Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ECB: Řešení krize? „Konzistentní poselství“ a „verbální disciplína“

18. 07. 2011 12:15:42
Mezi současné politické metody patří zastírání pravého stavu věcí a užívání newspeaku, který zabalí problém do pentlí, aby daňový poplatník neviděl, neslyšel a co nejméně vnímal předešlé politické chyby a jejich důsledky. Říkají tomu například „konzistentní poselství“, „verbální disciplína“ nebo „hovořit jedním hlasem“. No řekněte, nejsou to krásné jistě ryze ekonomické termíny z úst nejvyššího bankéře v Evropě na adresu řešení ekonomické a dluhové krize?

„Vlády by měly pracovat na konzistentním poselství. Je absolutně nezbytné zlepšit verbální disciplínu. V tak složitých a citlivých záležitostech jako jsou krize musejí vlády hovořit jedním hlasem.“ Tak přesně takové je navrhované řešení dluhové krize šéfa Evropské centrální banky Tricheta. Přeloženo z politické řeči to neznamená nic jiného, než hození pravých důvodů a dopadů existence jednotné měny a důvodů a dopadů vzniku státních dluhů členských států co nejníže do šuplíku a vytáhnutí klasických politických metod. Všechny ekonomické totiž selhávají. Ubezpečovali nás, že Irsko se opakovat nebude. Pak nás ubezpečovali, že ani Řecko se opakovat nebude. Pak přišlo Portugalsko, jehož představitelé před tím garantovali společně s EU, že si se svými vlastními dluhy poradí samo. Neporadilo a přišlo Španělsko. Mezitím se rozhodli nasypat do Řecka další peníze, jelikož původní balík nepomohl. A přišla Itálie a summit ministrů financí, který přestože prý nebyl nijak naléhavý, byl svolán narychlo a na víkend. Výsledek? Zdvojnásobení finančního fondu na „pomoc“ zadluženým státům. Samozřejmě z veřejných peněz.

Celkový státní dluh všech 27 zemí Evropské unie činil v polovině minulého roku neuvěřitelných 8 688 219,3 mil eur a politici své státy (tedy jejich občany) zadlužují dál. Aby udrželi současnou podobu Evropské unie a existenci jednotné měny „za každou cenu“, už nezadlužují své občany kvůli tomu, aby peníze použili pro stát a občany vlastní, ale aby je použili na dluhy států a občanů jiných zemí.

Z úst šéfa Evropské centrální banky bych očekával ekonomické argumenty. Čísla v podobě nákladů a výnosů. Ty však může nabídnout je těžko, protože by musel přiznat pravý stav věci. Místo toho mluví o „konzistentním poselství vlád“, jejich „verbální disciplíně“ a „hovoření jedním hlasem“. Já si naopak myslím, že to je přesně to, co nás bude stát nejvíce a bez efektu. Řešit ekonomickou, hospodářskou, dluhovou a společenskou krizi v Evropě „jedním hlasem“ pod taktovkou „verbální disciplíny“? Vždyť nás právě tento postup do problémů dostal.

Z nacistické a komunistické historie Evropy je snad dost dobře vidět, jak to vypadá, když se „mluví jedním hlasem“ pod deštníkem „verbální disciplíny“. Předvedli nám to Hitler i Stalin a po nich další. Děkuji nechci. Chci od politiků slyšet různorodé návrhy, podněty a mnohdy třeba i zcela protichůdná řešení. Jedině tak je možné pro budoucnost Evropy a dalších generací vybrat to nejlepší, pane Trichete.
Aktuálně nabízím také článek:
Za nucené práce lze jen těžko považovat práce veřejně prospěšné za peníze. Nucenými pracemi lze označit jedině období každého pracujícího do dne dosažení daňové svobody...
Ústava neříká „Jedni občané jsou povinni živit druhé.“

.

Autor: František Matějka | pondělí 18.7.2011 12:15 | karma článku: 36.79 | přečteno: 2968x

Další články blogera

František Matějka

Konec přešlapování. Střelci si budou muset vybrat. Buď ohnou hřbet, nebo si vyberou czexit

Zapomeňte na to, že nepřítelem EU je terorista s ilegální zbraní. Terorista slouží jako záminka k utahování šroubů. Nepřítelem EU je ve skutečnosti slušný občan členského státu, který má zbraň legální.

8.12.2016 v 11:05 | Karma článku: 48.68 | Přečteno: 23918 | Diskuse

František Matějka

Evropská komise navrhuje, aby dal stát povinně lidem práci. Tam už jsme byli. V padesátých

Brusel přišel s návrhem pilíře nových sociálních práv v EU. Držte si své peněženky. Stát by měl, mimo mnoho jiného, zajistit všem lidem po škole práci. Naše padesátá léta jsou zpět. Komunisté tomu tehdy říkali umístěnka.

