle toho co dělají a jak se chovají dnes.

26.9.2017 v 13:14 | Karma článku: 10.37 | Přečteno: 264 | Diskuse

Adam Tomáš

Spotřebitelé všech zemí ochraňte se sami!

S odstupem několika dní musím reagovat na proběhlou „superdebatu” trojek a čtyřek ve vedení politických stran, které mají určitou šanci dostat se do sněmovny. Tragikomedie v duelu Jaromíra Soukupa na TV Barrandov.

26.9.2017 v 11:33 | Karma článku: 10.20 | Přečteno: 434 | Diskuse

Vladislav Svoboda

Proč hnutí Ano vyhrává předvolební průzkumy?

V podstatě od posledních voleb v roce 2013, vždy vyhrává předvolební průzkumy hnutí Ano. Dokonce těsně před volbami strmě stoupá. Asi vás zajímá proč?

26.9.2017 v 11:11 | Karma článku: 24.89 | Přečteno: 1211 | Diskuse
Počet článků 1575 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6486

František Matějka (*1970) je český bloger, držitel ocenění Bloger roku 2010, 2011 a 2012 na iDNES.cz. V roce 2013 se umístil na třetím místě, v letech 2014 a 2015 na místě druhém. Je předsedou celostátního politického hnutí Referendum o Evropské unii.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.