Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Viníci tragické střelby v Uherském Brodě byli nalezeni. Jsou jimi držitelé zbrojních průkazů. Všichni

13. 05. 2015 10:29:04
„Policie nepochybila, ale prostor pro zlepšení vidíme.“ Politici ho vidí v zapojení novodobých uličních výborů do přidělování zbrojních průkazů a průběžné kontroly jejich držitelů, a také vzniku registru přestupků. Mají jasno.

Začněme legislativou. „Myslím si, že při vydávání zbrojních průkazů by měl být větší vhled obce, která dostane nový nástroj: registr přestupků. Vedle toho by se také obec měla ze zákona vyjadřovat k tomu, kdo zbrojní pas dostane,“ uvedl ministr vnitra Chovanec. „Znáte takové ty lidi, kteří se chronicky dopouští přestupků, následně se vyhýbají správnímu řízení, vymlouvají se na osobu blízkou nebo s pomocí právních kliček z toho vyklouznou. My jsme chtěli, aby takové záznamy o těch osobách tam byly, opravu jsme moc chtěli, ale bohužel to neprošlo. Chtěli jsme, aby ten strážník, když s někým jedná, aby přesně věděl koho má před sebou, že ten člověk je recidivista a že už třeba patnáctkrát z toho vyklouznul, tak aby si na něj dal pozor,“ pronesl přednášející na celostátním setkání zástupců Městské a obecní policie, když komentoval možné rozšíření registru přestupků. Trochu fašista, ne? Zatím to neprošlo, ale kdo ví, co utáhnou zítra.

Pokračujme závistí a předpojatostí. Představil jsem si sousedy. Shodou okolností sedí třeba v nějakých obecních či městských orgánech (nedej bože jsou dokonce členy městské či obecní policie – viz výše) a měli by se po tom, co je opakovaně vzdělávám bez nároku na dotační tituly, že mají ohnout hřbet pro exkrementy svého psa, že odpadky patří do sběrného dvora a ne na cizí parcelu za městem, že pokračování výchovy jejich dětí po vzoru skandinávských zemí bude znamenat tak akorát třetí vysklené okno v ulici a další poškrábané auto na parkovišti, nebo že otočit se k bitému na ulici zády může znamenat, že tam bez pomoci budou jednou ležet oni, čímž je samozřejmě téměř permanentně točím, vyjadřovat k tomu, jestli jsem já způsobilý držet a nosit zbraň. Vzpomněl jsem si taky na předsedu senátu Milana Ference, který z pozice soudce pronesl před odsouzením Václava Houšteckého poznámku „mně se zbraně nelíbí“, a po zjištění, že obviněný nosil zbraň za účelem osobní ochrany, zavrtěl hlavou a řekl „to jsem ještě neslyšel“. A to je soudce, nikoli člen nějakého uličního výboru.

Co by se stalo, kdyby policie zásadní pochybení připustila? Zbořil by se kus shora budovaného řádu. Občan by mohl dojít snadno k závěru, že místo spoléhání se na policii se bude muset příště spoléhat na sebe (to musí už teď, jen to buď neví, nebo vědět nechce a odmítá to), a že si třeba za tímto účelem pořídí a bude nosit palnou zbraň. Nejhorší možná představa současného státu. Ozbrojení občané. Netrestaní? Bezúhonní? To je vedlejší. Prostě ozbrojení. Myslím, že politické zadání znělo jasně: „Nesmí projet za žádnou cenu.“ No, a protože politici nahoře nemají koule řezat do občanů v této oblasti příliš viditelně a hlavně se svou osobní odpovědností, svěří skrze obdobu uličních výborů pravomoci nad držiteli zbrojních průkazů jejich sousedům. Ideální prostor pro vyřizování si účtů v obci či ve městě.

Myslel jsem si, že by se mohl oprávněně zodpovídat alespoň státní zástupce Kafka, který po střelbě v Uherském Brodě a při vášnivých diskusích na téma zpřísnění podmínek pro držení a nošení zbraní u Moravce pronesl „...ze své praxe mohu říci, že velká část, dokonce bych řekl valná část násilné trestné činnosti je páchána legálně drženými střelnými zbraněmi. To znamená, samozřejmě je na místě jako jistá opatrnost, jak, a velká opatrnost, a to jak při udělování, prodlužování zbrojního oprávnění, tak samozřejmě možná i ve faktické dispozici a možnosti těch, těch držitelů zbrojních oprávnění a držitelů zbraní. To znamená, je zde možná otázka na místě, zda neomezit zákonem počty držených střelných zbraní u konkrétních osob i reálnou fyzickou dispozici s těmi zbraněmi. To znamená, například pokud se týče toho, kdyby ty zbraně měly být fyzicky uloženy a pod jakou kontrolou.“ Došel jsem k závěru, že mohl spáchat trestný čin šíření poplašné zprávy. Svá slova totiž pronesl nikoli pro místní plátek na Zlínsku o místním problému, ale v celoplošném vysílání u celospolečenského tématu. Mýlil jsem se.

Vaše podání jsem dle svého obsahu vyhodnotil nikoli jako trestní oznámení, ale dle ust. § 16b zákona o státním zastupitelství jako stížnost na nevhodné chování státního zástupce,“ napsal mi jeho nadřízený státní zástupce. Pro celostátní vysílání prý totiž svá slova uvedl výrokem „ze své praxe“, která je sice objektivně žalostná co do obsahu jím dozorovaných trestných činů, ale jen lokální. Trestný čin státní zástupce nespáchal a pokárat ho není za co, protože podle nadřízeného státního zástupce byl jeho výstup u Moravce OK. Útěchou nám, kteří to vidíme jinak, budiž tato část jeho vytěžení v rámci šetření: „Státní zástupce Mgr. Roman Kafka se k vašemu podání vyjádřil tak, že nebylo jeho cílem se nikterak dotknout osob, které legálně drží střelnou zbraň a je mu zřejmé, že mnozí z nich se sami stali obětí trestné činnosti a velká část z nich drží zbraň právě a jen z důvodu zvýšení bezpečí svého a svých blízkých.“ Doufám, že si tuto myšlenku, byť založenou trestním oznámením, udrží i v době, kdy bude dozorovat případ nějaké obranné střelby.