22.11.2016 v 19:33 | Karma článku: 47.88 | Přečteno: 15278 | Diskuse

František Matějka

Kauza Brady. Když se dva perou a baví o ničem, třetí se smějí a řežou svobodu

Antichartista Bartoška zase podepsal, Krnáčová dala po prezidentovi Číny i Bradymu klíč od Prahy, na Staromáku mluví o svobodě lidé, kteří tlačí EU, a Vojtěch Dyk s mobilem vyrobeným v Číně bojuje za lidská práva.

30.10.2016 v 10:36 | Karma článku: 47.57 | Přečteno: 8607 | Diskuse

František Matějka

Nevzdávejte to prosím. Neseďte na zadku a běžte k volbám

Běžte a 7. a 8. října to někomu hoďte. Komukoli, kdo vám a vaší rodině, vaší práci, živnosti nebo podnikání přinese nejvíce svobody, nebo alespoň co nejméně ublíží. Jinak o vás rozhodnou jiní a bez vás.

3.10.2016 v 10:25 | Karma článku: 44.96 | Přečteno: 7086 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Zdenek Horner

Hodnota není mechanismus

Fetišizace postupu, funkce, mechanismu, jak chcete, nabývá u nás a v zemích V4 vrcholu. V tom jsme na východě mistři. Schválíme si nějaký zákon a pak najdeme mechanismy, jak zákon obejít. Zákon měl původně smysl – hodnotu.

23.6.2017 v 22:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 | Diskuse

Bohumír Šimek

Kdo je Andrej Babiš a jeho ANO?

V každé vlivné politické straně jsou politici usilující o službu národu a jsou služebníci kmotrů a mafiánů. Jen u lidovců služebníka kmotrů už neznám.

23.6.2017 v 21:38 | Karma článku: 14.56 | Přečteno: 505 | Diskuse

Jan Dvořák

Zeman a Sobotka – kdo z nich je vícekrát člověkem? Nebo jen sviní a mentálním rozpadlíkem?

Pokud zvolíme pro posuzování tradiční kritérium, tedy lingvistický lakmusový papírek, že kolik kdo zná jazyků, tolikrát je člověkem, mohl by Sobotka Zemana předstihnout.

23.6.2017 v 17:15 | Karma článku: 15.10 | Přečteno: 523 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Kterak Jirka dvakráte do jedné řeky vstoupiti chce....

Útěk z živého vysílání je poměrně nezvyklý způsob ukončení diskusního pořadu. Po MUDr. Rathovi to teď provedl bývalý předseda ČSSD.

23.6.2017 v 17:07 | Karma článku: 25.97 | Přečteno: 499 | Diskuse

Vít Šlechta

Jak dopadnou volby? Špatně.

Časopis EKONOM nastínil čtyři scénáře povolebních koalic v parlamentu a žádná nepřináší naději na důstojnou a stabilní vládu. Navzdory se nám všem nadále povede „dobře“. Jediní, kdo z toho budou mít těžkou hlavu, jsou politici.

23.6.2017 v 16:49 | Karma článku: 16.77 | Přečteno: 710 | Diskuse
Počet článků 1574 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6477

František Matějka (*1970) je český bloger, pro kterého je individuální svoboda a odpovědnost jedince nejvyšší hodnotou, stojící nad jakýmkoli politickým či společenským zřízením. Jeho nejnovější občanskou aktivitou je dopis o Oznámení Evropské radě o vystoupení České republiky z Evropské unie, ke kterému nabízí možnost se veřejně připojit. Je držitelem ocenění Bloger roku 2010, 2011 a 2012 na iDNES.cz, v roce 2013 se umístil na třetím místě, v letech 2014 a 2015 na místě druhém. Angažuje se v neziskové organizaci patriotů Hradiště Šárka, jejíž je zakladatelem a ředitelem, a která nečerpá žádné veřejné peníze z dotací ČR nebo EU. Kromě toho je například iniciátorem petice Hlas pro život, kterou podpořilo více než 215.000 občanů, vyzývající k možnosti využívat protonovou léčbu u českých onkologických pacientů. Mezi osobní zájmy řadí rodinu, architekturu, cestování, politiku a obrannou střelbu, přičemž zastává názor, že je lepší být souzen dvanácti, než nesen šesti. Má tři syny, pochází ze Slaného a žije v Mostě. Motto: Když Vám někdo bere svobodu silou, je to zlé. Horší ale je, když Vám ji bere v souladu se zákony, k jejichž vzniku dostal mandát.

 

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.