Po shrnutí výše uvedeného, kdy podle státu neselhali policisté, neselhali státní zástupci, neselhala inspekce, prostě neselhal nikdo a vše bylo OK, jsem v kontextu navrhovaných úprav ve věci zpřísnění podmínek pro držitele zbrojních průkazů došel k závěru, že jedinými viníky, vůči kterým bude po tragédii v Uherském Brodě přijato nějaké opatření, jsou všichni držitelé zbrojních průkazů plošně. Já jsem přesvědčen, že dosavadní úprava je v pořádku a žádnou změnu nepotřebuje, že bychom ji mohli vyvážet jako know how, a že jediným viníkem byl vrah. Ale to je asi příliš jasné a jednoduché a nelze na tom vytřískat ani politické body u lidí typu „mně se zbraně nelíbí“, ani další zářez do veřejných peněz na vybavení policie (jako by snad nové vrtulníky mohly předejít dalšímu Uherskému Brodu), takže tuto variantu v úvahu nevzali. Smutné, ale je to tak.

Autor: František Matějka | středa 13.5.2015 10:29 | karma článku: 42.74 | přečteno: 4556x

Další články blogera

František Matějka

Referendum o Evropské unii bude. Není otázkou, jestli bude, ale kdy bude

Stále častěji zaznívají slova o tom, že lidé nemají na to se rozhodnout správně, což však v době vstupu do EU zjevně nevadilo. Pro volbu prezidenta přímé hlasy voličů nevadí, rozhodnout o osudu vlastního státu však už nesmí.

1.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 48.17 | Přečteno: 12152 | Diskuse

František Matějka

Konec přešlapování. Střelci si budou muset vybrat. Buď ohnou hřbet, nebo si vyberou czexit

Zapomeňte na to, že nepřítelem EU je terorista s ilegální zbraní. Terorista slouží jako záminka k utahování šroubů. Nepřítelem EU je ve skutečnosti slušný občan členského státu, který má zbraň legální.

8.12.2016 v 11:05 | Karma článku: 48.70 | Přečteno: 24377 | Diskuse

František Matějka

Evropská komise navrhuje, aby dal stát povinně lidem práci. Tam už jsme byli. V padesátých

Brusel přišel s návrhem pilíře nových sociálních práv v EU. Držte si své peněženky. Stát by měl, mimo mnoho jiného, zajistit všem lidem po škole práci. Naše padesátá léta jsou zpět. Komunisté tomu tehdy říkali umístěnka.

22.11.2016 v 19:33 | Karma článku: 47.90 | Přečteno: 15525 | Diskuse

František Matějka

Kauza Brady. Když se dva perou a baví o ničem, třetí se smějí a řežou svobodu

Antichartista Bartoška zase podepsal, Krnáčová dala po prezidentovi Číny i Bradymu klíč od Prahy, na Staromáku mluví o svobodě lidé, kteří tlačí EU, a Vojtěch Dyk s mobilem vyrobeným v Číně bojuje za lidská práva.

30.10.2016 v 10:36 | Karma článku: 47.61 | Přečteno: 8770 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Pavlíček

Samizdat III.: Svět jak má být, skončil v roce 1914 na sv. Annu

Teoreticky by nás lidé ve vedení společnosti za naše daně měli chránit před nebezpečím, tihle nás okrádají, předhazují nás lobbistickým skupinám, oligarchům s jejich subvencemi a dotacemi, tisknou peníze a zadlužují nenarozené

26.9.2017 v 14:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 27 | Diskuse

Aleš Merta

Dovozem levné pracovní síly k vyšším mzdám?

Téměř všechny politické strany nám před volbami slibují růst mezd a naivní občan jim to „žere“, protože tato perspektiva je velice lákavá.

26.9.2017 v 13:23 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 210 | Diskuse

Jiří Nápravník

Co jsi dělal před 28 lety?

Budeme se stále zabývat tím kdo a co dělal před listopadem 89? Myslím, že již dávno nadešel čas lidi posuzovat podle toho co dělají a jak se chovají dnes.

26.9.2017 v 13:14 | Karma článku: 11.44 | Přečteno: 264 | Diskuse

Adam Tomáš

Spotřebitelé všech zemí ochraňte se sami!

S odstupem několika dní musím reagovat na proběhlou „superdebatu” trojek a čtyřek ve vedení politických stran, které mají určitou šanci dostat se do sněmovny. Tragikomedie v duelu Jaromíra Soukupa na TV Barrandov.

26.9.2017 v 11:33 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 434 | Diskuse

Vladislav Svoboda

Proč hnutí Ano vyhrává předvolební průzkumy?

V podstatě od posledních voleb v roce 2013, vždy vyhrává předvolební průzkumy hnutí Ano. Dokonce těsně před volbami strmě stoupá. Asi vás zajímá proč?

26.9.2017 v 11:11 | Karma článku: 24.89 | Přečteno: 1211 | Diskuse
Počet článků 1575 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6486

František Matějka (*1970) je český bloger, držitel ocenění Bloger roku 2010, 2011 a 2012 na iDNES.cz. V roce 2013 se umístil na třetím místě, v letech 2014 a 2015 na místě druhém. Je předsedou celostátního politického hnutí Referendum o Evropské unii.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.